sardala
sardala

Sardala Koyu-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama-Yeme İçme

Şuraya Atla

İstanbul’a oldukça yakın ama şehrin sıkıntısından çok uzak olan Sardala koyu hafta sonları kaçamak yapabileceğiniz mükemmel bir yerdir. İstanbul’a olan uzaklığı da yaklaşık olarak 110 km kadardır. Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde bulunan Sardala koyu son yıllarda ön plana çıkan ve turizme kazandırılan koylardan birisidir. Daha çok İstanbul dan ziyaret alıyor nedeni İstanbul’un stresinden kaçmak isteyenlerin yakın olmasından dolayı burayı tercih edip özellikle hafta sonları buraya akın akın gelmesidir. Sardala koyu Şile Ağva’ya 10 km kadar uzaklıktadır. Bu nedenle hafta sonu Ağvada konaklayıp günü birlik olarak bu güzel koyu ziyaret etme imkanına sahipsiniz. Akşamları da Ağva’nın güzelliklerinden faydalanabilirsiniz.  Sardala koyu kampçılar, fotoğrafçılar içinde vazgeçilmez yerlerin arasına girmeyi başardı. Sardala koyuna gelmeyi düşünürseniz bazı hatırlatmalarda bulunma isterim ilk olarak koya giriş ücretsiz ve herhangi bir saat sınırlaması yoktur yine aynı şekilde ücretsiz olarak kamp kurabilirsiniz.Lafı çok fazla uzatmadan sizlere ulaşım, konaklama ve yeme içme gibi önemli bilgileri aktarayım.

Sardala Koyuna Nasıl Gidilir?

İstanbul’un kalabalığından kaçıp nefes alabileceğiniz en güzel yerlerden birisi olan Sardala koyuna en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: Sardala koyuna toplu taşıma araçları ile gitmek isterseniz. Sadece Kocaeli Kandıra’ya kadar gidebilirsiniz. Kandıra’dan da direk olarak kanyonun bulunduğu yere kadar toplu taşıma araçları ile gitmeniz mümkün değildir ya taksi ile gidebilirsiniz yada Kandıra’dan hareket eden Çalköy dolmuşlarına binerek kanyona yakın bir yere kadar gidebilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Öze aracı ile gitmek isteyenlerin ise ilk olarak Ağvaya gitmeleri gerekir Ağva’ya ulaştıktan sonra ise. Ağva’dan Kerpe’ye doğru ilerlerken sırasıyla Bucaklı, Kadıköy ve Pınarlı köylerinde geçiniz Pınarlı Köyü’nü de bitirdikten sonra yaklaşık olarak 4 km kadar daha yol alıp ormana doğru giren yola dahil olup 1 km kadar daha gidiniz sonra Kocaeline bağlı bir köy olan  Çalköy’e gideceksiniz koy burada bulunmaktadır. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Sardala Koyu-Konaklama-Yeme İçme

Sardala koyu içerisinde ve çevresinde konaklayabileceğiniz herhangi bir otel veya pansiyon yok fakat kanyonun içerisinde kendi imkanlarınız ile kamp kurabilirsiniz. Yalnız 11 km kadar uzaklıkta bulunan Ağva yada Kandıra merkezde konaklayabileceğiniz çeşitli otel ve pansiyonlar bulunmaktadır. Yine yeme içme olanaklarına değinecek olursak kanyonun içerisinde ve yakında restoran veya kafeterya yoktur kanyona giderken yiyeceklerinizi yanınızda getirmelisiniz yada Ağva ve Kandıra da bulunan restoran ve kafeteryaları değerlendirmelisiniz.

Evet değerli arkadaşlar Sardala koyu ile ilgili sizlere anlatacaklarım bu kadar idi aşağıda Sardala kanyonu ile ilgili çeşitli görselleri bulabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorumlar üzerinden bizlere iletebilir değerlendirmelerde bulunabilirsiniz.

Sardala Koyu Resimleri

Check Also

Darıcaya Hayvanat Bahçesine Nasıl Gidilir?- Ulaşım- İETT

Darıca hayvanat bahçesine nasıl gidilir? Sorusunun yanıtını ve Darıca hayvanat bahçesine en kolay ulaşım şekilleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir