tabiat
tabiat

Tabiat Tarihi Müzesi- Nasıl Gidilir?-Çalışma Saatleri-Giriş Ücreti

Şuraya Atla

Ankara tatilinde çok şaşıracağınız gezi ve araştırma noktalarından birisi olan tabiat tarihi müzesi 1935 yılında maden arama genel müdürlüğü bünyesinde kurulmuş olan Tabiat tarihi müzesi Ankara’nın en gözde müzelerinden birisidir. Tabiat tarihi müzesi yapımı biraz uzun sürmüş fakat geçte olsa 1968 yılında halkın ziyaretine açılmıştır. Tabiat tarihi müzesi toplamda 4000 metre kare üzerine kurulmuş toplam 3 kattan oluşmaktadır. Tabiat tarihi müzesi toplamda 5 bölümden oluşmaktadır. Müzeyi bölüm bölüm anlatacak olursak birinci katında Türkiye de yaşamış tüm hayvan türleri ve çeşitli bitki türleri sergilenmektedir. Tarih boyunca bütün hayvan ve bitki türlerini kapsamaktadır. Bazılarının soyu tükenmiş olsa bile orada o hayvan ve bitki türleri ile ilgili en ince detayına kadar bilgi ve görselleri bulabilirsiniz. Diğer katta hayvan fosilleri ve çeşitli kalıntılar yer almaktadır. 6400 adet fosil ve kalıntı sergilenen müzede bir de dinozor fosili sergilenmektedir. Bu dinozor ABD’den satın alınmıştır. Tabiat tarihi müzesine birde Fransa tabiat tarihi müzesinden binlerce yıl önce yaşamış fil fosili hediye edilmiştir buda bu katta sergilenmektedir. Müzenin diğer katında 1972 yılında Aya çıkan  Amerikalının getirdiği Ay Taşı, 1989 yılında en büyüğü Sivas/ Yıldızeli-Sulh Halil köyüne düşmüş olan çeşitli boyutlarda  göktaşı, Türkiye’ nin zengin mermer örnekleri gibi farklı  doğal oluşumları bu katta sergilenmektedir. Diğer sergilenen ürünler ise müzenin araştırma esnasında kullandığı çeşitli aletler sergilenmektedir. Aşağıda müze ile alakalı detaylı bir şekilde ulaşım ve benzeri bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tabiat Tarihi Müzesine Nasıl Gidilir?

Çankaya da bulunan en güzel müzelerimizden birisi olan tabiat tarihi müzesine en güzel tabiat olaylarını incelemek üzere ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir:

Toplu taşıma ile ulaşım: Çankaya da bulunan müzeye gidebilmek için en kolay otobüs ve minibüsleri kullanabilirsiniz. Özellikle otobüs kullanacakların 132-133 hat numaralı otobüsler ile kolayca ulaşım sağlayabilirler. Minibüs kullanacakların Ulus – Yüzüncü Yıl – Çiğdem mahallesi, Kızılay – Yüzüncü Yıl – Balgat, Sıhhiye – Yüzüncü Yıl – Balga minibüs hatlarını kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirler.

Özel araç ile ulaşım: Özel aracıyla gidecekler için ilk olarak Çankaya ilçesine doğru yola çıktıktan sonra Çankaya ya giriş yapınız daha sonra Çukurambar mahallesine doğru ilerleyiniz öğretmenler caddesi üzerinden tabiat tarihi müzesine kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanında aşağıdaki google maps üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilir. Aranızdaki mesafe farkını görebilirsiniz.

Tabiat Tarihi Çalışma Saatleri ve Giriş Ücreti

Ankara tatilinde gezi severlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan birisi olan tabiat tarihi müzesi sadece gezi amaçlı değil bilimsel araştırmalara da ışık tutmaktadır. Bu yüzden dünyanın bir çok yerinden öğrenciler araştırmacılar burayı ziyaret etmektedir. Tabiat tarihi müzesi çalışma saatleri: 09:00-16:00 saatleri arasındadır. Müzenin en güzel yanlarından birisi olan müzeye giriş ücret kısmı, müzeye giriş tamamen ücretsidir.

Değerli tatilciler sizlere Ankara gezisinde mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi olan tabiat tarihi müzesinden bahsettim umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Ankaranın diğer gezilip görülecek yerleri hakkında daha detaylı bilgiler için web sitemizi takip ediniz. Aşağıda tabiat tarihi müzesi ile ilgili çeşitli görselleri görebilirsini. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz. Herkese iyi tatiller dilerim.

Tabiat Tarihi Resimleri

Check Also

yaşayan müze nerede

Beypazarı Yaşayan Müze Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

Yaşayan Müze, Ankara’nın Beypazarı ilçesinde mutlaka görülmesini tavsiye ettiğimiz mekanlardan biridir. Bugün müze olarak kullanılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir