Süleymaniye Cami-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Yol Tarifi

Şuraya Atla

Süleymaniye cami dünyaca ünlü harika eserlerden birisidir. Süleymaniye mimarisi ve konumu hakkında detaylı bilgi vereceğim sizlere.Süleymaniye cami sadece Türkiye’dekini Müslümanların değil tüm dünyadaki Müslüman halkların dilinde ve gönlünde olan muhteşem dünya eserlerinden birisidir. Mimar sinanın isminin dünyaya yayılmasında etkili olan en önemli eserlerinden birisidir. Süleymaniye cami klasik Osmanlı mimarisine göre yapılmıştır fakat Süleymaniye’nin çok farklı özellikleri bulunmaktadır. Mimar sinanın sadece o dönem teknolojisini değil adeta asırlar sonrasını düşünerek inşa ettiği İstanbul’un o günden bugüne kadar geçirdiği yüzün üzerine depreme karşı caminin duruşundan anlamaktayız. Maşallah ve çok şükür ki hiç bir çatlama ve kayma caminin her hangi bir yerinde olmamıştır.

Süleymaniye cami diğer önemli eserler gibi bu eserde İstanbul’un fatih ilçesinde bulunmaktadır. Bu güzel eserler Fatih de bulunduğu için Fatih de buralarda dolaşırken insanın içine değişik bir hava giriyor kendisini mutlu ve çok farklı hissediyor. Mekke ve Medine haricinde dünyanın her hangi bir bölgesinde çok ender rastlanan olasılıklardan  birisidir bu durum. Süleymaniye bir ana kuppe ve destekçi kuppelerden oluşmaktadır Süleymaniye de dört adet minare ikisi üç şerefeli ikisi iki şerefelidir. Kanuni sultan Süleyman ve eşi Hürrem sultan türbeleri de burada bulunmaktadır. Süleymaniye cami turizme ve ziyaretçilere açık bir yerdir isteyen herkesin kolayca camiyi gidip türbeleri ziyaret etmesi mümkündür. Evet sizlere ben daha çok teknik değilde yorumlu ve manevi yönden Süleymaniye’yi tanıtmak istedim çünkü sizlere görselde sunacağım zaten orada Süleymaniye hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olabileceksiniz.

Süleymaniye Camine Nasıl Gidilir?

Süleymaniye cami Fatih ilçesi Süleymaniye mahallesinde bulunmaktadır. Toplu taşıma araçları ile kolay şekilde ulaşabileceğiniz ulaşım şekilleri şu şekildedir;

En kolay yollardan birisi Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı ile Laleli-Üniversite Durağı’na kadar gelip, buradan biraz yürüyüş yaparak ulaşmanızdır. Diğer ulaşım seçeneklerine değinecek olursak Fatih Süleymaniye mahallesinden geçen dolmuş ve belediye otobüsleri ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel aracınız ile gelecek olanların  ilk olarak Galata Köprüsü’nden Eminönü doğru giderken; köprüden sağa doğru ayrılın ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin önünde bulunan ışıklardan sola doğru yokuştan yukarı doğru çıkınız tabelaları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebiliriniz.

Evet değerli arakadaşlar İstanbul da en bulunan en güzel eserlerden olan Süleymaniye cami hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım. Aşağıda Süleymaniye ile ilgili çeşitli görseller bulabilirsiniz ayrıca soru ve görüşlerinizi de yorumlar üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz. İstanbul da diğer gezilecek yerler ile ilgili detaylı bilgi için bizi takip etmeye devam ediniz.

Süleymaniye Cami Resimleri


Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

2019 yılı itibariyle resmi olarak İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp Sultan Kemerburgaz bölgesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir