Tropikal Kelebek Bahçesi Nerededir? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadardır?

Konya’nın Selçuklu Belediyesi tarafından yapılan Tropikal Kelebek Bahçesi, 2015 yılının Temmuz ayında insanların ziyaretine açıldı. Ülkemizdeki ilk kelebek bahçesi olma özelliğine sahip olan bu yapı, Avrupa’nın ise en büyüğüdür.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’nin toplam alanı, 7.600 metrekaredir ve bunun 3.500 metrekaresi gezi alanı olarak tasarlanmıştır. Bahçe içerisindeki uçuş alanı ise 1.600 metrekare olup burada 15 farklı türde binlerce kelebek vardır. Kelebeklere doğal yaşam alanı sunan bu bahçede ayrıca 98 farklı bitki türüne ait 20 bin civarında bitki vardır. Kelebekler bu bitkilerin nektarlarından yararlanmaktadır.

Bu bahçeyi ziyaret edenler, binlerce bitki ve kelebeği aynı anda görme fırsatı yakalamakta ve bu durum ziyaretçileri fazlasıyla etkilemektedir. Her ne kadar yapay bir bahçe olsa dahi insanlar burada kendini doğanın içerisinde gibi hissetmektedir. Rengarenk bitki ve kelebekler adeta havaya saçılan mücevherler gibi bir görüntü oluşturmaktadır. Kelebeklerin kendilerine ait desenlerini çok daha yakında görme fırsatı bulmak ise çok ayrı bir deneyim olarak insanları heyecanlandırıyor.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’ni ziyaret edenlere doğa rehberleri eşlik etmektedir. Rehberler kelebeklerin özelliklerini, kamuflaj yeteneklerini, beslenmelerini ve güneşlenmelerini ziyaretçilere hem anlatmakta hem de göstermektedir. Böylece insanlar hem doğa içerisinde stres atma imkanı bulmakta hem de bilgilenmektedir.

Tropikal Kelebek Bahçesi içerisinde sadece kelebekler değil, böcekler de bulunmaktadır. Böcek Müzesi’nde insanlar farklı böcekleri yakından görerek tanıma fırsatı buluyorlar. Çocukların ilgisini çekmek için bu tanıtımlardan bazıları çizgi filmlerle yapılıyor. Ayrıca böceklerin yaşam döngülerini gösteren özel showroomlar da müze içerisinde bulunuyor.

Genel olarak kelebek bahçesinin olduğu vadide çok farklı imkanlar vardır ve insanlar buraya gelerek müzeleri ziyaret edebilir. Ayrıca gezi parkurlarında zaman geçirerek doğayla iç içe olabilirler. İnsanlar burada zaman geçirirken kendilerini Amazon Ormanları’nda hissetmektedir. Dolayısıyla da zamanı olan herkesi burayı ziyaret ederek farklı bir deneyim yaşaması gerekiyor.

Tropikal Kelebek Bahçesi Nerededir? Nasıl Gidilir?

Konya’nın Selçuklu ilçesinde yer alan Tropikal Kelebek Bahçesi, Parsana Mahallesi’ndeki İsmail Kaya Caddesi üzerinde bulunur. Konya il merkezine sadece 10 km uzaklıkta bulunan bu bahçe, Selçuklu ilçe merkezine de hemen hemen aynı mesafededir.

Bu bahçeye gelmek isteyenler toplu taşıma ya da özel araçları ile buraya gelebilir. Toplu taşıma araçları ile buraya gelen olan kişiler, 47 numaralı otobüse binere buraya gelebilirler. Kültürpark ve Yazır’dan bu otobüse binmek mümkündür. Ayrıca Fatih Işıklar minibüsü de yolcularını buraya getirmektedir.

Konya’nın ulaşım merkezlerinden havalimanı ve tren garından taksi ile 20 dakikada gelinen bahçeye otogardan gelmek ise 10 dakika sürmektedir.

Tropikal Bahçesi Çalışma Saatleri

Tropikal Kelebek Bahçesi, Pazartesi günleri hariç her gün ziyaretçi kabul etmektedir. Çalışma saatleri şu şekildedir:

  • Açılış Saati: 09:00
  • Kapanış Saati: 18:00

Tropikal Kelebek Bahçesi Giriş Ücretleri

Tropikal Kelebek Bahçesi’ne girmek için ödenmesi gereken ücretler hafta içi ve hafta sonu farklı şekilde uygulanmaktadır. Ayrıca aile olarak gelecek olanlara paket seçenekleri sunulmaktadır. Böylece ziyaretçiler daha az ödeme yaparak burayı ziyaret edebilirler. Giriş ücretleri şu şekildedir:

* Aile ile birlikte gelen 0-6 yaş çocuklar için ücretsiz
* Şehit yakını, gazi, engelli, 65 yaş: 5 TL
* Hafta İçi Aile Paketi: Anne + Baba : 30 TL ve (6-14 yaş arası) her çocuk için 5 TL
* Hafta Sonu Aile Paketi: Anne + Baba : 35 TL ve (6-14 yaş arası) her çocuk için 5 TL
* Tourist: 40 TL
* Bahçe pazartesi günleri kapalıdır.

Konyalıların gitmemişlerse hemen gitmeleri, Konya’ya gelecek olanların da gezi planlarına dahil etmeleri gereken bir mekan. Konya’da Bilim Merkezi’nden sonra yapılan en muhteşem mekan diyebilirim. Tropik bir mekan oluşturulmuş. İçeride kendinizi Antalya’ da hissediyorsunuz. Nem bakımından diyorum. Dolaşırken nemin etkisiyle terliyorsunuz. Palmiye  ağaçları, muz ağaçları doğallık katmış. Onlarca çeşit kelebek çiçekler, ağaçlar, şelale, çıkışta iki de papağan ortama güzellik katmış. Kelebeklerle ilgili her türlü bilgi verilmiş. Kelebek sineması, kelebekli eşyaları içeren ürünlerin satıldığı alışveriş merkezi, diğer bazı böcek türleri hakkında bilgiler de ekstra olmuş. Dışarıda ise çok geniş içerikli çocuk parkı, rengarenk çiçeklerin olduğu mis gibi kokan çiçek bahçesi de ortama renk katmış.Görülmesi gezilmesi gereken yerlerden birtanesi. Kelebeklerin kozadan çıkarak kelebeğe dönüşme hallerini görmek ve çocuklara göstermek bile ayrı bir güzellik. İlk gittiğimde kelebek sayısı daha fazla idi. Zannederim dönemsel olarak sayıları değişiyor. İçerisi biraz sıcak ve nemli ama adı üzerinde tropikal onada katlanmak gerekir. Son bölümde normale dönüyorsunuz zaten. 30 Dakikada Gezebileceginiz, Şehrin biraz dışında kalan, Böcek Köyü, Böcek Sineması Kelebek uçuş alanı olan bir park. Hediyelik eşya satılan dükkan var. Tuvalete giderseniz bir daha giremiyorsunuz. Hava 28°C ve %80 nemli. çok terletmiyor fazla kilolu değilseniz… Kelebeklere zarar vermeden 4 5 senede göreceğiniz kelebeği görebiliyorsunuz. Tropik Çiçekler Şelale mevcut. Çıkışa yakın yerde 2 papağan mevcut. Iyi gezmeler.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir