Silifke Cennet Cehennem Mağaraları-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Jeolojik yapısı nedeniyle çeşitli mağara ve birbirinden farklı oluşumlara ev sahipliği yapan Mersin’in doğal güzelliklerinden biri de Silifke Cennet Cehennem Mağaraları’dır. Cennet Cehennem mağarası nasıl oluşmuştur? sorusuna gelecek olursak, yeraltı deresinin neden olduğu bir kimyasal erozyon sonucu tavan çökmesiyle oluşmuşlardır. Silifke’ye 22 km uzaklıkta olan mağaralar, Mersin Kız Kalesi’ne ise 7 km uzaklıktadır. Cennet Cehennem çökükleri ya da obrukları olarak da adlandırılan bu doğal oluşum alanı çeşitli efsanelere de konu olmuştur. İki mağara da oldukça derindir. Antik çağlardan beri varlığını sürdüren çöküntüler yer altı sularının kireç tabakasını eritmesiyle oluşmuştur. Cennet Cehennem Mağaralarını görmeye gelenler antik çağlara kadar bir gezinti yaptıkları hissine kapılmaktan kendilerini alamıyorlar.

Cennet Cehennem Mağaralarına bu isimlerin verilmesindeki en büyük etken her iki çöküntünün de tezat şekillerde oluşmasıdır. Cehennem mağarasının ismi mitolojiye de dayanıyor. Mitolojik kaynaklara göre Zeus burada ateş püskürten yüz başlı ejderhayı yener ve onu Etna Yanardağı’na hapsetmeden önce bir süre Cehennem çukurunda bekletir. Cennet Mağarası’nın ağız kısmında ise bir kilise vardır. Varlığı çok eski çağlara dayanan bu kilisenin Meryem Ana’ya hitaben yapıldığı düşünülmektedir. Kilisenin girişinde Meryem Ana’ya hitaben yapıldığı da belirtilmiştir. Silifke Cennet Cehennem Mağaraları nerede?, nasıl gidilir? bilgilerini paylaşmadan önce Cennet Cehennem Mağaraları hakkında bilgi paylaşmak isterim.

Cennet Çöküğü

70 metre derinliği ve ağız kısmı 250 m ve 110 m çapında olan Cennet Mağarası’nın en derin noktası ise girişi olup 135 m’dir. Ağız kısmı elips görünümündedir. Cennet Cehennem mağarası kaç basamak derseniz, Cennet Mağarası’na ulaşabilmek için 452 basamaklı taş merdivenden inmeniz gerekiyor. Merdivenden indikten sonra karşılaşacağınız manzaraya hayran kalmamak elde değil. Mağara çok soğuk olup, burada bir akarsu da bulunuyor. Akarsuyun yer altından karstik yapıyı geçerek Akdeniz’e ulaştığı düşünülüyor. Meryem Ana Kilisesi’ne ise Cennet Mağarası’nın 300. basamağında ulaşılabiliyor. Cennet Mağarası’nın en dibine indiğinizde duyduğunuz yer altı sesleri tüm yorgunluğunuza değecektir.

Cehennem Çukuru

Cehennem Mağarası’nın derinliği 128 m, ağız kısmı 50 m ve 75 m’dir. Cennet Mağarası’na inmek mümkün olurken, Cehennem Mağarası’na inmek mümkün değildir. Cehennem Çukuru’nu seyredebileceğiniz seyir terası da bulunmaktadır. Kayalar ve yemyeşil doğasıyla yerin 128 metre aşağısına seyir terasından bakabilirsiniz. Yükseklik korkusu olanların ayağını yerden kesecek bu yükseklikten özel ekipmanlarla aşağıya inmeyi deneyenlerde var.

Cennet Cehennem Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Narlıkuyu-Silifke’de bulunan Cennet Cehennem Mağaraları, Silifke-Mersin karayoluna 20 km uzaklıktadır. Bu noktaya ulaştığınızda kuzeye ayrılan yoldan sapmalısınız. 2 km sonra mağaralara ulaşmış olacaksınız.

Cennet Cehennem Mağaraları Giriş Ücreti

Cennet Cehennem Mağarası giriş ücreti 15 TL’dir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yönergeleri doğrultusunda Müzekart ile 2 yılda 2 kez ücretsiz mağaralara giriş hakkınız bulunuyor. Müzekart+ üyeliği olanlar ise sınırsız gezebilir.

Cennet Cehennem Mağaraları Ziyaret Saatleri

Cennet Cehennem Mağaraları bayramlarda dahil olmak üzere yılın her günü açıktır. Yaz dönemlerinde ( Nisan-Ekim) Cennet Cehennem Mağarası ziyaret saatleri 08:30-19:00 arasındadır. Kış dönemlerinde (Ekim-Nisan) ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Bayramlarda da açık olan Cennet Cehennem Mağaraları’nın Müze ve Örenyerleri, dini bayramlarda saat 13:00’dan sonra ziyarete açılmaktadır.

Cennet Cehennem Mağaraları Yeme-İçme

Cennet Cehennem Mağaraları’nın bulunduğu bölgede pek çok doğal oluşum vardır. Cennet Cehennem Mağarası’na 300 m uzaklıktaki Astım Mağarası bunlardan biridir. Hem Astım Mağarası hem de Cennet Cehennem Mağaraları’nın bulunduğu alanda çeşitli cafe ve restoranlar bulunuyor. Buralarda Mersin’e özgü olan sıkma ve gözlemenin tadına bakabilir, köpüklü yayık ayran içebilirsiniz. Narlıkuyu’da ise çok sayıda balık restoranı bulunuyor. Cennet Mağarası’nın en sona basamaklarını da geride bıraktığınızda, mağaranın içerisinde de restoranlar vardır.

Cennet Cehennem Mağaraları Fotoğrafları

Aşağıdaki Haritadan Yol Tarifi Alabilirsiniz:

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*