Sonbaharda Gezilecek Yerlerden Nevşehir

sonbaharda gezilecek yerlerden nevşehir

Nevşehir, Kapadokya bölgesinin başkentidir ve bölgeyi ziyaret etmek için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır. İlk yerleşim M.Ö 3000 yıllarına kadar uzanır; en eski adı “Nyssa” idi. Kent ayrıca, Selçuklular dönemi şehrin en yüksek noktasında bulunan kale gibi ilginç kalıntılara sahiptir. Nevşehir’de bulunan Kurşunlu Camii, etkileyici bir bina kompleksine ve etrafını çevreleyen 1726 yılına kadar uzanan bir tarihi değere sahiptir.

Ürgüp, Göreme, Avanos, Uçhisar, Ortahisar, Sivrihisar gibi doğa turizmi açısından gezilecek birçok bölgesi bulunan Nevşehir gezmek için özellikle eylül, ekim ve kasım aylarında yani sonbaharda ziyaret edilmelidir.

  • Nevşehir‘in yazın yerli turistler tarafından pek tercih edilmemesinin nedenlerinden biri çok sıcak olmasıdır.
  • Nevşehir, peribacaları gibi doğal güzellikleri içerisinde barındırsa da yazın açık alanda güneş, direk temas ettigi için sıcaktan dolayı oluşan bunaltıcı hava yapılan gezinin tadını çıkarmaya çok fırsat vermemektedir.
  • Ayrıca yabancı turistlerin bu dönemdeki yoğun ilgisi nedeniyle oluşan aşırı kalabalıktan dolayı da rahat rahat gezmek pek mümkün değildir.

Bu sebeplerden ötürü Nevşehir’i gezmek için en ideal zaman Sonbahar‘dır. Çünkü sonbaharda havaların biraz serinlemesiyle birlikte yumuşak bir ortam oluşmakta ve böylece Nevşehir gezisinin tadı tam anlamıyla çıkarılmaktadır .

Nevşehir‘de gezmek için özel turlara uygun fiyatlarla dahil olabileceğiniz gibi kendi arabanızla da Nevşehir’in gezilmesi gereken bölgelerini rahatlıkla gezebilirsiniz.

Nevşehir’de gezilecek yerler birbirine çok yakın olduğu için şahsi aracınızla Nevşehir gezisini kolaylıkla yapabilirsiniz.

nevşehir gezilecek yerler

Nevşehir’de Gezilecek Yerler

İç Anadolu bölgesinde bulunan turistik bir şehir olan Nevşehir içerisinde gezilecek birçok doğa harikasını barındırmaktadır.

Kapadokya, dünyadaki en ilginç ve muhteşem manzaralardan birine sahiptir. Yaklaşık üç milyon yıl önce Erciyes Dağı ve Hasan Dağı, şiddetli volkanik patlamaları sonucu çevresindeki platoyu volkanik tüf ile kapladı. Rüzgâr, su ve yağmurun doğal etkileri bu alanı, sıcak kırmızı ve altın tonlarından yeşil ve gri tonlarına kadar değişen renklerde muhteşem peribacalarının oluşmasını sağladı.

Kapadokya‘nın tarihi M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanır; ilk insanlar Kapadokya olarak bilinen Göreme’de kayaya gömülü konutlarda yaşardı. Hristiyanlık bölgeye geldi ve kayalara şapel, kilise ve manastırlar inşa edildi. Derinkuyu, Mazi ve Kaymaklı, yerlilerin akıncılardan gizlenmeleri için yeraltında şehirler geliştirildi. Halka açık başka bir yeraltı şehri de Özkonak’tır.

Nevşehir‘in 20 km doğusunda bulunan Ürgüp, hareketli bir turizm merkezi ve bölgenin tüm özelliklerine sahiptir. Bunun yanı sıra şarap üreten bir bölgenin merkezidir ve her yıl Ekim ayında bir Uluslararası Şarap Festivali düzenlenmektedir. Gündüz turistik yerleri gezmek, geceleri disko ve barlarda eğlenmek için mükemmel bir mekândır. Ürgüp’te insanların bir zamanlar dar sokaklarda kayaya oyulmuş evlerde yaşadıklarını görebilirsiniz. Birçok çeşit sunulduğu gibi, halı ve kilim satın almak için iyi bir yerdir.

Pancarlık Vadisi, Mustafapaşa (Sinassos) ve Cemil köyleri, geleneksel taş evleri, 2. yüzyıldan kalma Kırkeşitler kilisesinin bulunduğu Taşkınpaşa ve Şahinefendi köyleri peri bacaları ile ünlüdür.

Ürgüp’ün 8 km kuzeybatısında bulunan Göreme Açık Hava Müzesi, fresklerle süslenmiş manastır kaya kiliseleri ve şapeller kompleksidir. Elmalı, Aziz Basil, Aziz Barbara, Yılanlı, Karanlık, Çarıklı ve Tokalı kiliseleri özellikle ilgi çekmektedir ve freskleri çok iyi korunmuştur. Birçok hacı hala kiliseleri ziyaret ediyor.

Göreme ve Uçhisar kentleri büyüleyici koniler ve baca oluşumları manzaraları sunar. Uçhisar Kalesi Nevşehir’in en yüksek noktasıdır ve Uçhisar Kalesi‘nin tepesinden manzara büyüleyicidir.

Çavuşin‘de, Vaftizci Yahya Manastırı’nı bulacaksınız. Avanos kasabası, el sanatları, özellikle çanak, çömlek ile ünlüdür ve bu sanat eserini kendinizde deneyebilirsiniz.

Soğanlı, onlarca şapel, kilise, salon ve mezarın bulunduğu güzel bir görünüme sahiptir. Soğanlı Bizans fresk sanatının gelişimi 8. ile 13. yüzyıllar arasında görülebilir.

Nevşehir’de Gezilecek Yerler hakkında ayrıntılı bilgi için sitemizde bulunan NEVŞEHİR kategorisini buradan tıklayıp inceleyebilirsiniz.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*