Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sinop İnaltı Mağarası-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Sinop » Sinop İnaltı Mağarası-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Sinop İnaltı Mağarası, Sinop ilinin Ayancık ilçesine 40 kilometre uzaklıkta yer alan İnaltı Köy’ündeki mağaradır. Mağara, denizden tam 1070 metre yüksekliktedir. Mağaranın oldukça yakınına kadar araçla ulaşım mümkündür. Sinop İnaltı Mağarası, mağaradaki damlataşları ve doğal çevresinin güzelliği ile turizm amaçlı kullanıma oldukça uygundur. Bu maksatla 1995,2001 ve 2004 yıllarında Sinop İnaltı Mağarası’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bazı geliştirmeler yapılmıştır. Işıklandırma, çevre düzenlemesi, ulaşım, jeneratör, büfe gibi çalışmalar yapılmıştır. Ortalama uzunluğu 658 metredir. İlk olarak 1996 yılında 300 metresi açılmış olup,  zaman içerisinde diğer bölümler de açılmıştır. Mağaranın 400 metreden sonrası sulu ve çamurludur.

Mağara tabanına yakın alt kesimlerde ve su düzeyinde karnabahar ve patlamış mısır şeklinde damlataşlara kimi yerde  rastlanmaktadır. Bu bölgedeki mağara ve çukurların oluşum temelinde ise erime özelliğini barındıran yüksek derecede kireçtaşı bulunmaktadır. İnaltı Mağarası’nın girişinde geniş bir sahanlık yer almaktadır. Sinop İnaltı Mağarası, gizemli görüntüsüyle ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Sinop İnaltı Mağarasına Nasıl Gidilir?

Sinop il merkezine ulaştıktan sonra ilk olarak vasıtalarla mağaranın yer alığı Ayancık ilçesine gitmeniz gerekir. Sinop İnaltı Mağarası, Ayancık ilçesine ortalama 35 kilometre uzaklıktadır. İnaltı Köyü’ne vardıktan sonra da yaklaşık 400 metre yürüyerek mağaraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Sinop İnaltı Mağarası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Sinop İnaltı Mağarası’nı ziyaret etmek için herhangi bir ücret ödenmesine gerek yoktur. Girişi ücretsizdir. Görevli bir personelin kontrolünde olacak biçimde ziyarete açıktır. Sinop İnaltı Mağarası’nın ziyaretçilere açık olduğu zaman dilimi haftanın her günü 09:00-20:00 arasındadır. Mağaraya gidecekler için araç park etme alanı, oturma alanları, çay ocağı ve tuvalet bulunmaktadır.

Ziyaret edecek olanlara tavsiyemiz; mağaranın içi oldukça serin olduğundan yanınıza hırka almakta fayda var. Ayrıca mağara, ziyarete açık kısımdaki patika etrafında yer alan sarkıt ve dikitler farklı renkleriyle fotoğraf çekmek için ideal bir alan niteliğindedir. Gidilecek yol zaman alsa da kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir.

Sinop İnaltı Mağarası Fotoğrafları

Sinop İnaltı Mağarası-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Bozcaada Nerede? Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler – Oteller – Vapur Saatleri Gölyazı Köyü Bursa- Gölyazı Köyüne Nasıl Gidilir? St. Hilarion Kalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti Kumbaba Plajı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri Sapanca Gölü-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama- Yeme İçme- Oteller İBB Sosyal Tesisler İftar Menüsü-Menü Fiyatları 2017

  FACEBOOK'TA BİZ

  TemaFabrika

  İzinsiz resim veya içeriklerimiz kullanılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır.

  Tatil Fırsatları, Tatil Yerleri ve Tanıtımları - Tüm Hakları Saklıdır

  projeksiyon perdesi---- Olympos Divasa Hotel---- nerede---- stainless steel plate----