Tatlarin
Tatlarin

Tatlarin Kilisesi ve Yeraltı Şehri-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Nevşehir tarihi eserleri arasında en güzellerinden biriside Tatlatin kilisesi ve yer altı şehridir. Turizm açısından Nevşehir’e önemli katkıları bulunmaktadır. Hem tarihin derinlilerine dalabileceğiniz hem de fotoğraflamak için şahane kareler yakalayabileceğiniz en güzel yerlerden biridir Tatlarin Kilisesi ve yer altı şehri Tatlarin Kilisesi ve yer altı şehri ; Acıgöl ilçesine toplamda 10 km. kadar uzaklıktadır Tatlarin kasabasının en bilindik yerlerinden olan, “Kale” olarak adlandırılan tepenin yamacında bulunmaktadır. Kilise İki nefli, iki apsisli, beşik tonozludur kilisenin narteksi yıkılmıştır. Oldukça iyi korunmuş olan fresklerdeki sahneler çeşitli bantlar ile bölünmüştür. Zemin olarak koyu gri, tasvirlerde ise mor, hardal ve kırmızı renkler tercih edilmiştir.1991 yılında ziyarete açılan yeraltı şehri ise, mekânlarının büyüklüğü, erzak depolarının sayısının ve kiliselerin çokluğu nedeniyle askeri garnizon ya da manastır kompleksi olarak mı kullanıldı diye düşündürmektedir. Yeraltı şehri oldukça geniş alanlara kurulmuş fakat şehrin küçük bir kısmı temizlenebilmiştir.Bu nedenle tamamen ziyarete açılamamıştır. Halen iki katı gezilebilen yeraltı şehrinin en önemli ve dikkat çeken özelliği   biraz komik olsa da diğer yeraltı şehirlerinde pek bulunamayan tuvalete sahip olmasıdır. Evet değerli arkadaşlar sizlere Nevşehir de tarihin derinliklerine inebileceğiniz Tatlarin kilisesi ve yer altı şehri hakkında diğer önemli bilgileri aktarayım.

Tatlarin Kilisesi ve Yeraltı Şehrine Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma araçlarını kullanarak ziyaret etmeyi düşünenler için Nevşehir il merkezinden ve terminallerden kalkan Acıgöl ilçesi dolmuş ve otobüslerine binerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile gitmek isteyenler için Nevşehir-Aksalar yoluna çıkarak tabelalarını takip ediniz ve Aksaray’a doğru giderken ilçenin sağına doğru Tatlarin tabelalarını takip ediniz. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Tatlarin Kilisesi ve Yeraltı Şehri Giriş Ücreti- Ziyaret Saatleri

Tatlarin yer altı şehrine giriş tamamen ücretsizdir. Ziyaret saatlerine değinecek olursak Nevşehir de bulunan diğer yer altı şehirlerindeki gibi; Nisan-Ekim Aylarında Yaz Açılış Saati: 08:00, Nisan-Ekim Aylarında Yaz Kapanış Saati: 19:00,Kasım-Mart Aylarında Kış Açılış Saati: 08:00, Kasım-Mart Aylarında Kış Kapanış Saati: 17:00’dir. Yer altı şehrinin tatil günü yoktur. Olarak tahmin edilmektedir. Bu saatlerde giderek ziyaret etmenizde yarara vardır.

Evet değerli arkadaşlar Sizlere Nevşehir ilimizde tanıtımlara devam etmekteyiz. Aşağıda Tatlarin yer altı şehri ile ilgili çeşitli görsellere ulaşabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorumlar üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Herkese iyi eğlenceler dileriz.

Tatlarin Kilisesi ve Yeraltı Şehri Resimleri

Check Also

çavuşinde gezilecek yerler

Çavuşin Nerede? Nasıl Gidilir? Çavuşinde Gezilecek Yerler

Yerli ve yabancı turistler tarafından her dönem büyük ilgi gören Kapadokya sahip olduğu doğal güzellikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir