Doğu Park ve Fuar Alanı

Samsun’da Gezilecek Yerler–Nasıl Gidilir?-Doğal Güzellikleri-Gezi Rehberi

Samsun’da Gezilecek Yerler–Nasıl Gidilir?-Doğal Güzellikleri-Gezi Rehberi

Türkiye Tarihi açısından Samsun, çok önemli bir ilimizdir. Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkması, Türkiye’nin temellerin atıldığı bu şehrimizi özel bir noktaya taşımıştır. Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Orta Karadeniz Bölümü’nün en gelişmiş şehri olan Samsun şehri, sanayi, ticaret, eğitim, sağlık, ulaşım ve ekonomik faaliyetler yönünden, adından söz ettirmektedir.

Samsun Nasıl Bir Şehirdir? Pahalı mıdır? Yaşam Koşullar Nasıl?

Son yıllarda epey göç almaya başlamış olan Samsun, özellikle kısa süreli gezmek ya da tayin gibi nedenlerle Samsun’da yerleşmek durumunda olanlar için çok iyi bir tercihtir. Ev fiyatlarının ekonomik oluşu, ulaşım imkanlarının yeterli oluşu, alışveriş ve eğlence merkezlerinin bolluğu, eğitim kurumlarının kalitesi ve hastane ve sağlık kuruluşlarının modern bir yapıda olması, deniz kıyısında olması, sahil yolu ve parkların güzelliği,  Samsun’u cazip kalan başlıca etkenlerdir. Müze bilet ücretleri çok uygun. Yemek-içmek de birçok şehrimize kıyasla gayet ucuz fiyatlarda.

Samsun’da Gezilecek Yerler

  1. Saathane Meydanı ve Saat Kulesi

Şehrin iki büyük meydanından birisi olan Saathane Meydanı, ismini 2. Abdülhamit döneminde yapılan saat kulesinden almaktadır.  Fransız bir mühendisin inşa ettiği saat kulesi, Ünye taşı kullanarak yapılmış.

  1. İlkadım Anıtı

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığı yerde inşa edilen bu anıt, 1981’de Atatürk’ün doğumunun 100. senesinde Hakkı Atamulu tarafından yapıldı. Dayanışmayı sembolize eden İlkadım anıtı, Samsun’un Türkiye’nin kuruluşunda, ilk adımların atıldığı yer olarak önem taşımakta.

  1. Atatürk Parkı ve Onur Anıtı

Yapımı 1928 ile 1931 yılları arasında tamamlanan bu anıt, Heinz Kreppel tarafından inşa edilmiş. Onur Anıtı, Atatürk Parkı’nda yer almakta.  O dönemin şartlarını yansıtan figürler işlenmiş. Devasa yapıda yapılan anıt, Dünya’nın en büyük anıtları arasında.

  1. Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Müze, eski fuar alanı içinde bulunmaktadır. 19 Mayıs 1981’de hizmete açılmıştır. Müzedeki arkeoloji kısmında, antik Amisos hazineleri sergilenmekte ve büyük bir ziyaretçi çekmektedir. Ayrıca bölgede yapılan kazılarda bulunan kalkolitik, İlk Tunç ve Hitit döneminden kalan eserler yer almaktadır. Etnografya salonunda ise saat ve paralar, cepkenler, peşkirler, el yazması Kur’anlar, silahlar ve halı ile kilimler sergilenmekte.

  1. Mecidiye ve Yabancılar Çarşısı

Fuar alanının sağ tarafında bulunan Yabancılar Çarşısı, uygun fiyatlarda birçok farklı ürünü bulabileceğiniz bir çarşı. Eskiden Rus pazarı olarak bilinen çarşısının günümüzdeki adı Yabancılar Çarşısı.  Samsun’da bulunan en büyük çarşı ise Mecidiye Çarşısı.  En tanınmış markalardan, en ucuz ürünlere kadar, akla gelebilecek her şey bu çarşıda satılıyor.

  1. Doğu Park ve Fuar Alanı

Şehrin doğusunda bulunan ve denize yakın konumda bulunan Doğu Park, içinde bulunan amfi tiyatro, koşu yolu, bisiklet yolu ile göze çarpıyor. Samsun sakinleri, hafta sonları bu parkta stresten uzak, huzurlu bir ortam içinde vakit geçirmekteler. Fuar alanı ise toplantı, fuar, kongre gibi organizasyonlar için ev sahipliği yapmakta.

  1. Ladik Gölü

Samsun’un en önemli doğal güzelliklerin olan Ladik Gölü, 870 hektarlık bir alan kaplayan, içinde küçük adacıklar bulunan eşsiz bir gölümüz. Sit alanı ilan edilerek korunan bu göl, dağ ve orman manzarası ile huzur veren bir ortam. Gölde turna balığı, tahta balığı, tatlı su levreği gibi balıklar bulunuyor. Sörf ve yelken yarışlarının da yapıldığını görmekteyiz.

  1. Akalan ve Kabaceviz Şelaleleri

Akalan şelaleleri, Samsun’un Bafra ilçesinde bulunmakta. İsmini hemen yanında bulunan Akalan Köyü’nden almıştır. Çeşitli büyüklüklerdeki 18 şelaleden meydana geliyor. Zengin doğal bitki örtüsü arasında, 15 mt yükseklikten dökülen sularıyla bu şelaleler görülmeye değer güzellikler.

Kabaceviz Şelaleleri ise, Samsun’un Tekkeköy ilçesine 22 km mesafededir. Turizm yönünden çok değerli olan bu şelalelerde, dağcılık, trekking ve foto safari gibi aktiviteler ve sporlar yapılmakta.

Aşağıdaki Haritadan Yol Tarifi Alabilirsiniz:

 

Check Also

samsun seyir terası nasıl gidilir

Samsun Seyir Tepesi-Terası Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Karadeniz Bölgesinin en önemli kentlerinden birisi olan Samsun’a yakın zamanda inşa edilen seyir terası, insanların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir