Seferihisar Sığacık Nerede? Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

sığacık gezilecek yerler

İzmir Seferihisar Sığacık

Sığacık İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı küçük bir sahil mahallesidir ve İzmir ile sığacık arasında 46 km mesafe bulunmaktadır.

Denizle olan bağlantısı Sığacık‘ın gezilmeye, görülmeye değer bir yer olmasını sağlamıştır.Masmavi denizi ve plajlarıyla Ege’nin incisi olmaya değer bir tatil beldesi olarak dikkat çekmektedir.

Özellikle hafta sonları çevre illerdeki insanların Seferihisar Sığacık‘a olan ziyaretleri sebebiyle yer bulmak oldukça güç hale gelmektedir.

Sığacık‘ta denizin tadını çıkardıktan sonra fiyatların gayet uygun olduğu yerel restoranlarda deniz ürünlerinin tadına bakabilir ve yerel ürünlerin sergilendiği pazarı gezerek el yapımı ürünlerden satın alabilirsiniz.

Seferihisar’ın Sığacık bölgesini günübirlik gezmeye gidebileceğiniz gibi dilerseniz kale içinde bulunan küçük ev pansiyonlarında uygun fiyatlarla kalma imkanınız da bulunmaktadır.

Ege olur da zeytinyağlı olmaz mı? Sığacıkta da Ege’nin sembolü olan zeytin yağından yapılan bir çok lezzeti bulma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Yaz kış ziyaret etmeye müsait bir yer olan Sığacık’ta kışın kültür turizmi yapabileceğiniz gibi yazın berrak sularında serinleyerek güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Denizin ferah havasını çok yakından hissedebileceğiniz bir yer olan Sığacık bence mutlaka gezilmesi gereken yerlerden.

Seferihisar Sığacık’ta Gezilecek Yerler

sığacık kalesi

Sığacık Kalesi

Sığacık sahilinin kuzeydoğusunda yer alan Sığacık Kalesi  1521-1522 yılları arasında Rodos seferine hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Parlak Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Günümüzde İzmir‘in Seferihisar ilçesine gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelen bir kültürel miras olan Sığacık Kalesi‘nin yapılmasındaki esas gaye buranın bir deniz üssü haline getirilmek istenmesiydi.

Surlarında Teos Antik Kenti’nden getirilen taşların da kullanıldığı Sığacık Kalesi; Kuşadası, Ayasuluk ve Sivrihisar adıyla bilinen 3 kapıya sahiptir.

teos antik kenti

Teos Antik Kenti

Sığacık’a 3 km uzaklıkta bulunan Teos Antik Kenti kültür turizmi açısından önemli bir nokta olarak misafirlerini ağırlamaktadır. 12 İyon kentinden biri olan TEOS’un geçmişi milattan önce 2 binli yıllara kadar dayanmaktadır. Teos Antik Kenti bu yönüyle de Seferihisar ilçesinin en eski ve en köklü tarihi kalıntısını oluşturmaktadır.

Halen kazı çalışmalarının devam ettiği Teos antik kenti Isthmos adı verilen küçük bir yarımada üzerinde kurulmuş ve gelişmiştir.

Teos Marina

2010 yılı itibariyle Seferihisar Sığacık bölgesinde hayat bulan Teos Marina‘nın 510’u denizde , 80’i karada olmak üzere toplamda 590 tekne kapasitesi bulunmaktadır.Restoran, kafe ve market gibi tesislerin de yer aldığı Teos Marina 2016 yılında IMCI tarafından 5 Mavi Yıldızlı marina olarak seçilmiş ve bu özelliğiyle dünyada 14, Türkiye’de ise 2 marinadan biri olmuştur.

sığacık büyük akkum plajı

Büyük Akkum Plajı

İzmir Seferihisar Sığacık‘a gelipte denize girmeden gitmek istemeyenler için kesinlikle uğranılması gereken bir plaj olan Büyük Akkum Plajı merkeze yaklaşık 3 km mesafede bulunmaktadır.Hemen yakınında kurulmuş olan Club Atlantis Resort Hotel’in de bir kısmını kullandığı bu plajdan ücret ödemeden de yararlanabilirsiniz.

sığacık değirmen

Değirmen

Club Atlantis Resort Hotel’in arazisinde bulunan bu büyülü değirmen biraz nefes alıp dinlenmek ve Ege denizinin eşsiz manzarasını izlemek için oldukça uygun bir yerdir.

Sığacık’a Nasıl Gidilir?

İzmir’in Seferihisar ilçesine 5 km mesafede, İzmir merkeze ise 46 km mesafede bulunan Sığacık’a özel araçlarınızla gidebileceğiniz gibi belediye otobüsü veya dolmuş vasıtasıyla da gidebilirsiniz.

Sığacık’a ulaşmak için ESHOT’un 985 hat numaralı Üçkuyular İskele-Seferihisar otobüsü kullanılabileceği gibi Seferihisar’dan hareket eden dolmuşlar veya 640 numaralı Seferihisar-Sığacık belediye otobüsü de kullanılabilir.

Sığacık’a özel araçlarıyla gelecek olanların ise İzmir-Güzelbahçe-Seferihisar güzergahını takip etmeleri gerekmektedir.

Havalimanından gelecek olanların ise İzmir Adnan Menderes Havalimanına 70 km mesafede bulunan Sığacık’a ulaşmak için öncelikle havalimanından kalkan otobüslerle İzmir’e geçmesi gerekmektedir.

Sığacık’ta Nerede Kalınır?

Kale içinde bulunan küçük ev pansiyonlarında uygun fiyatlarla kalabileceğiniz gibi tam bir otel deneyimi için Club Atlantis Resort Hotel gibi otellerde de konaklayabilirsiniz.Tercih tamamen size kalmış.

Seferihisar Sığacık Yol Tarifi

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*