Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Sivas Gökpınar Gölü Nerede? Nasıl Gidilir? Ücretler Ne Kadar?
gökpınar gölü gezi
gökpınar gölü gezi

Sivas Gökpınar Gölü Nerede? Nasıl Gidilir? Ücretler Ne Kadar?

Sivas’ın ilçelerinden olan Gürün sınırları içerisinde bulunan Gökpınar Gölü, görenleri kendisine hayran bıraktıracak bir güzelliğe sahiptir. Bu gölün fotoğraflarını gören kişiler, genellikle gerçek olduğuna inanmasa da Gürün ilçesindeki göle geldiklerinde çok büyük bir şaşkınlık yaşamakta ve hemen ardından da hayranlık duymaktadırlar.

Doğal bir akvaryum görüntüsüne sahip olan gölü anlatmak için farklı ifadeler kullanmaya çalışan insanlar, burası için saklı cennet, tabiat harikası gibi yakıştırmalar yapmaktadır. İlkbahar’da belirgin bir turkuaz rengine bürünen göl, etraftaki ağaçların yeşili ile çok daha özel bir görünüm alıyor. Yaz aylarında ise daha farklı bir görünüme sahip olan gölün rengi, güneşin gelme açısına bağlı olarak değişiyor.

Gölde bulunan su son derece temiz ve berraktır. Bu özelliği göl suyunun içilebilir olduğunu göstermektedir. Fakat bu berraklık, göl tabanının dahi görülmesini sağladığından insanlara çok özel manzaralar sunmaktadır. Suyun berrak ve temiz olması, gökyüzünün buraya net olarak yansımasına neden olmaktadır. Bundan dolayı göle Gökpınar adı verilmiştir.

Gökpınar Gölü’nün derinliği değişkenlik gösterirken en derin noktası 20 metre civarındadır. Gölün oluşmasını sağlayan kaynaklar ise göl zeminindeki kayaların altında yer alır. Bu özelliği ile de son derece özel bir göldür.

Gökpınar Gölü, iki farklı kısımdan oluşurken bunların ilki nispeten biraz daha küçüktür. Küçük olan bu kısımda civarda yaşayan halk, alabalık üretimi yapar ve bu üretim, çok önemli bir gelir kaynağıdır. Diğer kısım ise daha büyüktür ve burası sadece turizm amaçlı olarak kullanılır. Yılın önemli bir kısmında insanlar bu göle gelerek keyifli zamanlar geçirirler.

gökpınar gölü gezi
gökpınar gölü

Gökpınar Gölü’nün toplam alanı 3000 metrekaredir ve nasıl oluştuğuna dair farklı hikayeler anlatılır. Gölün büyüleyici bir güzelliğe sahip olmasından dolayı hikayeler buna uygun olarak anlatılmaktadır. Bu hikayelerin ilkinde göl henüz oluşmamışken, bir çoban sürüsünü burada otlatırken ağacın altında dinlenmeye başlar ve bu esnada uyuya kalır. Rüyasında bir ses “burada su kaynayacak, sürünü hemen götür” şeklinde çobana seslenir. Çoban uyanır uyanmaz sürüsünü bu alandan götürür ve hemen ardından su kaynayarak (topraktan çıkarak) gölü oluşturur.

Bir diğer hikayede ise yine bir çoban burada sürüsünü otlatırken meydana gelir. Bölgede hiç su olmamasından dolayı susuz kalan çoban, kendisi ve sürüsü için Allah’a dua eder ve daha sonra elindeki asayı yere vurduğunda buradan su çıkmaya başlar. Böylece Gökpınar Göl’ü oluşur.

Gökpınar Gölü Nerededir? Nasıl Gidilir?

Sivas’ın Gürün ilçesinde yer alan Gökpınar Gölü, ilçedeki Yelken ve Karahisar isimli köylerin tam ortasında yer alır. Bölgenin en güzel göllerinden bir tanesi olan Gökpınar, Gürün ilçesine sadece 10 km mesafede yer alır.

Gürün, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alır ve bölgede bulunan birçok ilin orta noktasındadır. Dolayısıyla da buraya gelmek için insanlar farklı illere giden kara yollarından bir tanesini kullanabilirler. Sivas kent merkezine 137 km uzaklıkta bulunan Gürün, Kayseri’ye 190, Malatya’ya ise 140 km mesafede yer alır.

İnsanlar özel araçları ile buralardan direkt olarak gelebilecekleri gibi öncelikle Sivas’a uğrayıp daha sonra da buraya gelebilirler. Özel araçla gelmek için Kayseri-Malatya arasındaki yol takip edilerek Çayboyu Mahallesi üzerinden Gökpınar Gölü’ne geçilmelidir.

Toplu taşıma araçlarını kullanacak olan kişilerin ise Sivas kent merkezinde yer alan otogara gitmesi ve oradaki Gürün dolmuşlarına binmesi gerekir. Sivas ile Gürün arası yaklaşık 2,5 saat sürmektedir.

Gökpınar Gölü Giriş Ücreti Ne Kadar?

Doğal bir güzelliğe sahip olan Gökpınar Gölü’ne gidecek olan kişilerin giriş için ücret ödemesi gerekiyor. Bu ücret sezona göre değişse de ortalama olarak 10 TL’dir. İnsanlar ayrıca burada daha fazla zaman geçirmek isterlerse göl kenarında bulunan çardakları kiralayabilirler. Bu çardaklar için ödenmesi gereken miktar ise 15 TL’dir.

Burada belirtilen fiyatlar sezonlara göre değişebilmektedir. Bundan dolayı gidecek olan kişilerin maddi olarak hazırlıklı olması gerekiyor.

Gökpınar Gölü’nde Ne Yapılır?

Gökpınar Gölü görüntüsüyle insanları etkilediği kadar burada yapılacaklarla da etkilemektedir. Suyu son derece berrak olan göle dalış yapılabiliyor. Ayrıca bu gölün devamında olan Gökpınar Çayı üzerinde rafting de yapılabiliyor. Bu sporların yapılabilmesi için ücret ödenmesi gerekiyor.

Ayrıca yeni evlenen çiftlerin de düğün ve albüm fotoğrafları için Gökpınar Gölünü tercih ettiklerini gezimiz sırasında gördüğümüzü söyleyebilirim.

gökpınar gölü gezi
gökpınar gölü
gökpınar gölü gezi
gökpınar gölü

Gökpınar Gölü İçin Aşağıdaki Haritadan Yol Tarifi Alabilirsiniz.

Check Also

Alanya Dim Çayı ve Dim Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Şuraya Atla Dim Çayı’na Nasıl Gidilir?Dim Çayı Restoranları, Dim Barajı ve Dim MağarasıDim Mağarası ve Giriş Ücreti 2020 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir