Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Erzurum » Tortum Şelalesi – Tortum Gölü Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücretli mi?
tortum şelalesi nerede
tortum şelalesi nerede

Tortum Şelalesi – Tortum Gölü Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücretli mi?

Beyaz kar örtüsüyle bütünleşmiş görkemli bir şehir olan Erzurum sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleriyle de gezilmesi gereken şehirler arasında yer almaktadır.

Erzurumda yani dadaşlar şehrinde bulunan bu doğa güzelliklerinin başında da Tortum Şelalesi ve Tortum Gölü yer alır.

Erzurum diyince ilk akla gelen şeyler cağ kebabı ve oltu taşı olmakla birlikte eşsiz doğa güzellikleri açısından da Tortum Şelalesi ve Tortum Gölü olmaktadır.

Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunan şelale Tortum Gölü’nün Tev vadisindeki heyelan kütlesini aşarak dökülmesi sonucu oluşmuştur.

Tortum Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Tortum Şelalesi Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunmaktadır.

Tortum Şelalesi 1987 yılına kadar Erzurum Tortum ilçe sınırlarında yer alırken 1987 yılında Uzunderenin idari olarak Tortum’dan ayrılmasıyla Uzundere ilçe sınırları içinde kaldığından burayla birlikte anılmaya başlandı.

48 metre yükseklik ve 21 metre genişliğe sahip olan bu doğal güzellik Erzurum ilinin 100 km kuzeyinde, Uzundere ilçesine 16 km uzaklıkta, Tortum Gölünün kuzey kenarındadır.

Tortum Şelalesinin deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 1000 metredir ve şelalenin sularının düştüğü alanda büyük bir dev kazanı oluşmuştur.

Tortum Şelalesine gitmek için Erzurum’da Şükrü Paşa Mahallesi batı semt garajından hareket eden Uzundere ilçesi otobüslerine binilmesi gerekmektedir.Bahsettiğimiz yerde binip yaklaşık 90 dakikalık yolculuk yaptıktan sonra Tortum Şelalesine varılmaktadır.

tortum şelalesine ne zaman gidilmeli
tortum şelalesine ne zaman gidilmeli

Tortum Şelalesine Ne Zaman Gidilmeli?

Yağan karların da erimesiyle birlikte özellikle mayıs ve haziran aylarında tüm ihtişamı gözler önüne serilen Tortum Şelalesi mümkünse bu aylarda ziyaret edilmelidir.

Hazirandan sonra su miktarında bir nebze azalma olsa da bu doğal güzellik özellikle yazın görülmeye değerdir.

Tortum şelalesi ve çevresinde bulunan mesire alanında ailenizle birlikte güzel vakit geçirebileceğiniz gibi hemen şelalenin önünde yer alan izleme balkonunda dilerseniz şelaleyi izleyip güzel bir seyir keyfi yaparak ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Ayrıca güneşli günlerde Tortum Şelalesinin hemen altında oluşan gök kuşağı ile sevdiklerinizle birlikte renkli kareler yakalayabilirsiniz.

Erzurum ve yakın çevresinde yaşayanlarca Tortum Şelalesinin önünde yer alan bu izleme balkonlarının nefes darlığını ve kalp rahatsızlıklarını önlediğine inanılmaktadır.

Ayrıca bütün bunların yanında Uzundere ilçesinde bulunan Tortum gölü ve Tortum Çayında kano ve rafting gibi ekstrem sporlar da yapılabiliyor.

tortum gölü nerede
tortum gölü nerede

Tortum Gölü Nasıl Oluşmuştur? Nerededir? Nasıl Gidilir?

Tortum ilçesinin 35 km kuzeyinde,  Erzurum-Artvin yolu üzerinde yer alan Tortum Gölü, Kemerli Dağ’dan inen bir heyelan kütlesinin Tortum Çayı’nın önünü kapatması sonucu oluşmuş ortalama 8 km uzunluğa sahip doğal bir göldür.

Etrafı yüksek tepelerle çevrilmiş Tortum Gölü’nde sandal keyfi yapılabileceği gibi kano gibi sporların yapılması da mümkündür.Ayrıca gölün üstünde zaman zaman yamaç paraşütü yapan turistlerde bulunmaktadır.

Tortum Gölünün güney kesmi küçük bir kuş cenneti olarak göze çarpmaktadır.Türkiye’de bulunan dört akbaba türünü de Tortum Gölü’nün bulunduğu vadide görmek mümkündür.

Tortum Gölü’nün çevresi kamp yapmaya müsait olduğu gibi mesire alanı olarakta kullanılmaktadır.

Tortum Gölüne gitmek için Erzurum’da Şükrü Paşa Mahallesi batı semt garajından hareket eden Uzundere ilçesi otobüslerine binilmesi gerekmektedir.

Tortum Şelalesi ve Tortum Gölü Giriş Ücretli mi?

Tortum Şelalesi ve Tortum Gölüne giriş yapmak için herhangi bir ücret ödemek gerekmemektedir.

Aşağıdaki Haritadan Tortum Şelalesine Gitmek İçin Yol Tarifi Alabilirsiniz.

Check Also

Alanya Dim Çayı ve Dim Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Şuraya Atla Dim Çayı’na Nasıl Gidilir?Dim Çayı Restoranları, Dim Barajı ve Dim MağarasıDim Mağarası ve Giriş Ücreti 2020 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir