turk-ve-islam-eserleri-muzesi-giris-saatleri

Türk ve İslam Eserleri Müzesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Türk ve İslam Eserleri müzesi hakkında detaylı bilgi ve müzedeki eserler ile ilgili görsel ve video şölenini makalemizde paylaştık.Görmek için tıklayınız. Türk ve İslam eserleri müzesi diğer önemli tarihi eserler gibi İstanbul’un fatih ilçesinde bulunmaktadır. Türk ve İslam müzesi Tüm Türk tarihi ve İslam eserlerinin barındığını dünyadaki en önemli müzelerden birisidir. 19. yy da mimar Sinan’ın kurduğu müze tüm dünyaya nam salmıştır. İlk olarak Efka-ı İslamiye müzesi olarak kurulmuş cumhuriyetin ilanından sonra Türk ve İslam eserleri adını almıştır. Müze Türkiye cumhuriyeti müze kanunları çerçevesinde işletilmektedir. Önemli ve devlet yöneticilerinden oluşan her dönem ziyaretlerde bulunurlar. Yılda yerli veya yabancı 10 milyondan fazla turisti ağırlamaktadır. Eserler çok eski İslami eserlerin yanı sıra bütün Türk devletlerinden ve hükümdarlarından kalmış çok sayıda eserden oluşmaktadır. İslami eserler barındığı için İslam devletlerinden çok fazla turist gelmektedir. Arap dünyası ve diğer İslam devletleri bu müzeyi önerebilmektedir. İslami eserler ve Türk eserleri harika bir titizlik ile korunmakta ve bakımları yapılmaktadır. Eserler hiç bir şekilde tahriş edilmeyip en ince detaylarına kadar önemle onarımları yapılmaktadır. Eserleri resim ve video şeklinde aşağıda sizlere sunacağım.

Türk ve İslam Müzesine Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Türk ve İslam eserleri müzesi ,  Sultanahmet Meydanında bulunmaktadır. Sultanahmet Cami’nin karşısındaki İbrahim Paşa Sarayında. Bu nedenle müzeye gelmek için Sultanahmet Meydanı’na gelip, birkaç dakikalık kısa bir yürüyüşün ardından kolayca ulaşabilirsiniz müzeye.
Avrupa Yakasından gelecek olanlar için seçilecek edilebilecek en güzel ulaşım aracı Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı olacaktır. Tramvaydan  Sultanahmet Durağında indikten hemen sonra müzeye ulaşım sadece birkaç dakikadır.

Anadolu Yakasından gelecek olanların Sultanahmet’e gitmek için en kolay yol  ilk olarak deniz yolu ile Eminönü, Kabataş ya da Karaköy’e kadar gelinip buradan tramvayla Sultanahmet’e kadar gelmeleridir.

Anadolu yakasından gelecek olanlar için ikinci bir alternatif ise  Marmaray olabilir. Marmaray hattı ile Sirkeci’ye kadar geldikten sonra yine Sirkeciden tramvayla Sultanahmet’e kadar kolaylıkla gelebilirsiniz. Müze Giriş ücreti ise normal müze fiyatlarıdır yani öğrenci veya kişi ücreti olarak 8-20 tl arasında değişiklik göstermektedir. Müze kartı burada da geçerlidir.

Türk ve İslam eserleri müzesi ziyaret saatleri ise şu şekildedir.Kış Saati Uygulaması (1 Kasım-15 Nisan) 09:00-17:00 Yaz Saati Uygulaması (15 Nisan-1 Kasım) 09:00-19:00

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Resimleri


Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

2019 yılı itibariyle resmi olarak İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp Sultan Kemerburgaz bölgesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir