seyhan barajı nasıl gidilir
seyhan barajı nasıl gidilir

Seyhan Barajı Nerededir? Nasıl Gidilir? Giriş Ücretleri Ne Kadardır?

Adana sınırları içerisinde yer alan Seyhan Barajı, elektrik üretiminin dışında kente çok önemli bir güzellik katar. Seyhan Nehri ve onun üzerine inşa edilen barajla oluşan Seyhan Baraj Gölü, Adana’yı eşsiz bir kent görünümüne kavuşturmaktadır. Son dönemlerde Adana’nın kuzeyine doğru ilerleyen yerleşim alanları, Seyhan Nehri ve baraj gölü ile adeta bir cazibe noktasına dönüşmüş durumdadır.

Akdeniz Bölgesindeki Binboğa Dağları’ndan doğan Seyhan Nehri, Adana’dan denize dökülene kadar 560 km yol kat eder. Bu nehrin üzerinde Yedigöze, Çatalan ve Seyhan barajları bulunur. Bu barajlar, hidroelektrik santraldir ve buralarda elektrik üretimi yapılır.

Seyhan Barajı’nın yapılmasının amaçlarından bir tanesi elektrik üretimi olsa da tek amaç bu değildir. Çukurova bölgesindeki tarım alanlarının sulanması da bir diğer amaçtır. Pamuk alanlarının sulanmasında bu baraj gölü etkin olarak kullanılır.

Yapımına karar verildikten hemen sonra 1953 yılında temelleri atılan barajın bitirilerek su tutmaya başlaması ise 3 yıl sonra yani 1956 yılında gerçekleşmiştir. Gövdesi dolgu tipi toprak olan barajın etrafındaki alan ise koruma altına alınmıştır. Av hayvanları başta olmak üzere bölgede yaşayan hayvan ve bitkiler korunmaktadır. Ayrıca bazı hayvanlar doğaya bırakılarak biyolojik çeşitliliğin sağlanması amaçlanmaktadır.

Bu özelliklerinin dışında Seyhan Barajı, farklı su sporlarının yapıldığı bir merkez haline de dönüşmüştür. Özellikle sahip olduğu su kalitesi ve hava şartları, yılın tamamında burada rüzgar sörfü yapılmasını mümkün hale getirmektedir. Bunun dışında Kürek Federasyonu tarafından bir takım organizasyonlar burada yapılmaktadır. 2006 yılından itibaren burada yapılan bir diğer organizasyon ise Türkiye Offshore Şampiyonası’dır.

Seyhan Nehri ve Barajı etrafındaki doğal güzellikleri görmek ve burada yapılan su sporlarını izlemek için her yıl on binlerce turist kente gelmektedir. Yapılacak çalışmalar ile bu sayının biraz daha arttırılmasının mümkün olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Seyhan Nehri üzerinde yer alan tarihi Taş Köprü ve Sabancı Camii gibi önemli noktaların nehir üzerinden görülebiliyor olması burayı çok özel bir konuma yükseltmektedir. Yapılacak ufak düzenlemeler ile turistlerin ilgisinin daha fazla çekileceği belirtilmektedir.

Seyhan Barajı Nerede? Nasıl Gidilir?

Seyhan Barajı, Adana kent merkezine çok yakın bir konumda bulunur. Seyhan Nehri’nin Adana içerisinden geçmesinden dolayı, barajın önemli bir kısmı da şehir içerisinde yer alır. Barajın en uzak noktasına kent merkezinden ulaşmak yaklaşık 15 dakika sürer.

Seyhan Barajı’na gitmek isteyen kişiler toplu taşıma araçlarını tercih edebilecekleri gibi kendi özel araçlarıyla da buraya gidebilirler. Toplu taşıma araçları şehrin farklı yerlerinden hareket ederek insanları buraya taşımaktadır. Özel araçları ile buraya gelecek olan kişilerin ise Özdemir Sabancı Bulvarı’nı takip etmeleri yeterli olacaktır. Bulvardan, denize doğru hareket edilmesi gerekiyor. Bulvar boyunca Seyhan Barajı görülebilir ve insanlar kendi tercih ettikleri bir noktadan barajı izleyebilirler.

Seyhan Barajı Giriş Ücreti

Seyhan Barajı kenarları şehrin içerisinde kalmakta ve buralarda herhangi bir işletme yer almamaktadır. Dolayısıyla da baraj kenarında vakit geçirmek tamamen ücretsizdir.

Fakat piknik alanları için ilerleyen dönemlerde ücret alınabileceği söylentisi dolaşmaktadır. Şimdilik ücretsiz olan bu alanların kullanımının ileride nasıl olacağı tam olarak bilinmiyor.

Seyhan Barajından Fotoğraflar

seyhan barajı nasıl gidilir
seyhan barajı fotoğraf 1
seyhan barajı nasıl gidilir
seyhan barajı fotoğraf 2
seyhan barajı nasıl gidilir
seyhan barajı fotoğraf 3

Seyhan Barajına Gitmek İçin Aşağıdaki Haritadan Yol Tarifi Alabilirsiniz.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir