Tuşba Belediyesi Ayanıs Halk Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Van’ın ilçelerinden olan Tuşba sınırları içerisinde farklı plajlar vardır. Van Gölü’ne kıyısı olması nedeniyle çok sayıda plaja sahip olan Tuşba’nın en meşhur plajı ise Ayanıs Halk Plajıdır. Burasının meşhur olmasının en önemli nedeni Mavi Bayrak’lı olmasıdır.

Mavi Bayrak, belli kriterleri sağlayan plaj, marina ve yatlara verilen bir semboldür. Mavi Bayrak sembolünün alınabilmesi için sağlaması gereken 33 farklı madde vardır ve bunlar tek tek belli bir süre kontrol edilmektedir. Dolayısıyla bu sembolün olduğu plajlar belirlenen standartlara sahiptir ve insanlar buradan suya güven içinde girebilir. Van Gölü’nde bu özelliğe sahip tek bir tane plaj vardır ve o da Ayanıs Halk Plajı’dır.

Mavi Bayrak için çalışmalar ilk olarak 2009 yılında başlamış ve Van İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan bir ekip, gölün farklı noktalarından numuneler toplamaya başlamıştır. Bu numuneler düzenli olarak alınmaya devam etmiş ve son 4 yılın verileri dikkate alınarak Tuşba içerisinde yer alan farklı sahiller Mavi Bayrak’a aday gösterilmiştir. Bu çalışmalar 2016 yılında meyvesini vermiş ve Ayanıs Halk Plajı, Mavi Bayrak almaya hak kazanmıştır. Bundan sonraki yıllarda da yani 2017 ve 2018 yılında da Mavi Bayrak sembolü korunmuştur.

Mavi Bayrak alan plaj, bunun ardından belediye tarafından düzenlenmeye başlanmıştır. 2017 yılında yapılan çalışmalarda ilk olarak istinat duvarı inşa edildi. 120 metre uzunluğunda ve 4 metre yüksekliğinde olan bu duvarlardan iki tane inşa edildi. Bunun haricinde ise arıtma tesisi inşa edilerek sahildeki suyun temizliği güvenceye alındı. Ayrıca insanların ihtiyaçlarına cevap verecek market, mescit, duşa kabin, büfe, tuvalet ve benzer yerlerin inşası da bu dönemde yapıldı. Bu çalışmaların ardından Ayanıs Plajı, halkın kullanımına tekrar açıldı.

Ayanıs Halk Plajı’nın uzunluğu 200 metre, genişliği ise 20 metredir. Halk plajı özelliğine sahip olan Ayanıs’ta kumsal yoktur ve kıyı ufak çakıllarla kaplıdır. Temel özelliklerinin dışında yapılan düzenlemelerle insanların ihtiyaç duyabilecekleri temel gereksinimleri karşılayacak yerler vardır. Bu düzenlemeler yapılırken engelliler de düşünülmüştür. Dolayısıyla engelliler de buraya gelerek plajın sağlamış olduğu imkanlardan yararlanabilir.

Ayanıs Halk Plajı’nı çevre mahallelerde bulunan insanlar çok daha yoğun bir şekilde kullansa da özellikle Mavi Bayrak’ın duyulmaya başlamasıyla birlikte bu plaja yerli ve yabancı turistler de gelmeye başlamıştır. Böylece şehrin ekonomisine de önemli bir katkı sağlanmış olmaktadır.

Ayanıs Halk Plajı Nerede?

Ayanıs Halk Plajı, Van’ın Tuşba ilçesinin sınırları içerisinde yer alır. Bu plaj Ayanıs ve Molla Kasım mahallelerinin tam ortasındaki noktada bulunur. Kent merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan plaj, havalimanına ise 50 km uzaklıktadır.

Ayanıs Halk Plajına Nasıl Gidilir?

Mavi Bayrak’lı olan bu plaja gelmek için insanların iki seçeneği vardır. Bunlardan ilki taksi diğeri ise özel araçlardır. Çünkü buraya gitmek isteyenlerin kullanacakları toplu taşıma araçları yoktur. Bunun nedeni ise talebin az olmasıyla ilgilidir.

Ayanıs Halk Plajı’na gitmek için Van ile Erciş arasında bulunan karayolu kullanılmalıdır. Bu yolda yaklaşık 23 km ilerledikten sonra sola dönülmelidir. Daha sonra tabelalar takip edilerek yaklaşık 15 km daha gidince plaja ulaşılacaktır.

Ayanıs Halk Plajına Giriş Ücreti Ne Kadardır?

Van’ın en güzel ve temiz olan plajı Ayanıs’a giriş için insanların ücret ödemesine gerek yoktur. Mavi Bayrak kriterleri arasında bulunan ücretsiz erişim bunun temel nedenidir. Fakat bunun haricinde alınacak hizmetler için insanların ödeme yapması gerekiyor.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*