St. Hilarion Kalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti

St. Hilarion Kalesi
St. Hilarion Kalesi

Saint Hilarion Kalesi, Beşparmak Dağları’nda bulunan üç kaleden en batıda yer alanıdır. Kıbrıs’ı olası bir saldırıya karşı korumak amacıyla yapılmıştır. Denizden 700 metre yükseklikte iki tepe üzerine kurulmuştur. Saint Hilarion Kalesi adını Kudüs’ün Araplar tarafından fethedilmesinden sonra Kıbrıs’a göç eden ve burada hayatını ibadetle geçiren bir keşişten almıştır. Kale üzerinde onarım çalışmaları Bizans döneminde yapılmıştır ancak Venedikliler 1489 yılında adayı ele geçirince kaleyi boşaltmıştır ve yalnızlığa terk etmiştir. Özellikle de ateşli silahların icadı ve kıyı şeritlerinin savunmasının önem kazanmasının bu kararda etkili olmuştur.

Saint Hilarion Kalesi, üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Aşağıdaki bölüm, atlar ve askerler için kullanılmaktaydı. Orta bölümde ise saray, mutfak ve kilise yer almaktadır. Yukarı bölümde ise bir Lüzinyan kapısı bulunmaktadır. Soylu sınıfı doğu kısımda yaşar, mutfak ve diğer odalar da batı kısmında yer alırdı. Kaleyi ziyaret edeceklere kraliyet konutunun ikinci katında bulunan Kraliçe Penceresi’nden bakılması tavsiye edilir. Buradaki çevrenin panoraması kusursuzdur.

Beşparmak Dağı’nın tepesinde bulunan kaleye çıkmak için tam 480 adet basamak bulunuyor. Basamakları çıktığınızda kale üzerinden Girne’nin mükemmel görünüşünü izleyebilirsiniz. Saint Hilarion Kalesi, çevredeki tarihi izleriyle ve manzarasıyla Bufavento Kalesi, görülmeye kesinlikle değer.

St. Hilarion Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Girne-Lefkoşa karayolunun Boğaz bölgesinde bulunan kaleye ulaşan dağ yolundan gidilmesi gerekiyor. Kalenin Lefkoşa merkezinden uzaklığı 24 kilometre, Gazimağusa’dan ise 85 kilometredir.

 St. Hilarion Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Saint Hilarion Kalesi’ne giriş için belli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Giriş ücreti kişi başı 7 TL’dir. Bunun yanı sıra yeme,içme,ulaşım gibi ihtiyaçların da karşılandığı otel turları da bulunmaktadır. Örnek vermek durumunda Girne otellerinden kalkan turlar ortalama 55 TL, Lapta ve Alsancak bölgesindeki otellerden kalkan turlar ortalama 75 TL ücret talep etmektedirler.

Saint Hilarion Kalesi’ni ziyaret yalnızca 09:00-18:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Ayrıca saat 17:00’dan sonra kaleye giriş yapılamamaktadır.

Kalenin girişinde ve kalenin üst kısımında kafeler mevcuttur. Kaleyi gezmek için tavsiye edilen süre yaklaşık 1,5 saattir. Ziyaret öncesinde yürüyüşü kolaylaştırmak açısından spor ayakkabı tavsiye edilmektedir.

St. Hilarion Kalesi Resimleri


uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*