Sapanca Gölü-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama- Yeme İçme- Oteller

Sapanca
Sapanca

Sakarya’nın simgesi haline gelmiş olan Sapanca gölü başta İstanbul olmak üzere bir çok çevre ilden binlerce turist ağırlamaktadır. Sakarya’nın son yıllarda turizm ile ilgili yaptığı çalışmalar sonucu Sapanca gölü etrafındaki turistik tesisler sonucu aranan bir yer oldu. Sapanca gölü hakkında bilgi verecek olursak; Toplam gölün uzunluğu 16 km olan Sapanca Gölü, İzmit Körfezi’nin doğu tarafında bulunmaktadır. Güney tarafında bulunan en yüksek yer 1606 metreyi bulmaktadır.Kuzey kısmında en yüksek yer ise toplamda 300 metredir. Uzmanlar tarafından yapılan çeşitli araştırmalarda aslında Sapanca Gölü’nün İzmit Körfezi’yle önceki zamanlarda bir bağlantısı olduğu kanısına varılmış. Sapanca gölünde bulunan kabuklu hayvan çeşitleri bu teoriyi güçlendirmektedir. Sapanca gölünün bazıları tarafından İzmit Körfezi’nin devamı olarak düşünülmesi eskiden birleşik olmasından kaynaklanmaktadır. Sakarya’nın Sapanca ilçesinde bulunan göl, yaz ve kış aylarında seyahat halinde olan insanların ve tatilcilerin uğrak yerlerinden biridir. Gölde birçok balık türü yaşamaktadır bu balık çeşitleri şu şekildedir; sazan, yayın, turna ve alabalık türleri vardır. Ayrıca Sapanca Gölü kaynağını dağlardan gelen kar sularından almaktadır.  Sakarya şehrimizde doğal güzelliklerimizden sadece bir tanesi olan göl gezilip görülmeye değer bir yer. Şehir hayatının streslerinden ve kalabalığından uzaklaşmak istiyorsanız Sapanca Gölü’nü ziyaret etmek size huzur verecektir. Şimdi lafı çok fazla uzatmadan Sapanca gölüne ulaşım, korkalama gibi diğer önemli bilgileri sizler ile paylaşayım.

Sapanca Gölüne Nasıl Gidilir?

Tatil denince ilk akla gelen doğal güzelliklerimizden olan Sapanca gölü Sakarya ili, Sapanca ilçesi, Rüstem Paşa Mahallesi Prof. Dr. Mehmet Abuç Caddesi üzerinde yer almaktadır. Buraya diğer büyük illerimizden şehirler arası otobüsleri yada bazı şehirlerimizden tren hatlarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Şehir terminaline ulaştıktan sonra Prof. Dr. Mehmet Abuç Caddesinden geçen tüm belediye otobüsleri ve minibüsleri kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel aracı ile gelmek isteyen ziyaretçilerin ise otobandan ilerlerken sırasıyla; Sapanca ,Rüstem Paşa Mahallesi,Prof. Dr. Mehmet Abuç Caddesi ve Sapanca gölü tabelalarını takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirler. Bunun  yanı sıra aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden ise direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Konaklama, Konaklama Ücretleri- Yeme içme, Yeme İçme Fiyatları

Özellikle sapanca ilçesi Sahil caddesi, demokrasi caddesi, İzmit caddesi, ipek yolu caddesi ve Mimar Sinan caddeleri üzerinde bir çok otel ve pansiyonlar bulunmaktadır. Buralarda gönül rahatlığı ile konaklayabilirsiniz. Konaklama ücretleri ise ortalama olarak 100 TL ile 500 TL arasında otelin kalitesi ve lükslüğüne göre değişiklik göstermektedir.

Yeme İçme olanakları yine aynı caddeler üzerinde bir çok Restoran ve kafeterya bululmaktadır. Buralarda yeme içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yeme içme fiyatları da yine ortalama olarak 15 TL ile 50 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Evet değerli arkadaşlar sizlere Sakarya ili Sapanca ilçesinde bulunan en güzel yerlerden olan Sapanca gölü hakkında bilgi vermeye çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aşağıda sapanca gölü ile ilgili çeşitli görsellere ulaşabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi de yorumlar üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz. Sakarya da diğer gezilecek yerler için bizi takip etmeye devam ediniz.

Sapanca Gölü Resimleri


uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*