trilye
trilye

Trilye-Nasıl Gidilir?-Konaklama Yerleri ve Fiyatları- Zeytinbağı

Trilye harika doğa güzelliklerinin içerisinde gömülü olan tarih kokan evleri ile ön plana çıkan oldukça güzel ve dikkat çekici bir beldemizdir. Sade ve eşsiz güzelliklere sahip evleri ile zeytin bağı ile çevrilmiş yemyeşil doğası Trilye’yi kilometrelerce uzaklıktan insanlara adeta kartpostal gibi göstermektedir. Tarihi evleri Rumlardan kalma Rum mimarisini yansıtan önemli eserlerdendir. Kısaca özetlemek gerekirse Trilye aileniz ile hafta sonralı çok güzel vakit geçirebileceğiniz ender bulunan güzelliklere sahip bir yerdir. Oldukça fazla ziyaret dilmektedir. Özellikle İstanbul’a yakın olmasından dolayı hafta sonları İstanbul dan gelenler ile dolu taşmaktadır. Trilye’ye gittikten sonra gezi işlerini bitirip dönerken mutlaka köy tereyağı ve yöresel ürünlerin satıldığı pazara uğrayınız.

Trilye de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

 Trilye Çamlı Kahve:  Tarihin kokusunu en ince detayına kadar hissedebileceğiniz asırlardır ayakta kalmayı başaran çınarlar altında çayınızı keyifli bir şekilde yudumlayabilir güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Trilye Taş Mektebi: Yaklaşık olarak 120 yıldır ayakta kalmayı başaran nice insanları görmüş geçirmiş 1909 yılında inşaa edilmiş olan Mektep gelen  turistlerin oldukça fazla dikkatini çekmektedir.   Bu önemli mektep etim ve öksüz çocukların okudukları onların geleceklerini hazırladıkları Mekteptir. Mektep  Kazım Karabekir Paşa tarafından yapılmıştır.

Trilye Aya Ani Manastırı: Ayva ini manastırı hakkında diğer yazımızı okuya bilir detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.  Manastır günümüze kadar ulaşmış ama tabi bir kısmı geçen zamanda dayanamamıştır. Trilye ilçesine yaklaşık olarak uzaklığı 5 km kadardır. Bursa da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

 Trilye Tarihi Evleri: Trilyenin önemli simgeleri arasında olan tarihi Rum evleri özellikle gelen misafirlerin dikkatini çekmektedir. Evler günümüze kadar ulaşmış önemli eserlerdir kimi zaman çeşitli tadilatlar geçirseler de yinede tarihi yapıları bozulmamış mutlaka görülmesi gerekmektedir.

Tarihi Trilye Limanı: Balık restoranları ile ön plana çıka liman sakin ve huzur verici atmosferi ile gelen misafirleri mest etmektedir.

Trilye’ye Nasıl Gidiilir?

Bursa dan çıkıp Mudanya’ya doğru on kilometre sahil yolundan batı yönüne ilerledikten sonra  Mudanya merkeze ulaşacaksınız merkezde bulunan Trilye tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Sizlere bir hatırlatmada bulunayım Trilyenin yeni adı Zeytinbağıdır. Trilye yolunda harika manzaralar göreceksiniz durup o kartpostallık görüntüleri resmedebilirsiniz. Bursa dan yaklaşık 40 km kadar Mudanya’dan 12 Km kadar uzaklıktadır. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

 Trilye Konaklama İmkanları ve Fiyatları

Trilye de bir çok konaklama  yerleri vardır gerek otel gerekse pansiyon olarak bütçeye göre kaliteli yerlerde konaklayabilirsiniz. Konaklama ücretleri olarak 50 TL ile 150 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Trilye Resimleri

 

Check Also

saitabat şelalesi nerede

Saitabat Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir ?

Bursa doğal güzellikleri bakımından zengin ve aynı zamanda bu doğal güzelliklere kolay ulaşılabilen bir şehrimizdir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir