Silifke Cennet Cehennem Mağaraları

Mersin’in Silifke ilçesi sınırları içerisinde bulunan Cennet ve Cehennem Mağaraları, bölgede hakim olan karstik yapıdan dolayı meydana gelmiştir. Cennet ve Cehennem Çöküğü olarak da bilinmesi, bunun en önemli göstergelerinden bir tanesidir. Bölgede bunların haricinde de çok sayıda obruk, çökük ve çukur bulunur.

Akdeniz’in karstik yapısı ve burada bulunan yapılar pek çok efsaneye ve hikayeye konu olmuştur. Bundan dolayı Cennet ve Cehennem Mağarası başta olmak üzere bölgedeki benzer yapılar, turistleri ilgisini çekmektedir. Bu mağaraları ziyaret etmek biraz yorucu olsa da sonunda ulaşılan manzara, buna fazlasıyla değmektedir.

Karstik yapının suya fazla dayanıklı olmaması ve bölgede bulunan yeraltı derelerini burada oluşturduğu çukurlardan birisine Cennet diğerine Cehennem adının verilmesinin belli nedenleri vardır.

Cennet Mağarası’nın içinin yeşilliklerle kaplı olması ve bunun yanında bir de yeraltı suyunun bulunması, buraya Cennet adının verilmesine neden olmuştur. Derinliği 70 metre olan bu mağaranın ağzı ise bir elips şeklindedir ve bu elipsin büyük çapı 250 metre iken küçük çapı 110 metredir.

Cennet Mağarası’nın bir diğer önemli özelliği ise buranın içerisinde bir kilise bulunmasıdır. Mağaranın güney bölümünde yer alan kilisenin milattan sonra 5.yüzyılda yapıldığı biliniyor. Kiliseyi yapan Aziz Paulus, burayı Meryem Ana’ya için inşa etmiştir. Bu özelliğinden dolayı burasını Hristiyanlar sıklıkla ziyaret ediyorlar. Çatısı olmayan bu kilisenin daha önceki dönemlerde farklı bir tapınak olduğuna dair de farklı iddialar bulunuyor.

Yukarıda da belirtildiği gibi Cennet Mağarası’nı ziyaret etmek gerçekten çok yorucudur bunun en önemli nedeni ise 452 tane taş merdivenin kullanılarak aşağıya inilmesidir. Bu merdivenler tam olarak inilmeden kiliseye ulaşılmaktadır. 300.merdivenin yakınlarında olan bu kiliseden sonra aşağı inmek isteyenler için halen 152 merdiven daha bulunuyor. Bu şekilde aşağıya inilmeye devam edildiğinde, yeraltı akarsuyunun sesi duyulmaya başlıyor ve insanlara farklı bir huzur veriyor. Cennet Mağarası denizden 135 metre yüksekte yer almaktadır.

Cennet Mağarası’nın yaklaşık 75 metre uzağında Cehennem Mağarası bulunuyor. Mitolojide yer alan bir hikayeye göre Zeus, 100 başlı ejderhayı yenmiş ve onu Etna Yanardağında yok etmeden önce bir süre burada bekletmiştir. Bu hikayeden dolayı da buraya Cehennem Mağarası adı verilmiştir.

Cehennem Mağarası’nın derinliği 128 metredir. Girişinde bulunan çemberin çapları ise 50 ve 75 metredir. Buraya inmek isteyenlerin ciddi bir adrenalin yaşaması gerekiyor ve bunu genelde sadece dağcılıkla ilgilenenler yapabiliyor. Çünkü buraya iniş için merdiven ya da benzer bir yapı bulunmamaktadır. Ancak ip ve benzer ekipmanlar kullanılarak inmek mümkündür.

Cennet Cehennem Mağaraları Nerede?

Tamamen doğal olan bu mağaralar, Mersin’in Silifke ilçesinde bulunmaktadır. Silifke ilçe merkezine 40 km uzaklıkta bulunan bu mağara, Mersin’in ünlü tatil yeri Kız Kalesi’ne ise sadece 7 km uzaklıktadır. Kız Kalesi’ne tatil için gelenlerin önemli bir kısmı burayı da ziyaret etmektedir. Mersin kent merkezine ise yaklaşık 110 km mesafededir.

Cennet Cehennem Mağaralarına Nasıl Gidilir?

Cennet ve Cehennem Mağaraları, Mersin ile Silifke arasında yer alır. Buraya gelmek için Silifke tarafından yola çıktıktan sonra 20. kilometrede sağa sapılması gerekiyor. Bu sapağı gösteren tabelalar takip edilerek buraya gelinebilir.

Tatil için bölgeye gelenler turlara katılarak toplu taşıma araçları ile buraya gelebilirken bunun haricinde buraya gelmek için taksi ya da özel araçların kullanılması gerekiyor.

Cennet Cehennem Mağaralarına Giriş Ücreti Ne Kadar?

Bu doğa harikası mağaraları görmek için kişilerin ödeme yapması gerekiyor. Her iki mağaranın da aynı bölgede bulunuyor olması, tek ödeme yapılmasına neden olmaktadır. Mağaralara giriş için ödenmesi gereken ücret şu şekildedir:

  • Yetişkin ücreti: 20 TL
  • Öğrenci ücreti: 15 TL

Fiyatlar bu şekilde olmasına karşın tatil sezonlarına göre farklılık gösterebiliyor. Bundan dolayı insanların maddi olarak hazırlıklı gitmesinde yarar vardır.

Tavsiyeler

Bu mağaraları ziyaret etmek için bölgeye gelen kişiler, yine burada yer alan Astım Mağarası’nı da ziyaret edebilirler. Spiral bir yapıda olan demir merdivenlerle inilen mağaranın içerisi ışıklandırılmıştır. Işıklandırma nedeniyle ortaya çok özel görüntüler çıkmaktadır. İç sıcaklığı 15 derece olan mağaranın astımlılara iyi geldiği söylenirken tansiyon ve kalp hastalarının buraya girmesi tavsiye edilmiyor. Mağara doğal yapısı ile on numara. Mağara içinde hava 10 12 derece falandır sanirim nefesinizden kış aylarındaki gibi buhar çıkıyor. Bunlar iyi yanı. Fakat devlet denetiminde olan bu yere girişte müze uygulamasına tabi tutulup 15 tl yada müze kartı ile girmenize izin veriliyor.cennet cehennem mağarası önünde trafik çok büyük sıkıntı millet nerde ise birbirini yiyecek. İleride jandarma klimalı arabada oturup müdehale etmiyor. Asıl çile ondan sonra başlıyor. Doğru dürüst bir iniş çıkış parkuru yok. Kayalardan merdiven yapılmış kayıp düşebilirsiniz. İçeride denetleme oturma yeri yok. İnsanlar kayaların üzerinde oturup dinleniyor. Mağara içinde aydınlatmaların yarısı çalışmıyor insanlar cep telefonu ile ilerlemeye çalışıyor. Mağara içine girdiğinizde damlayan sulardan dolayı kaygan zemin var. İnsanlar uyarı tabelası olmadığı için maalesef düşebiliyor.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir