Terkos Gölü-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri-Yeme İçme-Kahvaltı

Terkos
Terkos

İstanbul da sizler için keşif yapmaya devam ediyoruz son olarak sizlere hafta sonu doğa ve sakinlik içerisinde güzel bir gün geçirebileceğiniz bir yer olan ve diğer adı Durusu gölü olan Terkos gölünden bahsedeceğim. Terkos gölü İstanbul’un Arnavutköy ve Çatalca ilçeleri arasında bulunan devasa büyüklükte bir baraj gölüdür. Zamanla gölün etrafı insanlar tarafından keşfedilmiş ve piknik alanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Zaman geçtikçe buraya olan talebi girişimciler karşılıksız bırakmadı ve restoran ve kafeteryalar açılmıştır. Terkos gölü üzerinde aynı zamanda balıkçılık da yapılmaktadır. Bazı sınırı olan köylerdeki vatandaşlar kayıklar ile balık avına çıkıp gelir elde etmektedir. Terkos gölünün en güzel boyutu da tamamen beton kalıpların arasına sıkışmış olan İstanbulluların hafta sonu da olsa nefes almalarına ve hoş vakit geçirmelerine yaramaktadır. Terkos gölü büyük bir göl oluşundan dolayı göl kenarları da geniştir bu nedenle binlerce hatta on binlerce ailenin aynı anada gölün etrafında piknik yapma şansına sahiptir. İsterseniz kendi yiyeceklerinizi getirerek istersinizde orada bulunan restoranları değerlendirebilirsiniz. Terkos gölünün olumsuz bir yanı da yaz aylarında  özellikle akşam saatlerinde çok fazla sivri sinek olmaktadır bu nedenle eğer akşam saatlerinde orada bulunmayı düşünürseniz yanınızda mutlaka sinek savar gibi çeşitli krem ve ilaçlar getirebilirsiniz. Sizlere bir de öneride bulunmak isterim pikniğinizi yaptıktan sonra köylerden taze süt ve yumurta almanızı öneririm çeşitli yoğurt türleri de köylüler tarafından satılmaktadır. Çok uzatmadan sizlere ulaşım vb. önemli bilgileri aktarayım.

Terkos Gölüne Nasıl Gidilir?

İstanbul’un En güzel piknik ve doğal alanlarından olan Terkos gölüne en kolay ulaşım alternatifleri aşağıda sıralanmıştır.

Terkos gölüne toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşmanız oldukça zordur. Kendi aracınız ile Terkos gölüzü ziyaret etmek isterseniz de Tem tarafından gelecek olanların  Hadımköy gişelerini geçtikten sonra Hadımköy – Durusu tabelasını görene kadar devam edin ve gördükten sonra  sağdan ayrılın yaklaşık  10 km kadar daha yol yo gittikten sonra  karşınıza bir heykel çıkacak tank ve süngü olması gerekiyor daha sonra  heykelin solundan devam ederek Durusu köyü tabelalarına dikkat ederek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Terkos gölü-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri-Kahvaltı ve Yeme İçme

Terkos gölüne giriş ücretsizdir. Zaman dilimi olarak da herhangi bir kısıtlama yoktur. İsterseniz Terkos gölü etrafında bulunan Restoran ve kafeteryalarda güzel bir kahvaltı ve yemek yiyebilirsiniz. Kahvaltı fiyatları ise açık büfe hafta içi:30 TL hafta sonu: 40 TL’dir. Mangal çeşitleri ise : 25 ile 45 TL arasında değişiklik göstermektedir. Fiyatlar restorandan restorana değişiklik gösterebilir.

Değerli İstanbullular sizler için doğa içerisinde huzur dolu vakit geçirebileceğiniz bir yer olan Terkos gölü hakkında bilgi vermeye çalıştım aşağıda Terkos gölü ile ilgili çeşitli görselleri bulabilirsiniz. Ayrıca soru ve görüşlerinizi de yorumlar üzerinden bizlere bildirebilirsiniz.

Terkos Gölü Resimleri


uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*