Sinop Cezaevi
Sinop Cezaevi

Sinop Cezaevi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri

Şuraya Atla

Tarihi Sinop Cezaevi; tarihi eskilere dayanan, Anadolu’nun Alcatraz Hapishanesi’ne benzetilen ve 1999 yılında kapatılarak müzeye dönüştürülen cezaevidir. Tarihi Sinop Cezaevi, üç yanı denizle çevrili ve tarihi kale duvarlarının içerisinde yer almaktadır. Bu kale de yaklaşık 4000 yıl önce bölgenin hakimi Gaskalılar tarafından inşa edilmiştir. Dünyadaki ünlü cezaevlerine kıyasla oldukça derin tarihe sahiptir. Yunanlar, Pontuslar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar kendi egemenliklerinde kaleyi korumuş ve güçlendirmişleridr. Kalenin cezaevi olarak kullanıldığına dair ilk belgeler ise 1568 yılına dayanmaktadır. Cezaevinde zindanlar, koğuşlar, hücreler, atölyeler, gözetleme kuleleri, idari bina, mahkum nakil aracı, revir, savcı odası gibi pek çok oda bulunmaktadır. Yüzyıllık demir kapıların, odaların tarihe meydan okuyuşu kesinlikle görülmeye değer.

Sabahattin Ali, Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ruhi Su, Burhan Felek, Kırım Hanı Devlet Giray Tarihi Sinop Cezaevi’nde yatmış isimlerdendir. Sabahattin Ali’nin Aldırma Gönül isimli şiiri de Tarihi Sinop Cezaevi’ni anlatan şiirlerdendir.

Şiirin ilk dörtlüğü:

“Başın öne eğilmesin
Aldırma gönül, aldırma
Ağladığın duyulmasın
Aldırma gönül, aldırma!”

Evliya Çelebi Tarihi Sinop Cezaevi için Seyahatnamesi’nde belirtmiştir:

“Büyük ve korkunç bir kaledir. 300 demir kapısı, dev gibi gardiyanları, kolları demir parmaklıklara bağlı ve her birinin bıyığından 10 adam asılır nice azılı mahkumları vardır. Burçlarında gardiyanlar ejderha gibi dolaşır. Tanrı korusun, oradan mahkûm kaçırtmak değil, kuş bile uçurtmazlar.”

Sinop Cezaevi’ne Nasıl Gidilir?

Tarihi Sinop Cezaevi, Sinop il merkezinde yer almaktadır. İl merkezine ulaştıktan sonra buraya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Açık adresi ise ‘Kaleyazısı, Cumhuriyet Caddesi, 57000 Sinop Merkez’ şeklindedir.

Sinop Cezaevi Ziyaret Saatleri

Öncelikle şunu belirtelim: Tarihi Sinop Cezaevi hafta içi ve haftasonu her gün açıktır. Ancak cezaevinin yaz ve kış mevsimleri için farklı açılış ve kapanış saatleri vardır. Nisan-Ekim ayları arasındaki yaz açılış saati 09:00, yaz kapanış saati 19:00’dur. Kasım-Mart ayları arasındaki kış açılış saati 08:00, kış kapanış saati 17:00’dir. Ziyaretçiler için belirli bir giriş ücreti bulunmaktadır. Kişi başı giriş ücreti müze için yalnızca 5 TL’dir.

Sinop Cezaevi Resimleri

Check Also

Sinop Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı, Konaklama, Ulaşım ve Giriş Ücretleri

Sinop, orta karadeniz bölgemizin en şirin ve güzel illerinden biridir. Birbirinden güzel doğal değerleri barındıran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir