sedir
sedir

Sedir Adası-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Konaklama-Yeme İçme

Şuraya Atla

Muğla’nın en önemli turizm beldelerinden olan sedir adası milyonlarca turiste ev sahipliğinin yanı sıra bir çok imkanı ile de tatilcileri memnun etmektedir. Şimdi sizlere sedir adasının tarihi ve diğer önemli bilgileri hakkında biraz bilgi vereyim. Sedir adasının tarihsel gelişmesini MÖ 6. yüzyıldan itibaren takip edebildiğimiz Kedrae, Karya’nın önemli şehirlerinden birisidir. Çeşitli kaynaklara göre Karya kral aileleri yaz aylarını burada geçirmeyi tercih ederlerdi. İlerleyen zamanlarda  bu adayı Rodos Peria’sının önemli kasabalarından biri olarak ön plana çıkmıştır. MÖ 454- MÖ 428 senesinde Karya birliğine katılan Kedrae daha sonra Attik Delos Birliği’ne girmiştir. Birliğe girmesiyle birlikte önceleri yılda 3 bin, daha sonraki yıllarda ise 2 bin drahmi aidat ödüyordu. Marmaris’lilerin Sedir Adası dedikleri bu adanın ilk çağlardaki adının Cedrae olduğu bilmekteyiz. Adanın İsmini aldığı kelimenin kökü büyük boylara erişen bir ağaç türü olan sedir ağacı ve yüzyıllar öncesinde ada ve çevresi bu ağaçlarla çevrili olduğundan dolayı bu isim adaya koyulmuştur. Fakat şimdilerde ne adanın hiçbir yerinde bu ağaçlardan bulunmamaktadır. Bugün ada maki, zeytin ve çam ağaları ile doludur. Adanın ilginç bir diğer yanı ise resmi kayıtlara göre ada Şehroğlu Adası veya Şehroğlan Adası olarak geçiyor. Adaya söylenen diğer isimler de şu şekildedir; Kleopatra Adası, Şiir Adası, Aşk Adası, Balayı Adası gibi çeşitli isimler de söylenmektedir. Bu isimler adanın tarihi ve  doğal güzelliklerinden esinlenerek konulmuş isimlerdir. Adada altın rengi kumsalların bulunmasından dolayı Kleopatra adı konulmuştur. Ada için kullanılan en yaygın hikaye  Kraliçe Kleopatra ile sevgilisi Romalı Komutan Antonius’un için kumların mısırdan gemiler ile getirilmesidir.  Ada koruma altına alınmış olup çeşitli tarihi eserle de ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir; kesme taşlardan  çok sayıda kule ile sur duvarları, Apollon tapınağı ve onun yerine sonradan yapılan kilise, ayakta kalmayı başarmış  ve korunmuş bir antik tiyatro, ayrıca bunlara ek olarak agora ve Sedir Adası’nın antik liman kalıntıları bulunmaktadır. Evet değerli tatilciler şimdi Sedir adası tarihi ile ilgili silere anlatacak olduklarım bu kadar idi şimdi sizlere ulaşım ve diğer önemli bilgilerden bahsedeyim.

Sedir Adasına Nasıl Gidilir?

Muğla’nın en güzel ilçelerinden olan Marmaris yakınlarında bulunan Sedir adasına en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: İlk olarak  Muğla Marmaris yoluna çıktıktan sonra Marmaris yolu  üzerinde bulunan Akyaka beldesi veya daha ileride bulunan sapaklardan yine Marmaris’e bağlı Gelibolu köyünden kalkan teknelerle ile Sedir adasına kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Sedir Adası Giriş Ücreti, Konaklama ve Yeme İçme

Bir harikalar diyarı olarak adlandırabileceğimiz sedir adasına giriş ücreti 20 TL dir. Konaklama imkanlarına değinecek olursak Ada içerisinde ve yakın çevrede konaklayabileceğiniz birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Buralarda konaklama fiyatları ise ortalama olarak 150 TL ile 300 TL arasında değişiklik göstermektedir. Daha uygun fiyatlarda konaklama imkanı için erken rezervasyon ve otellerin uyguladığı çeşitli kampanyaları takip etmenizi silere öneriyorum. Yeme içme olanakları ise yine ada içerisinde ve çevrede karnınızı doyurabileceğiniz bir çok restoran ve kafeterya bulunmaktadır.

Evet değerli tatilciler Muğla’nın en gözde yerlerinden olan Sedir adası hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım Muğla da gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgi için bizi takip etmeye devam ediniz. Aşağıda Sedir adası ile ilgili çeşitli görseller bulabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorumlar üzerinden bize bildirebilirsiniz. Herkese iyi tatiller dilerim.

Sedir Adası Resimleri

Check Also

kumbahçe halk plajı

Bodrum Kumbahçe Halk Plajı Nerede? Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri

Mavi bayraklı plajlar arasında yer alan Bodrum Kumbahçe Plajı, halk plajı olarak hizmet veren nadide …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir