Sinop Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı, Konaklama, Ulaşım ve Giriş Ücretleri

Sinop, orta karadeniz bölgemizin en şirin ve güzel illerinden biridir. Birbirinden güzel doğal değerleri barındıran Sinop, henüz tüm potansiyeli ile keşfedilmemiş durumda diyebiliriz. Sizler de sakin, doğa ile iç içe ve uygun fiyatlara kafa dinlemek istiyorsanız rotanıza mutlaka Sinop ilini de yazmalısınız. Bu makalemde, Sinop’un en çok bilinen doğal güzelliklerinden Erfelek Tatlıca Şelale Takımı Tabiat parkı hakkında konaklama, ulaşım, giriş ücretleri ve genel bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Sinop Erfelek Tatlıca Takımı Şelaleleri Tabiat Parkı

Tatlıca şelaleleri, adından da anlaşılacağı üzere Sinop İlimizin Erfelek İlçesi sınırları içinde yer almaktadır. Tek büyük şelaleyi besleyen tam yirmi sekiz şelale takımından oluşmaktadır. Karadenizin en büyük takım şelale gurubu olan Tatlıca şelaleleri, tabiat parkı olarak koruma altına alınmış durumdadır.

Erfelek Şelalesi Giriş Ücretleri

Erfelek tatlıca şelalesini görmek için tabiat parkına giriş yapmanız gerekiyor. 2018 giriş ücretleri ve fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • Otomobil: 14 TL
 • Otobüs: 104 TL
 • Minibüs:68 TL
 •  Şahıs: 4.5 TL
 • Bisiklet: 9 TL

Tabiat parkı içinde otopark ücretsiz. Tuvalet 1 TL otomat ile çalışıyor. Mesire yeri ve su içme için ücretsiz çeşmeler mevcut. Tatlıca şelalesinde kamp yapmak yasak. Bu konuda beklentiniz varsa karşılanmıyor maalesef. Sinop’ta kamp yapmak istiyorsanız Hamsilos koyuna gitmeniz faydanıza olur. Zaten şelale bölgesi yüksek olduğu için hava da serin oluyor.

Erfelek Şelaleleri Kahvaltı-Yemek Fiyatları

tabiat parkına girip aracınızı park ettiğinizde köprüden geçerek mesire alanına ulaşıyorsunuz. Burada yanınızda getirdiğiniz yemekleri tüketebilirsiniz. Ücretli tuvalat bu kısımda bulunuyor. Yine bu bölgede dondurmacı (topu 3-4 tl), kahvaltı tarzı ürün satan, et-ızgara dükkanı ve gözlemeci bulunuyor. Fiyatlar aşağıdaki gibidir:

 • Gözlemeler (Kıymalı, peynirlik vb): 7.5-10 TL
 • Çay: 2TL
 • Kestane çikolatası: 15
 • Su: 1.5 TL
 • Kuzu kg: 110 TL
 • Köfte ekmek: 10 TL
 • Tavuk porsiyon: 20 TL

Yemek içme kısmını geçince Erfelek Tatlıca Şelalelerinin en büyüğü sizi karşılıyor. Hemen üstünden köprüyü takip ederek diğer takım şelalesine yolculuk yapabiliyorsunuz. Şelale göletleri içinde farklı kurbağa türleri ve larvaları var. Su mavi-yeşil çok doğal gözüküyor. Şelalelerin kaynağına kadar yürüyüş parkuru var. 3-4 yaşında çocuklarla zor da olsa en sona ulaşabilirsiniz.

Tatlıca şelalesinin en güzel yanı sıra ile yükselerek 28 farklı boyutta şelale ve göle sahip olması. Tüm bu parkuru doğal ortamında çıplak ayak ile de izleyebilirsiniz. İmkanınız yoksa tahta yolla tüm parkuru tamamlayabilir, ara kısımlarda şelalelere bağlantı noktalarında su ile temas edebilir ve hatıra fotoğrafı çekebilirsiniz.

Erfelek şelalesi tahta yol parkurunun tam ortasında doğal ürünler satan bir de dinlenme noktası var. Burada fındık, armut ve karadeniz yönlerine ait diğer mevsimsel ürünleri tadabilir, soluklanabilirsiniz. Yine şelale manzaralı hamak ve dinlenme yerleri de yol boyunca ziyaretçilere sunulan imkanlar içinde.

Siz de ailenizle doğal bir ortama rota belirlemeye çalışıyorsanız mutlaka tatlıca şelalesini de görmenizi tavsiye ederim. Şelaleye giderken yol boyunda yer alan mavi-yeşil baraj gölü, kuzu çevirme ve diğer yöresel imkanları da mutlaka değerlendirin.

Erfelek Şelalesine nasıl gidilir? Haritada yeri neresidir?

Tatlıca şelalesine ulaşım oldukça kolay. Yol boyunca asfalt var. Tabiat parkına varınca zaten hemen şelale bölgesine geçiş yapabiliyorsunuz. tabiat parkında otopark ücretsiz. Erfelek Şelaleleri, Sinop merkeze 48 km, Sinop havaalanına ise 42 km mesafededir. Samsun tarafından gelenler ise Sinop yol bağlantısından 33 km sola saparak ulaşabilirler. Samsun merkezden 120 km civarıdır. Yol çoğu yerde gidiş-dönüş şeklinde iki şeritli asfalttır.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir