Tatil İçin Uygun ve Ekonomik Otel Seçimi

OTEL SEÇİMİ

Tatilciler için önemli bir unsur olan Otel seçimi yılın en güzel günlerini nerede geçireceğimizin, tüm yılın yorgunluğunun nerede atılacağının bir yanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır. Otel seçimi her saati değerli olan tatilimizin iyi geçmesinde hiç şüphesiz büyük önem taşır.

Otel seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurların başında tercihler gelmektedir. Çünkü kimileri için en iyi tercih olacak otel beklentisi farklı olan başka insanlar için yanlış tercih olabilir.

Otel Seçiminde Önemli Kriterler

  • Denizin sığ olması
  • Plajın kum olması
  • Otelin şehir merkezi tarafında olması
  • Çocuklu aileler için kaydıraklı havuz veya aqua park olması
  • Çocuklar için mini club olması
  • 6.Çocuk ve Bebek Büfesi olması. Bu büfelerde mikro dalga fırın, blender, mama ısıtıcısı,  biberon sterilizasyonu ünitesi vb. olması gibi kriterler ön plana çıkmaktadır.

Otel Yorumları

Otel seçimi yaparken tercihleri ve bölgeyi belirledikten sonra yapılması gereken bir diğer şey ise yorumlara bakmaktır. Burada faydalanılacak 1. sıradaki site tripadvisor olmalı. Tripadvisor sitesinde rezervasyon düşündüğünüz otel yorumlara cevap verebilmekte. Otel hakkında yorumları okurken sadece olumsuz yorumlara odaklanmamakta fayda var. Yani değerlendirirken olumsuz yorumların yüzdesine bakmak daha mantıklı. Sadece şikayetlere bakılarak otel seçimi yapmak işi çok zorlaştırmakta. Ayrıca olumsuz yorumu okuduğunuzda sizi ikna edebilmeli. Ve olumsuz yorumu yapan müşterinin diğer yorumlarına da bakıp genel bakış açısına göre yorumuna değer vermekte fayda var. Şunu bilmek gerekli ki Türkiye’nin en iyi veya en pahalı otelinden de tur firmasına şikayetler gelmekte. 

Otel değerlendirilirken verilen ücretin karşılığı alındı mı, bu yaklaşım ile değerlendirmek gerekir. Genelde daha iyi otelde kalmış birisi verdiği ücretten bağımsız olarak daha önce yaşadığı standartları bekleyebilmekte. Normalde verdiği paranın karşılığını alan müşterinin en mutlu müşteri olması lazım. Ama verdiği ücretin üstünde hizmet beklentisi ile otele giren müşterinin mutlu ayrılması çok zor.

Otel seçimi yaparken unutmamak gerekir ki otelin iyisi yorumlara cevap verendir, bu kurumsallığı ve müşteriye verdiği önemli gösterir. Yorumlara düzgün ve çözüm odaklı cevaplar vermiş oteli tercih etmekte fayda var.

Eğer kalacağınız otel ile ilgili kafanızda çok fazla soru işareti varsa bunlarla boğuşmaya gerek yok. Acentenizden rica edin, otelde yakın dönemde konaklamış veya şu an konaklayan biri ile temasa geçmek istediğinizi aktarın. Acenteniz oteldeki müşterisine hem tatilleri nasıl geçiyor hem de sizin zihninizdeki soruları sorar. Siz de doğru bilgiye ulaşmış olursunuz ve kulaklarınızla duyarsınız.

Otel seçimi yaparken sadece fotoğraflara aldanmayın. Genel itibariyle otel resimleri ile Türkiye’de oynanmakta. Bugün birçok inşaat firmasının konut satarken yaptığı gibi çevre daha güzel hale getirilmekte.

Gittiğiniz oteli beğenmediniz, ne yapmalısınız?

Tur firmanıza otel değişme talebinizi aktarıyorsunuz. Tabi ki otel denize uzak, 400 metre yürüyemem gibi önceden bilgi sahibi olacağınız konularda değişme talebinizden netice alma şansınız yok. Tur firmanız sizin talebinizi gerçekçi bulursa otele rehber yönlendiriyor veya oteldeki rehber geliyor. Eğer belirttiğiniz husus var ise genelde ‘no show’ denilen kural devreye giriyor ve 1-2 gecelik konaklamanız yanarak aynı ayarda başka bir otele geçmeniz sağlanıyor veya acentenize göre bedel ödemeden de aktarım yapılabiliyor.

Otel değiştirmek tur acentesi için zahmetli bir işlem, bu sebeple kolaylıkla yapılabilecek bir işlem değil. Dolayısı ile tatiliniz aldığınız tur acentesinin insaniyetine veya kurumsallığına kalıyor. Öyle bir tur acentesinden tatili almalısınız ki haklı olarak sorun yaşadığınızda oteli arayıp sizin hakkınızı savunabilmeli. Dahada önemlisi otel hakkında doğru bilgiyi paylaşıp bütçenize ve isteklerinize göre en iyi otele sizi yönlendirmeli.

Otelde Oda Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yabancılar genelde müstakil villa tarzı yerlerde konaklamayı tercih etmekte. Eğer böyle bir düşünceniz varsa otel seçimi işinin başında otel odası ve villaların iç donanımına ve yeniliğine yorumlardan bakmanız gerekmekte. Çünkü otel yenilenmiş olup, odalar yeni olup villa içleri eski görünümlü olabilir. Oda seçiminde havuza, plaja veya aqua parka yakınlık gibi kriterler sizin için önemli olabilir. Peki bu şekilde tercihleriniz varsa ne yapmalısınız?

Bilindiği gibi deniz odası ve kara odası fiyatları farklı veya havuza, plaja veya aqua aparka yakın oda gibi tercihleriniz olabilir. Tatil acentenize bu isteklerinizi vouchere yazdırmakta fayda var. Tabii ki otel mutlaka uygulayacak diye bir durum yok ama uygulanma ihtimalinin arttırmış oluyorsunuz.

Otelden Memnun Kalmadınız Ne Yapmalısınız?

Vakti zamanında müthiş büyüklükte havuzu olan bir otele gittik. Otelin görünümü şahane, havuz vb. herşey güzel. Acente otele gidenlerin şikayet aktarmadıklarını, memnun ayrıldıklarını söyledi. Otele giriş yaptık, aman Allahım, turist kafilesi resepsiyon önünde ve görevli görünmüyor, o kadar kalabalık. Odaya girdik, falan derken. Havuza iniyoruz, odaya geleceğiz, kart kapıyı açmıyor, bazen açıyor, bazen açmıyor. Görevli çağırıyoruz, 1 saat geçiyor, görevli yok. Restoranda ağır koku var, havuz kenarı temizlenmiyor derken dedim ki acenteyi arayayım, yaşadıklarımı anlatayım en azından bundan sonra müşteri gönderirken dikkat etsin. Acente oteldeki kendi yetkilisine gönderdi ona izah ettim. O bir şeyler yapmaya çalıştı ama öyle böyle tatil bitti. Sonra acente beni aradı, size 2 gün otel konaklamanızın iadesini yapacağız dedi. Sağolun benim bir talebim olmadı dedim, ben buradaki durumu bilin diye anlattım dedim. Acente bana şunları söyledi: Bizim için önemli konulardan biri müşteri otelde iken sorunu paylaşmış mı, diğeri bizim yetkilimiz bildirilen sorunu onaylıyor mu? ve bu şekilde 2 günlük otel bedeli bana iade edildi.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*