Tatil İçin Erken Rezervasyon İpuçları

erken rezervasyon ipuçları

Erken rezervasyon konusunda duyulan şüphelerden biri de gerçekten işe yarıyor mu, yoksa aldatmaca mı, düşüncesidir. Gelişmiş ülkelerde erken rezervasyon kavramı uzun yıllardır varlığını sürdürmektedir bizde ise tatilciler için erken rezervasyon kavramı yeni yeni hayat bulmaya başlamıştır. Bu yazıyla sizi aklınızdaki bu tarz sorulardan kurtararak erken rezervasyon konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Neden Erken Rezarvasyon Yaptırmalıyız?

Bu soruya verilecek en mantıklı cevap tabiki de ilk olarak indirim, ikincisi ise aradığımız odayı bulabilmektir.

Tarihe Göre Erken Rezervasyon İndirimleri:

Genel olarak aya göre erken rezervasyon indirimleri şu şekilde olmaktadır:

  • Çoğu tatil acentesi tarafından Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında % 50 ve üzerinde erken rezervasyon indirimi uygulanmaktadır.
  • Mart ve Nisan aylarında % 30 ile % 40 arasında,
  • Mayıs ve Haziran aylarında % 15 ile % 30 arasında,
  • Tatil sezonunun açıldığı Temmuz ve Ağustos aylarında ise % 10 ile %15 arasında erken rezervasyon indirimi yakalanabilmektedir. Yani bu tabloya bakınca yılın her döneminde erken rezervasyon indiriminin olduğunu söyleyebiliriz.

Erken Rezervasyon İçin En Uygun Tarih:

Yukarıdaki tarihlere bakınca erken rezervasyon için en uygun tarih Kasım ayı gibi görünüyor olabilir ancak bu sizi yanıltmasın. Erken rezervasyon için en uygun dönem Ocak ayı sonu ve Şubat ayı başı olmaktadır. Sebebi ise tüm otellerin erken rezervasyon indirimlerinin bu dönemde başlıyor olmasıdır. Yani bekleyip tüm otelleri görmek gerekiyor. Nispeten az sayıda otel arasından kasım ayında en iyi oteli seçebilirsiniz ancak ocak ayı sonu veya şubat ayı başında aynı kalitede daha ucuza otel bulabilirsiniz.

Eğer aradığınız oteli bahsettiğimiz erken rezervasyon döneminde uyguna bulduğunuzu düşünüyorsanız çokta oyalanmamanız gerekiyor. Çünkü bazı oteller müşteri talebi fazlaysa ve tatminkar bir satış gerçekleştirmişse kademeli olarak indirimi azaltıyor. Örneğin A oteli erken rezervasyonu % 30 ile açıyor, 2 ay sonra % 20’e düşüyor, daha sonra % 15 taban indirime kadar düşürülebiliyor.

Erken Rezervasyon Gerçekten Karlı mı?

Ülkemizde büyük bir kesim erken rezervasyonun koca bir aldatmaca olduğuna inanmaktadır ancak aslında buna inanarak büyük bir yanılgıya düşmektedirler. Yakın zamanda takip ettiğim ve erken rezervasyon ile oda aldığım bir otelin fiyatlarını paylaşayım, tam olarak ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Ben 8 Ocakta % 50 ile indirim ile kişi başı gecelik (2 Kişilik Oda)  270TL’den aldım. 30 Mayıs itibari ile aynı otelin, aynı tarihli kişi başı geceliği (2 Kişilik Oda) % 45 indirim ile 430 TL. Yani 8 Ocak’ta indirimsiz fiyatı 540TL olan otelin 30 Mayıs’ta indirimsiz fiyatı 781 TL oluyor. Ve 781TL üzerinden indirim yapıyor. Yani 5 gece 2 kişi kaldığınızı düşünürsek Temmuz ayındaki tatil için Ocak ayında 2.700 TL veriyorsunuz, mayıs ayında 4.300TL veriyorsunuz. Yani 4 ay erken rezervasyon ile 1.600 TL cebinizde kalıyor. Herhalde bu da erken rezervasyonun ne kadar işe yaradığı açısından aklınızda bir şeylerin oluşmasını sağlayacaktır.

Erken Rezervasyon indirimlerini kaçırdıysanız üzülmeyin tatilciler için her zaman fırsatlar bulunmaktadır. Bunun için yeni açılan otellere odaklanabilirsiniz. Yeni açılan otellerin bilinirlik oranı düşük olduğu için genelde ilk sene uygun fiyatla oda veriyorlar. Bu otelleri sormakta fayda var. Tabi otel hakkındaki yorumları da kontrol etmeniz lazım. Uygun fiyata tatil yapacağım derken risk de almayın.

Ayrıca tatil acentelerinin çukur dönem dediği Haziran ayı başı ve Eylül ayı başlarına odaklanabilirsiniz. Bu dönemlerde fazla satılmadığı için bu aylarda çok iyi indirimler yakalayabilirsiniz.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*