Telmessos Antik Kenti-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Tarihi-Konaklama-Yeme İçme

Telmessos
Telmessos

Muğla Fethiye de doğa ve deniz güzelliklerinin yanı sıra bir çok tarihi dokuda milyonlarca turisti Fethiye ye çekmektedir. Bunların en başında gelen Telmessos antik kentinden sizlere bahsedeceğim. Telmessos antik kenti erken Roma zamanında inşa edilen ve M.S. II. yüzyılda bakım ve tadilat  geçirmiştir.  Bu harika  tiyatro yapılan bazı  kazı çalışmaları sonunda tiyatronun çeşitli tarihi dokuları ve tiyatronun bütün bölümleri ortaya  çıkmıştır. Bir diozoma ile iki oturma ve seyir alanlına sahip olan tiyatronun üst seyir sıralarının tamamı kordon çalışmasında dolgu malzemesi olarak kullanılmıştır. Antik tiyatroda bulunan mevcut 4 giriş ve çıkışlardan biri tahrip olmuştur diğer girişler ise  ayakta kalmayı başarmıştır. Tiyatroda şimdiki durumuyla ortalama olarak  2000-2500 kişi oturabilmektedir. Tiyatronun ilk inşa edildiği zamanlarda seyirci  kapasitesi ise tahminen 6000 kişilik idi. Telmessos antik kenti Akdeniz’in  kıyı kesiminde kurulmasından dolayı  şimdiye kadar yaşam alanı olarak tercih edilmiş ve günümüze kadar yaşamın sürdürüldüğü merkezi bir lokasyona sahiptir.  Fethiye veya antik ismi ile Telmessos antik şehrinin bazı uzmanların yaptıkları çalışmalara göre MÖ 3. binlere kadar gitmektedir. Fakat bu tahmini dir herhangi bir bu tahmini destekleyecek esere ulaşılmış değildir. Antik dönemden itibaren yaşanan olumsuz olaylardan olan depremler ve yeni yerleşim birimlerinin oluşması sonucu antik dönem yapılarının zaman içerisinde kaybolmasına ve zarar görmesine  neden olmuştur. Fakat  modern kentin güneyindeki kayalıklara oyulmuş mezarlar ile şehrin çeşitli noktalarında yer alan lahit mezarlar antik çağdan şimdiye kadar ulaşan en eski tarihi buluntular olarak görülmektedir. Kayada bulunan tarihi mezarlardan en ünlüsü ve en görkemlisi hiç şüphesiz sol ante duvarı üzerindeki yazıta göre Amyntas mezarıdır. Son yıllarda müzenin yaptığı kazılarda ortaya çıkarılan tiyatro kalıntısı, kentin Antik Dönemdeki yerleşimi ve çeşitli konularda bilgi vermektedir. Evet değerli arkadaşlar Fethiye de bulunan tarihi turizm yerlerinden olan Telmessos antik kentinden sizlere bahsetmeye çalıştım şimdi aşağıda ulaşım ve diğer önemli bilgilerden sizlere bahsedeceğim.

Telmessos Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Fethiye de bulunan tarihinin en güzel eserlerinden olan Telmessos antik kentine en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: Toplu taşıma araçlarını kullanmak isteyenlerin ilk olarak Fethiye ilçesine geldikten sonra ilçe merkezinden kalkan dolmuşlar ile gidebilir yada ilçe merkezinden tekne turları ile kolayca gidebilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Dalaman Havaalanı’ndan 50 km uzaklıkta bulunan Fethiye’ye Muğla, Denizli ve Antalya yoluyla gelinebildiği gibi, deniz yoluyla da araç ile ulaşmanız mümkündür ayrıca buna ek olarak aşağıda eklediğim harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Konaklama ve Yeme İçme

Antik kentin içerisinde tarihi bir doku olduğundan dolayı konaklamanız mümkünd değildir fakat çevrede ve Fethiye ilçe merkezinde bir çok lüks ve orta sınıf otel ve pansiyonların yanı sıra kiralık evlerde de konaklayabilirsiniz. Konaklama ücretleri ortalama olarak sezon da 150  TL ile 300 TL arasında değişiklik gösterebilir. Yeme içme olanaklarıda oldukça geniştir. Hem yöresel lezzetler hem de Türk mutfağından aradığınız yemeği oldukça fazla olan restoran ve kafelerde bulabilirsiniz. Evet arkadaşlar Muğla de gezilecek diğer yerler için daha detaylı bilgi için bizi takip etmeye devam ediniz. Aşağıda Antik kent ile çeşitli görseller bulabilirsiniz. Herkese iyi tatiller dilerim

Telmessos Antik Kenti Resimleri


uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*