Trabzon ayasofya
Trabzon ayasofya

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon ayasofya müzesi trabzonun gezilebilecek en önemli yerlerinden birtanesidir. Ayasofya müzesi trabzonun merkezinde olduğu için yine trabzonun turizm gezi için gidilebilecek en kolay noktalardan birisidir. Şimdi sizlere kısaca trabzon ayasofya müzesi hakkında bilgi vereyim. İstanbulun işgalinden sonra kaçan oradaki rum ailesi 1200 lü yıllarda trabzona yerleşmiştir. Neticesinde burada imparatorluk kuran bu aile şehri kendilerine ve kendi dinlerine göre inşa etmeye başlamıştır örnek olarak en güzel öreneklerden birisidir trabzon ayasofya müzesi daha sonra yücem liderlerimizden birisi olan Fatih Sultan Mehmet tarafından trabzon fethedilmiş dir. 1461 yılında bu fetih gerçekleşmiştir bu arada tabiki rumlara eziyet edilmemiş bir süre trabzonda yaşamalarına izin verilmiştir. bu süre zarfında ayasofya yine kilise olarak kullanılmaya devam etmiştir. Daha sonra sultanın emriyle camiye çevrilmiştir fakat ayasofyanın bir takım onarıma ihtiyacı vardı yavaş yavaş onlar giderilirken cami olarak kullanılmaya devam etmiştir.

Birinci dünya savaşında Trabzonu işgal eden rus ordusu ayasofyaya da girmiştir ve ayasofyayı depo ve hastahane olarak kullanılmıştır. Birinci dünya savaşından sonra ayasofya onarılmış ve yıllar boyu müze olarak kullanılmıştır fakat şehir merkezinde olmasından dolayı trabzon halkı bunu giderek kendisine yedirememeye başlamış ve halk arasında cami olarak kullanılması gerektiği gibi söylemler hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştır bu şekilde devlete başvuran vatandaşlar çoğu kez bie cevap alamamıştır. Fakat en son trabzon halkı ayasofya önünde defalarca namaz kılarak bu durumu kınamıştır. Bu tepkiler altında devletinde bir adım atması gerekmekteydi ve 2013 yılında halk bir cuma namazı toplandı ve ayasofya müzesi ayasoyfa camine dönüşmüştür. Evet arkadaşlar şua anda ayasofya cami ibadete açıktır fakat yine en gözde turizm sembollerinden birisi olarak devam etmektedir. yani ibadete açılması ona bir eksi katmamıştır aksine bütün sıkıntılar ortadan kalmış ibadet etmek isteyen ibadetini gezip görmek isteyende ziyaretini sorunsuz bir şekilde yapabilmektedir.

Evet arkadaşlar sizlere ayasofya camisi ile anlatacaklarım bu kadardı şimdi en güzel ayasofya cami resimleri ile sizleri baş başa bırakıyorum sormak istediğiniz her türlü bilgiyi yorum şeklinde sorabilirsiniz mutlaka cevaplayacağım.

         Trabzon Ayasofya Cami Resimleri

Check Also

uzungöl müzesi

Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Çalışma Saatleri

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan ve henüz yeni açılmış bir müze olan Uzungöl Dursun Ali İnan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir