sumela-manastiri-9

Sümela Manastırı

Sümela manastırı bir dedikoduya göre yüz yıllar önceci bir kilise papazının rüyasında ona sümela manastırının bulunduğu yer gösterilip oraya bir kilise inşaa etmesi söylenmiş. Papaz yola çıkarak o dağları bulmuş yanına getirdiği kilise çalışanı hristiyanlar ile sümela manastırını inşa etmeye başlanmıştır sümela manastırı çok zorlu şartlar altında o günün şartlarında inşaa edilmiştir. İçinde sadece kilise değil tamamen bir hristiyanlık okulu gibi inşa edilmiştir. İçinde ceza odaları ibadet odaları sınıflar ve bir çok okulda olması gereken odalar yapılmıştır sümela manastırı tamamen taş yapılardan yapılmıştır sağlamlığını bugüne kadar korumuştur yıllarca rumlar burada ibadetlerini yapmıştır sümela manastırında kaba işçiliğin yanı sıra ince işçiliğide görmek mümkündür tavanlara isa ve meryemin fotoğraflarını çizmişlerdir.

Sadece onlar değil bir çok el işlemesi resimler sümela manastırında bulunmaktadır bu resimler çok az tahribe uğramış fakat yinede belirgin bir şekilde gözükmektedirler. Trabzonun fethinden sonra sümela manastırı türklerin eline geçmiştir bir süre boş kalan sümela manastırı Tarih ilerledikçe define avcıların eline düşmüştür kaçak olarak sümela manastırına giriş yapan define avcıları rivayetlere göre bir çok altın küpü oradan çıkarmış ve kayıplara karışmıştır.

Daha sonra türkiye cumhuriyeti ile birlikte sümela manastırı yeniden devletin eline aldığı konulardan birisi olmuştur. Ve devlet kaçak girişleri bir takım önlemler alarak önlemeye çalışmıştır. Daha sonra Adalet ve kalkınma partisinin iktidara gelmesi ile birlikte sümela manastırı turizm bölgesi olarak oldukça fazla önem kazanmıştır. AK partinin turizme yaptığı en önemli yatırımlardan birisidir. sümela manastırı 2012 yılında rumların yoğun talebi üzerine sümela manastırına ibadet yapılmasına izin verilmiştir o zaman zarfı içerisinde trabzona turistler yağmur gibi yağmış trabzonun bir günlük kazancı bire yüz katına çıkmıştır. Bundan sonrada yılda bir kez olarak ibadet yapmalarına izin verileceğini düşünmekteyim fakat tabiki devletin taktirine kalmış bir durumdur. Şimdilerde sümela manastırı türkiyenin  en gözde turizm bölgelerinden birisi haline gelmiştir ve kültür ve turizm bakanlığı tarafından 24 saat olacak şeklinde korunmaktadır normal müze kartları ile giriş yapıla bilmektedir. Sümela manastırı akşam saatlerinde ziyeretçilere kapatılmaktadır. Sümelayı ziyaret etmek isterseniz akşam olmadan oraya gitmelisiniz trabzon merkezden direk olarak oraya dolmuşlar çalışmaktadır.

Kendi aracınızlada kolayca gidebilirsiniz girişte 10 tl lik araç giriş ücreti olmakla birlikte manastıra girişde 10 tl dir öğrenci fiyatları ise 8 tl dir müze kart sahiplerine ve maximum kart sahiplerine girişler bir defalığına olmak kaydıyla  ücretsizdir. Şimdi lafı çok fazla uzatmadan sizleri en güzel sümela manastırı resimleri ile baş başa bırakıyorum sormak istediğiniz her türlü bilgiyi yorum şeklinde sorabilirsiniz mutlaka cevaplayacağım.

Sümela Manastırı Resimleri

 

Check Also

uzungöl müzesi

Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Çalışma Saatleri

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan ve henüz yeni açılmış bir müze olan Uzungöl Dursun Ali İnan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir