Suuçtu Şelalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Bursa ilinin tabiat güzelliklerinden Suuçtu Şelalesi, Mustafa Kemal Paşa ilçesine 17 km mesafededir. Şelale fay hattı çökmesi sonucu oluşmuş ve 38 metre yüksekliğe sahiptir. Her mevsim Suuçtu Şelalesinin ziyaretçilerine kendini farklı görüntüler sergiliyor. Hatta dört mevsimin güzellikleriyle kendini süsleyerek cazip bir görünüme kavuşuyor. Yılın her mevsimi buraya gelerek doğayla birleşen şelalenin görüntüsü görülmeye değer. Fotoğraf tutkunları için her karesi çekilmeye değer bir yer. Şelalenin şırıl şırıl akıntısı kadar doldurduğu gölet de görebileceğiniz en muhteşem manzaralardandır.

Kayın ağaçlarıyla çevrili şelale alanında piknik yapabilir, doğa yürüyüşüne katılabilirsiniz. Ayrıca tepelerde alabalık restoranları da bulunmaktadır. Yaz aylarında serinlemek isteyenler için tercih edilebilecek ender yerlerdendir. Şelalenin rakımı ise 464 metredir. Şelaleyi çevreleyen ağaçlar ve kayalar öylesine güzel bir görüntü oluşturmuş halde ki, buraya gelenler tabiatın sunduğu güzelliğe hayran kalıyor. Kışın eni 30 metre genişliği olan ve kış aylarında ve selde yaklaşık 50 metre genişliğe ulaştığı bilinen şelale tek parça halinde göle dökülüyor. Dökülürken de kayalara çarpmayı ihmal etmiyor. Şelalenin ismi de zaten buradan geliyor. Kayalara çarpan şelalelin suyu çok yükseklere kadar sıçradığından bu isim verildiği söylenmektedir.

Suuçtu Şelalesinin en gür aktığı zamanlar ise Şubat-Mart aylarına denk geliyor. Sonbaharda ise çevresindeki ağaçların ve bitki örtüsünün güzelliği şelaleye bir başka güzellik katıyor. Suyunun gürlüğü, etrafındaki kayalar ve bitki örtüsünün güzelliği, ihtişamlı sesi ile bizlere tam da doğanın ortasında olma şansını tanıyor. Şimdi de bu doğa harikası Suuçtu Şelalesi nerede, Suuçtu Şelalesine nasıl gidilir birlikte inceleyelim.

Suuçtu Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Muradiyesarnıç Köyü yakınlarındaki Suuçtu Şelalesi Karadere üzerindedir. Şuuçtu şelalesi özel araçla ulaşım yaparken, Bursa-İzmir yönünde 80 km ilerledikten sonra at yetiştirme çiftliği görülür. Devam ettiğinizde Mustafa Kemal Paşa tabelalarıyla karşılaştığınızda bu tabelayı takip edip Kayabaşı ve Muradiye köylerini geçtikten sonra şelaleye ulaşabilirsiniz. Yolunun eğimli ve virajlı olduğunu da belirtmek isterim. Ancak yolun tamamı asfalt olduğundan rahatlıkla ulaşım yapabilirsiniz.

Suuçtu Şelalesi toplu taşıma araçlarıyla ulaşım Arabayatağı İstasyonu-Saitabat güzergahında D/19 belediye otobüsü ya da Arabayatağı İstasyonu-Osmaniye güzergahından D/20 numaralı belediye otobüsüyle sağlanmaktadır.

Suuçtu Şelalesi Giriş Ücreti

Bir tabiat harikası Suuçtu Şelalesi ücretli mi diye merak edenler oldukça fazla. Uzun zamandır şelaleye giriş ücretsizdi. Ancak yeni bir uygulama ile girişlerden ücret alınmaya başlandı. Suuçtu Şelalesi giriş ücreti motorsiklet için 5 TL, pickup, kamponet, otomobil için 7.50 TL, grup halinde minibüs için 20 TL, grup olarak girişlerde 35 TL ve otobüsler için 70 tl alınmaktadır. Alana geldikten sonra yanınızda getirdiğiniz yiyeceklerle mesire alanında piknik yapabilirsiniz. Hazırlıksız geldiğinizdeyse açık havada hizmet veren lokantalar ve alabalık tesisleri bulunmaktadır. Şelaleden iç kısımlara doğru ilerlediğinizdeyse ormanlık alanlar sizi karşılayacak. Tam olarak doğayla baş başa kalacağınız bu alanlarda piknik yapma imkanınız da bulunuyor. Şelalenin üst kısmına çıkarak resim de çektirebilirsiniz.

Suuçtu Şelalesi Ziyaret Saatleri

Mustafa Kemal Paşa ilçesinin içme suyunu karşılayan şelale hafta sonu ziyaretçi akınına uğramaktadır. Daha sakin bir gezinti olmasını dileyenler Suuçtu Şelalesi ziyaret saatleri konusunda hafta içini tercih edebilir.  Bilmeniz gereken bir başka bilgiyse şelalenin suyu temiz olmasına rağmen şişelenerek doldurulması ya da satılması yasaktır. Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarından kaçarak buz gibi suyu ve esintisiyle Suuçtu Şelalesi’nden faydalanabilirsiniz.

Suuçtu Şelalesi Konaklama

Doğanın insanlara sunduğu güzelliklerden biri olan Suuçtu Şelalesi’ni görmek için geldiğinizde, şelale yakınlarında konaklama için olanak bulamayabilirsiniz. Suuçtu Şelalesi konaklama için Mustafa Kemal Paşa ilçesini tercih edebilirsiniz. Burada uygun fiyatlarda otel ve pansiyon seçenekleri mevcuttur.

Suuçtu Şelalesi Çadır Kampı

Suuçtu Şelalesi içerisinde herhangi bir otel ya da pansiyon bulundurmuyor olsa da yanınızda gerekli ekipmanları getirerek burada çadır kurabilirsiniz. Bursa kamp alanlarından olan Suuçtu Şelalasi doğayla iç içe olmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat olacaktır. Kalabalıktan uzaklaşacağınız, gecenin karanlığında sessizliği dinleyebileceğiniz Suuçtu Şelalesi çadır kampını, şelale etrafı ve Suuçtu Şelalesi’nin üst mevkisi Çataldağ’da kurabilirsiniz.

Suuçtu Şelalesi doğal güzelliği, şırıl şırıl akan şelalesi, kayaları, çeşitli bitki örtüsü ve ormanlarıyla mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Tertemiz havasını içinize çekebileceğiniz ülkemizin ender güzelliklerindendir.  Ülkemizin ender doğa harikalarından olan Suuçtu Şelalesi doğa yürüyüşü ya da piknik yapmak isteyenler için muhteşem bir tercih olacaktır. Ormanlık bir alanda bulunan şelale Bursa’nın tüm güzelliğini gözler önüne seriyor.

Suuçtu Şelalesi Fotoğrafları

Aşağıdaki Haritadan Yol Tarifi Alabilirsiniz:

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*