Sapanca Maşukiye Nerede? Nasıl Gidilir? Ne Yenir? Fiyatları Ne Kadar?

Maşukiye Nerede?

Bu hafta sonu güzel bir köy kahvaltısı yapmak ve harika dakikalar geçirmek isteyenlerin bu makalemizi iyice okuması gerekmektedir. Şimdi sizlere İstanbul’a çok yakın olan sapanca maşukiye nin nerede olduğundan ve birçok özelliğinden bahsedeceğim. Sapanca maşukiye doğal güzellikleri, temiz havası ile meşhur çok güzel bir bölgemizdir. Sapanca maşukiyeden kartepenin etekleri de gözükebilmektedir. Maşukiyeye sabah saatlerinde gelip güzel bir köy kahvaltısı yapmalısınız. Ardından öğle yemeğine kadar köy içinde dolaşıp çeşitli açılardan en güzel fotoğrafları çekip paylaşabilirsiniz. Köyün zirve noktasına çıkıp oradan civardaki manzaraların tadını çıkarabilir ve bu anları ölümsüzleştirebilirsiniz. Öğle yemeğinde güzel bir alabalık yemelisiniz, alabalık yemek istemezseniz ise köy yemeklerinden yiyebilirsiniz.

maşukiye mesire

Kocaeli ili sınırları içerisinde yer alan maşukiye bölgenin en önemli turizm alanlarından biri olmakta olup gelenleri kendisine hayran bırakması sebebiyle maşukiye aşıklar köyü olarakta bilinmektedir. Bundan dolayı da yeni evlenecek çiftler veya evlenme teklifi yapmak isteyenler tarafından özellikle İstanbul’a yakın bir konumda olmasından dolayı da sıkça tercih edilmektedir. Yani ben heralde yeniden evlenme teklifi edecek olsam maşukiye’yi tercih ederdim.

Maşukiye Gezilecek Yerler

Yılın her mevsimi ziyaretçi çekmeyi başarabilen bir yer olan maşukiye ziyaretçilerine yapabileceği pek çok aktivite sunuyor. Oldukça ormanlık bir alan içerisinde bulunan maşukiye hem ruhunuza derin bir nefes aldırıyor hem de gezinizi daha da canlandırıyor. Hem görsel yönden hem de yemekleri bakımından zengin bir alan olan maşukiye adeta sizi alabalık yedirmeden göndermem diyor.

Maşukiye Aygır Deresi

Su sesi ve yeşilin büyüsü içerisinde huzur bulup kahvaltı yapmak isteyenler için ideal bir nokta olarak, maşukiye aygır deresi‘ni önerebiliriz. Burada bulunan restorantlarda ortalama 200 TL ile 4 kişilik serpme kahvaltı yapmanız mümkün oluyor. Fiyatlar restorantlara göre aşağı yukarı oynayabilir.

Maşukiye Kirazlı Yaylası

Maşukiye içerisinde ailece gidip kafa dinlenebilecek güzel bir diğer nokta olarak kirazlı yaylasını tavsiye ediyorum. Kirazlı yaylasında isterseniz sapanca gölü ve İzmit körfezinin manzarası eşliğinde özgürce piknik yapabilir, isterseniz de burada bulunan restorantlarda kendize güzel bir alabalık ziyafeti çekebilirsiniz.

Maşukiye Kuzu Yaylası

Güzel bir kahvaltı veya piknik için tercih edebileceğiniz yaylalardan biri de kuzu yaylası olabilir.

Bu yaylaların dışında maşukiye sınırları içerisinde yer alan gezilebilecek alanlar olarak Sultanpınar yaylası, Çiğdem yaylası, Dikmen yaylası  ve Soğucak yaylası da unutulmamalıdır.

maşukiye kartepe

Kartepe

İstanbul’a en yakın kayak merkezi olan ve Kocaeli il sınırları içerisinde yer alan Kartepe, maşukiye’ye yaklaşık 15 km mesafede bulunmaktadır. Kartepe hakkında bilgi almak ve Kartepe’ye nasıl gidilir öğrenmek için bu bağlantıya tıklayınız.

Yeme içme fiyatları ve konaklama bilgisi

Yeme içme fiyatları şu şekildedir. Köy kahvaltısı 20-30 TL Alabalık ve diğer yemek çeşitleri 10-25 TL , tatlı çeşitleri 5-15 TL arasında değişiklik göstermektedir. Maşukiyede konaklamak isteyenler için ise konaklama imkanları oldukça fazladır. Maşukiyenin içinde yer bulamazsanız bile civar yerlerde sapancada bulabilirsiniz. Ortalama Konaklama fiyatları da 50-150 TL arasında değişmektedir.

Sapanca Maşukiye’ye Nasıl Gidilir?

Tem otoyolundan gelecek iseniz eğer İzmit doğu çıkışından çıkış yapmalısınız daha sonra Adapazarı yönünde ilerleyip ortalama 10 km kadar gittikten sonra maşukiyeye ulaşabilirsiniz. D-100 karayolunu kullanacaksanız izmitten sapancaya doğru ilerlemelisiniz daha sonra sapancadan maşukiye tabelalarını takip edebilirsiniz. Civar yerlerden gelemek isteyenler için ilk olarak sapancaya ulaşınız daha sonra maşukiye dolmuşlarına binebilirsiniz. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Sapanca Maşukiye Görselleri

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir