Sinop İnaltı Mağarası-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Sinop İnaltı Mağarası, Sinop ilinin Ayancık ilçesine 40 kilometre uzaklıkta yer alan İnaltı Köy’ündeki mağaradır. Mağara, denizden tam 1070 metre yüksekliktedir. Mağaranın oldukça yakınına kadar araçla ulaşım mümkündür. Sinop İnaltı Mağarası, mağaradaki damlataşları ve doğal çevresinin güzelliği ile turizm amaçlı kullanıma oldukça uygundur. Bu maksatla 1995, 2001 ve 2004 yıllarında Sinop İnaltı Mağarası’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bazı geliştirmeler yapılmıştır. Işıklandırma, çevre düzenlemesi, ulaşım, jeneratör, büfe gibi çalışmalar yapılmıştır. Ortalama uzunluğu 658 metredir. İlk olarak 1996 yılında 300 metresi açılmış olup,  zaman içerisinde diğer bölümler de açılmıştır. Mağaranın 400 metreden sonrası sulu ve çamurludur.

Mağara tabanına yakın alt kesimlerde ve su düzeyinde karnabahar ve patlamış mısır şeklinde damlataşlara kimi yerde  rastlanmaktadır. Bu bölgedeki mağara ve çukurların oluşum temelinde ise erime özelliğini barındıran yüksek derecede kireçtaşı bulunmaktadır. İnaltı Mağarası’nın girişinde geniş bir sahanlık yer almaktadır. Sinop İnaltı Mağarası, gizemli görüntüsüyle ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Sinop İnaltı Mağarasına Nasıl Gidilir?

Sinop il merkezine ulaştıktan sonra ilk olarak vasıtalarla mağaranın yer alığı Ayancık ilçesine gitmeniz gerekir. Sinop İnaltı Mağarası, Ayancık ilçesine ortalama 35 kilometre uzaklıktadır. İnaltı Köyü’ne vardıktan sonra da yaklaşık 400 metre yürüyerek mağaraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Sinop İnaltı Mağarası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Sinop İnaltı Mağarası’nı ziyaret etmek için 5 TL giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. İşletme mağaranın bulunduğu köyün derneği tarafından yapılıyor. Görevli bir personelin kontrolünde olacak biçimde ziyarete açıktır. Sinop İnaltı Mağarası’nın ziyaretçilere açık olduğu zaman dilimi haftanın her günü 09:00-20:00 arasındadır. Mağaraya gidecekler için araç park etme alanı, oturma alanları, çay ocağı ve tuvalet bulunmaktadır. Ulaşım yolu stabilize, köy yolu kıvamında fakat bireysel araçlarla gidilebilir durumdadır.

Tuvalet ücreti de 1 TL’dir. Girişte kestaneli, peynirlik ve kıymalı bazlama yiyebileceğiniz, çay ve içecek alabileceğiniz ufak bir butik işletme mevcut. Neco’nun yeri. Fiyatlar aşağıda yer alıyor:

Ziyaret edecek olanlara tavsiyemiz; mağaranın içi oldukça serin olduğundan yanınıza hırka almakta fayda var. Ayrıca mağara, ziyarete açık kısımdaki patika etrafında yer alan sarkıt ve dikitler farklı renkleriyle fotoğraf çekmek için ideal bir alan niteliğindedir. Gidilecek yol zaman alsa da kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir.

Sinop İnaltı Mağarası Fotoğrafları

Check Also

Sinop Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı, Konaklama, Ulaşım ve Giriş Ücretleri

Sinop, orta karadeniz bölgemizin en şirin ve güzel illerinden biridir. Birbirinden güzel doğal değerleri barındıran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir