Sille Köyü Nerede? Nasıl Gidilir? Yemek ve Konaklama Noktaları

Konya içerisinde yer alan Sille Köyü, özellikle geçmişiyle insanların ilgisini çekmektedir. Anadolu’nun ortasında yer alan bu köy, ilk olarak Hristiyanlar tarafından kurulmuş ve Osmanlı’nın son dönemlerine kadar burada Rumlar yaşamıştır. Dolayısıyla da burası bir Rum köyü olarak bilinir.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan mübadeleden hemen önce bu köy sınırları içerisinde 18 bin kişi yaşıyordu ve bunların bir kısmı Müslüman diğer kısmı ise Hristiyan’dı. Mübadeleyle birlikte buradaki Rumlar ve diğer gayrimüslimler kendi ülkelerine giderken Balkanlar’da yaşayan Türkler de buraya gelmiştir. Bu olaydan sonra köyün nüfusu giderek azalmıştır. Günümüzde köyde yaklaşık 3700 kişi yaşamaktadır.

Sille Köyü’nün tarihi incelendiğinde, burasının ilk olarak milattan sonra 50 yılında kurulduğu görülür. Bu dönem, Hristiyanlığın yeni yayıldığı dönemlerdir. Bu tarihten itibaren Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi dönemin en güçlü devletlerinin himayesi altında yaşamını sürdüren köyde buna bağlı olarak çok ciddi bir kültürel zenginlik vardır. Köyün sokaklarında yürüyenlerin baktıkları her yerden adeta tarih fışkırmaktadır.

Sille Köyü, tarihteki ilk Hristiyan köyleri arasında yer alır. Hristiyanlığın ilk yıllarında yaşanan baskılardan burası da nasibini fazlasıyla almış ve buna bağlı olarak insanlar bu zaman dilimlerinde köyün farklı noktalarında yer alan mağaralarda yaşamak zorunda kalmıştır. Roma İmparatorluğu tarafından Anadolu’nun her yerindeki Hristiyanlara uygulanan baskı, Sille köyünde 200’den fazla mağara yapılmasına neden olmuştur. Bu mağaralar farklı yaşam alanları olarak kullanılırken bazıları mezar bazıları kilise çoğunluğu ise ev görevini üstlenmiştir. Günümüze kadar gelen mağaralardan bazılarındaki izler, o dönemi anlatması bakımından son derece önemlidir.

Bizans döneminde daha rahat eden köye birde büyük bir kilise yaptırılmıştır. 325 yılında Bizans kraliçesi, Kudüs’e giderken buradan geçmiş ve köy içerisinde büyük bir kilise olmadığını fark etmiştir. Bunun üzerine Aya Elena Kilisesi’ni inşa ettirmiştir. Anadolu’da yer alan diğer kiliselerden çok farklı bir yapısı olan kilise mübadele yıllarına kadar kullanılmıştır. Fakat köydeki Hristiyanların gitmesiyle birlikte harabeye dönen kilise, yakın zamanda restore ettirilerek müze yapılmıştır. Buraya gelenlerin görmesi gereken önemli eserlerden bir tanesidir bu kilise.

Bilindiği gibi Türkler Anadolu’ya 1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonra gelmeye başlamışlardır. Bu durum uzun bir süre devam etmiş ve sonunda Türklerin Anadolu’ya tamam hakim olmalarıyla sonuçlanmıştır. Anadolu Selçuklu döneminde, Konya’nın başkent yapılmasıyla Sille Köyü, adeta altın dönemini yaşamaya başlamıştır. Bu dönemde Türkler ile Rumların kaynaşması ve pek çok alanda beraber çalışması çok farklı ürün ve yapıların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu yapılardan bazıları halen ayaktadır ve bunlar butik otel, kafe ve restoran gibi işletmeler haline getirilmiştir. Mimarisi, kültürel zenginliğiyle Anadolu’nun en farklı köylerinden birisidir Sille.

Sille Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Sille Köyü, Konya kent merkezine sadece 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Çok eski bir köy olan Sille, geçmişte etkin olarak kullanılan Kral Yolu üzerinde yer almaktaydı. Fakat bu yol zamanla kaybolmuş ya da değiştirilmiştir.

Buraya gelmek isteyenlerin farklı seçenekleri vardır. Köyün Konya merkezine yakın olması, insanların Konya’dan buraya geçmesine neden olmaktadır. Konya’ya uçak, otobüs ve hızlı trenle gelinebilir. Daha sonra ise kent otogarından, her yarım saatte bir kalkan dolmuşlara binerek buraya ulaşılabilir. Konya’dan kalkan 64 numaralı otobüs ile de buraya gelmek mümkündür. Yolculuk trafiğe bağlı olarak en fazla 30 dakika sürmektedir.

Özel araçları ile buraya gelmek isteyenler ise öncelikle Ulaşbaba Caddesi’ne geçmelidir. Buradan Rauf Denktaş Caddesi’ne doğru hareket edilmeli ve daha sonra düz devam ederek Yeni Sille Caddesi’ne geçilmelidir. Bu caddeyi ve tabelaları takip ederek köye ulaşılabilir.

Sille Köyü’nde Konaklama, Yeme ve İçme Noktaları

Sille Köyü’ne gelerek burada konaklama yapmak isteyen kişilerin farklı seçenekleri vardır. Köyün, il merkezine çok yakın olmasından dolayı insanlar isterlerse kent merkezinde yer alan otellerin birinde kalabilir. Fakat insanlar köyde kalmak isterlerse seçenek sayısı azalmaktadır. Köyde yer alan konaklama noktaları genellikle geçmişte yapılmış olan evlerdir. Bunlar butik otele çevrilmiş ve bu şekilde hizmet vermektedir. Bunlardan en fazla tercih edilenleri şunlardır:

  • Konak Hotel
  • Sillehan Butik Hotel

Sille Köyü’nde bir şeyler yemek isteyenler için tandırlarda pişirilen ve köy ayranıyla ikram edilen farklı seçenekler vardır. Gözleme bunlardan en fazla ilgi görenlerden bir tanesidir.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir