Tayland Gezi Fikirleri ve Önerileri

Tayland, kültürü ve mimarisiyle hatta oldukça ilgi çekici ve rahatlatıcı masajıyla ön plana çıkan bir o kadar da ekonomik olan bir ülkedir. Güneydoğu Asya Kıtasında yer alan Tayland’ın resmi para birimi Bahtdır. Tayland adaları, meşhur tayland masajı ve Budizm’in en ilginç tapınaklarıyla ziyaretçilerine güzel bir tatil geçirtmektedir bu ülke. Tayland gece hayatı oldukça renkli geçen, kalabalık ve bir birinden harika gösterilerinde bulunduğu harika eğlencelere sahip. Tayland gezi fikirleri adlı içeriğimizde sizlere tayland yemekleri, tayland gezi notları gibi bilgi veren yazılar aktaracağız. Tayland hakkında duyabileceğiniz bir birinden harika yerler, mekanlar ve işletmeleri daha yakından tanıyın.

Tayland Hakkında

Tayland nasıl bir yer , Tayland nasıl bir ülke? diye sorarsanız sizlere bu fevkalade şehri anlatmaya kitaplar bile yetmez diyebiliriz. Kısaca sizlere Tayland’ın konumu, tarihi ve kendine has kültürünü tanıtmaya başlayalım.

Sizlere ufak bir not niteliğinde belirtmek isterizki Tayland yererl halkı oldukça samimi ve dost kişiliğe sahiptir. Bu ülkede pekte fazla kötülüğe rastlamaz, belaya bulaşmazsınız. İnsanları sıcak kanlı olmasıyla birlikte oldukça yardım severdir. Elbette her ülkede iyi insanların olduğu kadar kötü insanlarda mevcutdur. Umarım kötü niyetli insanlarla karşılaşmaz, güzel bir tatil geçirirsiniz. Hatta şöyle diyebilirizki satıcı birine fazladan para verdiğinizde her ne kadarda sıkı pazarlık yapmış olsanızda parayı fazla verdiğinizi belirteceklerdir. Burada o kadar kötü niyetli insan bulunmakta. Sizleri gece kulüplerine çekmeye çalışanlara dikkat edin yeterlidir.

Tayca nasıl bir dildir?

Tayland hangi dili konuşuyor? Diye merak ediyorsanız; ülkenin resmi dili Tayca’dır. Kulağa her ne kadar farklı bir dil olarak gelsede pek fazla zorluğu bulunmamakta. Tayland’ın resmi ve milli dilidir.

Tayca, Tai-Kadai dil ailesinin Tay gurubuna ait olan bir dilidir.

Tayland Nerede?

Konumu ele alındığında Tayland, Asya Kıtasının Güneydoğu bölgesinde yer almaktadır. Ana kara parçası ve Andaman Denizi ile Tayland Körfezi’nde yer almakta olan adalardan oluşmakta.  Türkiye’den Tayland’ın başkenti olan Bangkok’a uçak ile seyahat etmek istediğimizde yaklaşık olarak 9 saat içerisinde bu güzel ülkeye ulaşmış oluyoruz.  Aktarmalı uçuşları tercih ettiğimiz zaman saat farkı olmakta ve ulaşım saati yaklaşık 12 civarına yükselmekte. Tayland uluslar arası saat diliminde GMT +7 olarak yer almakta ve Ülkemiz ile Tayland saat farkı 4 saat olmakta. Bu şunu ifade etmektedir, Tayland saati ülkemizin saatine göre 4 saat ileri olmaktadır. Ulaşım konusunda hiç sıkıntıya girmeyin aşağıda detaylıca anlatım yaptık.

Tayland’ın Başkenti Neresidir?

Harikalar ülkesi olan Tayland başkenti Bangkok’dur ve Guinnes Rekorlar kitabına adını dünyanın en uzun isimli şehri olarak yazdırmayı başarabilmiştir. Tayland dilindeki şehrin ismi tam olarak 163 harften oluşmakta.

Yerel halk başkent için “Melekler Şehri” yani “Krung Thep” adını vermiş. Bizlere göreyse Tayland’ın başkenti Bangkok, tapınaklar şehrinden başka bir şey değildir.

Dünyada görebileceğiniz en harika, görkemli mimarilere sahip tapınaklar Bangkok’ta dır. Bu şehir oldukça fazla büyüktür ve gerçektende denildiği gibi pis kokular hissedilmektedir bu şehirde. Kokuların sebebine değinecek olursak şehirde bir çok kanalizasyon açık vaziyettedir. Ne kadar üzülsekte bu durum Tayland’ın her şehrinde geçerli ve diğer şehirlerde de oldukça kötü koku yaygın bir vaziyette. İçinizi rahatlatmak gerekirse belirli bir süre sonra insan bu kokulara alışıyor diyebiliriz. Biz ülkeyi olduğu gibi kabul ederek, asıl güzel yapılarına, mimarilerine ve mekanlarına yoğunlaşmamız gerekli.

Ülkenin toplam nüfusu yaklaşık olarak 67 milyon civarındadır. Ve Tayland ekonomisi Bangkok şehri tarafından domine edilmektedir. Kişi başı yıllık gelir verilerini incelediğimizde her kişiye yaklaşık olarak 5.000 dolar gibi bir rakam düşmektedir. Bangkok, Tayland’ın ekonomi yönetim merkezi olma özelliğine sahiptir.

Tayland Vize Durumu

Tayland için vize gereklimi ? Diye sorarsanız Türkiye ile Tayland arasında gerçekleşilen anlaşmaya göre iki ülke arasında pasaport ile vizesiz bir şekilde gümrük birliği mevcut.

Genelde Dışişleri Bakanlığının sitesinde 30 gün dolaşım izni verildiğine dair açıklamalar bulunsada çoğu ziyaretçiye 28 tam gün ücretsiz dolaşım hakkı veriliyor. Ülkeye adım atar atmaz pasaportunuza işleniyor.

 • Buna istinaden Tayland’a giriş yaptığınız vakit size sunulan izin tarihine bir göz gezdirin ve gümrük görevlisine ülkede kaç gün kalacağınızı belirtin.
 • Eğerki diyelim izin verilen günden fazla kalma gibi bir durum yaşayacaksanız, şehirdeki gümrük ofislerinden size verilen vizenin uzatılmasını talep edin.
 • Şunuda sakın unutmayın! Ülkede vizeniz bittiği halde halen dolaşıyorsanız para cezasına çarptırılırsınız. Pek fazla endişelenmeyin bu cezalar o kadar yüksek miktarda olmuyor.

Tayland Seyehat Rehberi

Tayland’da iletişim yapabilmek için: Tayland’ın opertör şirketleri ülkeyi ziyaret eden turistler için özel internet paketleri olan telefon hatları satmakta. Ülkemizin operatör şirketleri oraya uygun paketler sunamdığı için ülkeye ait yerel şirketlerden hat alıp kullanmak daha mantıklı.

Tayland’a hangi ay gidilir, seyahat edilir? : Gezginler tarafından sıklıkla sorulan soru Tayland’a ne zaman gidilir ? sorusuna şöyle cevap verelim; Tropikal iklim kuşağına sahip olan ülkeye yılın her mevsimi gidilebilir. Lakin yağışsız ve bunaltıcı bir hava istemiyorsanız Türkiye’de kış mevsimi mevcutken Tayland’a gidebilirsiniz.

Tayland priz durumu : Ülkemizde de olduğu gibi Tayland’da da elektirik gücü yaklaşık olarak 220 volt civarındadır. Ülkede yaygın olarak 2 li yada 3 lü prizler kullanılmaktadır. Yanınızda herhangi bir adaptör olmasa bile ülkede elektronik eşyalarınızı kullanabilirsiniz.

Tayland sağlık hizmetleri : Sağlık konusunda oldukça iyi hizmet veren Tayland, Türkiye’ye kıyasla oldukça pahalı bir fiyat sunmakta. Bu nedenle ülkeyi ziyaret etmeden önce kesinlikle seyehat sigortası yaptırmanızda fayda var. Ülkede tükeceğiniz yemek ve su sebebiyle sağlık sorunları yaşayabilirsiniz, mideniz kaldırmayabilir. O sebeple yanınızda ilaç götürebilirsiniz. Ayrıca gitmeden önce ülke genelinde yapılmakta olan aşı veya tedavinin var olduğunu kontrol edin ve kontrolsüz bir şekilde hastalıklara yakalanmayın.

Tayland’a ve Tayland’da Ulaşım Nasıl Gerçekleşir?

Tayland’a nasıl gidilir, Alternatifleri nelerdir? Ve Tayland’a uçakla ulaşım, Tayland uçak bileti fiyatları ne kadardır? Diye sorarsanız aşağıda güzelce yanıtlayabiliriz.

 • Tayland’a Uçakla Ulaşım : Tayland ucuz uçak bileti için, kesinlikle öncelikli olarak Ortadoğu ülkerine ait olan hava yolu şirketlerini tercih edin. Ülkemizde direk uçuşlar pahalı olduğundan dolayı bu yol sizlere oldukça ekonomik gelecektir.

Son dönemde ön planda olan Katar Hava Yolları şirketinin gerçekleştirdiği özel indirimler sayesinde İstanbul Tayland uçak bileti fiyatları yaklaşık olarak 1.000 ile 1.500 arasında değişmekte.

Dubai, Bahreyn, Katar gibi ülkerden yapmış olacağınız aktarmalı uçuşlar sayesinde eğerki uzun beklenen bir aktarmanız mevcutsa, o şehiride gezme şansına sahip olabileceksiniz.

Özellikle yukarıda belirtmiş olduğumuz Katar Hava Yolları uzun aktarmalar mevcut olduğunda gezginlere ücretsiz Doha Şehir Turu fırsatını sunuyor.

Tayland’da otobüsle ulaşım

 • Tayland’a Otobüsle Ulaşım : Genellikle Kamboçya ve Laos gibi ülkelerden buraya otobüs ile ulaşım sağlamanız mümkün. İnternet üzerinden bu turlar için detaylı bir araştırma yapmanız gerekebilir.

Tayland’da şehirler arası ulaşım nasıl yapılır?

Diyelim ki herşeyiniz hazır ve uçak biletinizi aldınız, peki şehir içi ulaşımınızı nasılmı gerçekleştireceksiniz?

Düşünmeyin, Tayland ulaşım hizmetleri konusunda alternatifi oldukça bol ve geniş olan bir ülke. Hatta ülkeyi ziyaret etmeden önce internet üzerinden feribot, tren, otobüs gibi biletlerinizi alabilirsiniz.

Sizlere tavsiyemiz; Eğer ki şehirler arası seyahatlerinizde uçak ile ulaşımı tercih etmeyecekseniz, biletlerinizi gittiğiniz zaman oradan satın alın. Buna emin olabilirsiniz ki en az 300-400 baht kar edecek ve ekonomik bir ulaşım gerçekleştireceksiniz.

Tayland’da Şehiriçi Ulaşım Nasıl Yapılır?

 • Başkent şehir olan Bangkok’da metro ve skytrain ağı oldukça iyi. Oldukça uygun ve ekonomik fiyatlarla uzak noktalara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yerel otobüslerden ziyade 1 kere bile olsa kesinlikle ülkenin ulaşım araçlarından birisi olan tuktuk ile seyahat etmeyi deneyin. Oldukça eğlenceli ve keyifli geçeceğinden eminiz. Tuktuklar 3 tekerlekli motorsikletlerdir diyebiliriz. Ön koltuğunda şöför yer alırken, arka koltukla müşteri yer almakta. Hemen hemen tüm Taylan şehirlerinde görebilmekte olacağınız bir ulaşım aracıdır
 • Aklınızdan kesinlikle çıkarmayın! Pazarlık sünnetir diyelim ve gideceğiniz yer neresi olursa olsun ve her konuda pazarlık yapın. Birde ulaşım yaparken şöförlere direk olarak gitmek istediğinizide belirtirseniz yararınıza olur. Akabinde şöförünüz sizi hiç istemediğiniz yerlere özellikle alışveriş merkezlerine götürerek alışveriş yapmanızı talep edebilir ve boşu boşuna ekstra bir ulaşım ücreti verebilirsiniz.
 • Taksi ile ulaşım yapmayı tercih ettiğinizde mutlaka ülkemizde de olduğu gibi taksimetreyi açtırın. Bu davranışınızla emin olun siz karlı çıkacaksınız. Bir diğer alternatif ise şehir içi ulaşımınızda kullanabileceğiniz UBER uygulaması olacaktır.

Tayland’da Yeme İçme Kültürü

Aklınızda Tayland’da nerede neler yenir, Taylan’da ne içilir, Tayland mutfağı nasıldır? Gibi sorular geliyorsa bunlarıda cevaplamaktan ve bilgi aktarmaktan memnun oluruz.

Ah keşke herşey güzel olsa geldik işin en kötü yerine. Ufak bir şaka! Thai mutfağındaki yemekler fevkalade diyebiliriz. Oldukça güzel olan bu yemek kültürünü mutlaka denemelisiniz. Hatta Thai yemek mutfağı, dünyanın en iyi on mutfağı arasında yer almaktadır diyebiliriz.

Tayland sokakları kötümü kokuyor, Tayland’da yemek yiyebilirmiyiz? Gibi sorular sormayın burda her ne kadar kötü kokular mevcut olsada yukarda da belirtmiş olduğumuz gibi bir süre sonra alışıyor ve yemek yemenize engel bile olmuyor.

 • Dikkat öncelikle şunu belirtmek isteriz ki : Oldukça ekonomik bir tatil planınız mevcutsa lüks restoranlarda yemek yememelisiniz yoksa planlarınızın dışında bir harcama yapar, tatilinizi yarıda sonlandırabilirsiniz. En iyi sokak işletmecilerinden, büfelerinden ve satıcılardan güzel yemekler yemek.
 • Tayland mutfağı damağınızda inanılmaz bir tat bırakacaktır bundan şüpheniz olmasın. Bu konuda oldukça başarılılar.
 • Kahvaltı kültürümüz oldukça iyi olduğu için bu konuda nereye gidersek gidelim ufak çaplı sorunlar yaşayabiliyoruz. En azından bir peynir zeytin arar gözümüz. Tayland’da sabah kahvaltılarında yumurta, tost, patates kızartması gibi şeyler tüketebilirsiniz.

Tayland Masajı

Bundan hiç şüpheniz olmasın Tayland’da yaptırmadığınız kadar masaj yaptıracaksınız. Gerçekten işin piri olan masöjler sizlere bu konuda oldukça güzel bir hizmet sunuyor. Tayland masaj salonları o kadar fazlaki ülkemizdeki bakkallar kadar çok diyebiliriz.

Bu sebeple her sokakta, caddede bir masaj salonu görmeniz mümkündür. Peki bu Thai masajı nedir ve özellikleri nelerdir diye sorarsanız, sizlere şimdilik genel bir bilgi verelim.

Thai masajı genel olarak bedenin ve ruhun rahatlamasını hedefleyen bir masajdır. Asırlar öncesine kadar dayanan bir terapi biçimidir. Masaj yaptırmak istediğinizde ortalama olarak ödeyeceğiniz yaklaşık ücret 100 ila 300 baht arasında olacaktır. Bu fiyatlarda şehir içerisinde çeşitli yerlerde farklılık göstermektedir. Hatta bazı mekanlarda 30 dakikalık bir ayak masajına 150 baht öderken, bazı işletmelerde 1 saatlik masaj ücreti olarak 250 baht fiyatını görebilirsiniz.

 

Tayland Gece Hayatı

Tayland gezi rehberi adlı içeriğimizde Tayland gece hayatı nasıl gibi sorulara kadar ulaştık. Tayland’da gece hayatı oldukça renkli, görkemli ve eğlencelidir. Gece kulüpleri oldukça güzel bir konsepte sahip ve oldukça uygun fiyatlardan hizmet sunmakta. Evet kesinlikle Tayland gece hayatı çılgındır, muhteşemdir ve eğlencelidir. Neden diye sorarsanız;

Nereden başlasak bilmiyoruz fakat kesinlikle tüm dediklerimizle uyuşmaktadır. Ülkeyi ziyaret edenlerden duymuş olduğunuz sapkınca hikayelerden tutun da, caddenin ortasında hiçbir yerde görmediğiniz bir kadın yada erkekten gelen tekliflere kadar herşey ucu ucu çılgındır burada.

Asla unutmayın! Eğer ki Tayland’a gece hayatı için geliyorsanız kesinlikle gideceğiniz şehirler Pattaya, Bangkok, Phuket ve Koh olmalıdır.

Belirttiğimiz gibi Tayland gece hayatı oldukça çılgındır gelin şimdi Tayland gezilecek noktalar kısmına geçelim.

Tayland Gezilecek Yerler ve Nereler Ziyaret Edilmeli?

Aklınızda Tayland’da nereye gidilir , Tayland balayı yerleri nerelerdir  ve Tayland gece hayatı için nereye gidilir ? Diye sorular mevcutsa hepsinin yanıtını aşağıda bulabileceksiniz.

Geldik biraz zor ve bir o kadar karmaşık olan konuya. Nerden tutsak, nereyi anlatsak emin olun bizlerde tam kestiremiyoruz. Unutmayın bu ülkeyi baştan sona keşfedebilmek için minumum 20 ila 40 gün arasında bir süreye ihtiyacınız var. Biz sadece Tayland gezilecek yerler konusunda ilgi gören ve görülmesi gereken yerleri belirteceğiz.

Başkent Bangkok

Bangkok’da bulunmakta olan tapınakların birden fazlası Khao San Road’un güneyinde yer almaktadır.

 • Grand Palace
 • Wat Pho
 • Wat Arun

Bu kesimde olup en çok ilgi gören ve tanınan tapınaklardandırlar. Belirtmiş olduklarımızın dışında sizlere ilginç gelen yüzlerce tapınaktan herhangi birini de ziyaret edebilirsiniz.

Çin mahallesi diye adlandırılan bölgede yer alan Wat Traimit ise oldukça ayrı bir güzelliğe sahip. Çin mahallesi ile birlikte kesinlikle görülmeye değer. Bangkok’un kuzey kesiminde yer alan Chatuchak Hafta Sonu Pazarı mutlaka ziyaret edilmeli ve alışveriş ihtiyaçlarınız varsa ilginizi çeken ürünleri satın alabilirsiniz. Eğer farklı ürünlere oldukça büyük bir ilginiz varsa vaktinizin en az 4-5 saatini buraya ayırsanız iyi edersiniz.

Bangkok’un içerisinde yer alan su kanallarında güzel bir tekne turu yapmaya ne dersiniz? İhmal etmeyin ve güzel bir turun keyfini çıkarın. Ayrıca yan sanayi ürün arıyorsanız sizi Patpon Gece Pazarı’na davet edelim.

 • Bangkok için sizlere yeterli olacak gün sayısı yaklaşık olarak 2-3 gün civarındadır.
 • Bangkokta en iyi otel önerimiz ise sizlere şu şekilde olacaktır;
 • Hostel konseptinde olsun diyorsanız gece hayatının kalbinin ortasında yer alan Khosan Road bölgesinde bulunan Nacorn Hostel’i önerebiliriz. Ortalama 2 kişilik bir konaklama ücreti gecelik 80 TL civarında olacaktır.
 • Khosan Road konumunda bulunan ve 2 kişilik bir konaklama ücreti gecelik 200 TL civarında olan Navalai River Resort’u da tercih edebilirsiniz.
 • Ben rahatıma düşkünüm diyenlerden ve biraz daha kaliteli otel arayanlardansanız, 2 kişilik konaklama ücreti gecelik 450 TL civarında olan Vie Hotel Bangkok’u önerebiliriz.

Ayutthaya

Ayuthaya, Bangkok şehir merkezine tam olarak 1 saatlik bir mesefa kadar yakın. Tayland tarihinin oldukça eski başkentlerinden biri olma unvanına da sahip. 1350 senesi civarlarında kurulan bu şehir, 18. Yüzyılda yaşamış olduğu Burma istilasıyla harap edilmiş ve kötü bir şekilde yıkılmıştı. Ama günümüze kadar ayakta kalabilmeyi gayet iyi bir şekilde başarmış müthiş yapılarıyla gezi listemizde yer almakta.

 • Bu şehiri gezmek için lazım olan gün sayısı 1’dir.
 • Konaklama ücretleri oldukça ekonomik ve sizi sıkıntıya sokmayacaktır.

Pattaya

Pattaya televizyonlarda ve web ortamında görüldüğü üzere seks turizmi şehri olarak adlandırılmaktadır. Bu sebeplen balayı yapmaya geldiğinizde kesinlikle bu şehri tercih etmeyin. Alternatif olarak Koh Samui yada Phi Phi daha da güzel bir tercih olacağına eminiz.

Pattaya’nın bir birinden harika gece kulüpleri mevcut. Hatta milli parkları, tropik adaları ile insanı gerçekten cezbetmekte.

Bu şehirde de oldukça güzel ve ziyaret edilmesi gereken yerler mevcut. Million Years Stone Park’a giderek oldukça farklı kaya oluşumlarını ve tropik iklime ayit ağaç ile çicekleri yakından inceleyebilirsiniz. Oldukça ürkütücü gözüken timsahları da doğal ortamlarında daha yakından seyredebilirsiniz. Bunlara ek olarak tropik adalara gerçekleştirilen günübirlik turlar ile fil safarisi turuna katılabilir, yerel şovları görebilmeye gidebilirsiniz.

Phuket

Evet bu şehrin ismi geçince hemen de akla James Bond Adası ve Phi Phi Adaları geliyor. Şunu da belirtelim ki: Phuket adası oldukça büyük ve burayı gezmeniz yaklaşık olarak 1 haftanızı götürebilir.

Balayınızı burada geçirecekseniz sizlere tavsiyemiz Kata ve Karon plajlarının olduğu bölgeler olacaktır. Bu taraflar oldukça sakin, denizi oldukça iyi ve mükemmel bir balayı için oldukça ideal.

Koh Samui

Balayı yapan çiftlerin en çok tercih ettiği adadır diyebiliriz. Havalimanına iner inmez yüzünüzde ufak bir tebessüm oluşuyor. Tayland gezi rehberi listesinde en güzel adalardan biri olma özelliğine sahip diyebiliriz. Kesinlikle görülmesi ve balayı yapılması gereken yerlerden birisi.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*