Home » GEZİLECEK YERLER » Ankara » Tuz Gölü-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri
tuz-golu

Tuz Gölü-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Yazıyı  Okumak Yerine Dinlemek için Aşağıdaki Ses Dosyasını Çalıştırın:

Tuz Gölü İç Anadolu Bölgesi’ndedir. Ankara, Konya ve Aksaray illerinin kesiştiği yerde Şereflikoçhisar’dadır. Yüzölçümü bakımından ise Türkiye’nin 2. büyük gölü özelliğini taşır. Yaklaşık olarak gölün kapladığı alan 1665 kilometrekaredir. Türkiye’nin yüzde 55 oranında tuz ihtiyacını karşılar. Kapalı bir havza olan Tuz Gölü’nün dışarıya akıntısı yoktur. Yağış bakımından beslenme olanağı azdır. Hatta Türkiye’nin en az yağış alan bir bölgesinde olduğu söylenebilir. Gölün su derinliği en fazla bahar aylarında oluşur ve 1,5 metreye ulaşır. Alan olarak da en geniş olduğu zamanlardır. Yaz aylarındaysa göl kurumaya başlar. Her yıl bu değişimler yeniden kendini tekrarlar. Tuz oranının fazla olması nedeniyle 10-30 cm aralığında tuz tortulaşmaları görülür. Bu nedenle Tuz Gölü’nde yürümek mümkün oluyor.

Tuz Gölü bembeyaz bir alandan oluşur. Üzeri tamamen tuzla kaplı bir yolda yürürsünüz. Yer yer tuz kütleleri sulanmıştır. Buralarda çıplak ayaklarla gezerek şifasından yararlanabilirsiniz. Üzerinde yürümeye devam ederek gölün olduğu bölgelere de ulaşabilirsiniz. Bu beyaz alanda gün batımını izlemek hoşunuza gidecek. Yakın çevresinde ise göller bulunmaktadır. Bu göllerde sayısız kuş türleri kuluçkaya yatar. Ayrıca bazı kuş toplulukları da yaşamlarını bu göllerde sürdürmektedir. Bazıları Tersakan Gölü, Düden Gölü, Akgöl, Eşmekaya Gölü, Bolluk Gölü’dür. Turna, yaban ördekleri, flamingo, angıt, yaban kazları gibi çeşitli canlılar topluluk halinde Tuz Gölü’nde yaşamaktadır.

Tuz Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Tuz Gölü’ne Ankara’dan gidecekler özel araçlarıyla Konya Devlet Yolu’nu takip edebilirler. Buradan Şereflikoçhisar ilçesine ulaşım sağlanır ve Tuz Gölü kıyısı görünmeye başlar.

OKUMALISIN  Estergon Kalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Konya’dan gelecek olanlar ise Konya Kavşağının sağında kalan Cihanbeyli ilçesine gelerek Tuz Gölü’nun muhteşem manzarısını seyredebilir, tuz gölüne girebilir.

Toplu taşıma araçlarıyla ise Konya otobüsleri kullanılarak Cihanbeyli ilçesine ulaşmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Buradan Tuz Gölü’ne gelen dolmuşlar bulunmaktadır.

Tuz Gölü Giriş Ücreti

Tuz Gölü’nü ziyaret etmek ücretsizdir. Herhangi bir ücret ödemeden buz mavisi renkte sonu yokmuş gibi görünen gölde resim çekilebilir, gün batımının enfes görüntüsüne tanıklık edebilirsiniz. Bembeyaz bir tuz örtüsü olan Tuz Gölü’nde çıplak ayakla yürümenizi tavsiye ederim. Ayaklarınız tuzda bulunan minerallerden dolayı yumuşacık olacaktır. Alanı terk ederken ayaklarınızı yıkayacağınız çeşmeler mevcuttur. Burada sağlık ürünleriyle hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlar da mevcut. Cilt, el, ayak şikayetleri yaşayanlar için çeşitli sağlık ürünlerinin satışı yapılıyor.

Tuz Gölü Ziyaret Saatleri

Tuz Gölü’nde yürümek, fotoğraf çekmek, çıplak ayakla doğanın sağladığı şifadan yararlanmak için herhangi bir saat kısıtlaması getirilmemiştir. İstediğiniz saatte ve günde buraya gelebilir, manzaranın ve gölün güzelliklerine tanıklık edebilirsiniz.

Suyun buharlaşması sayesinde tuz çökelmiş ve adeta tuzdan bir halı oluşturmuştur. Bu halıda yürümek için ayakkabılarınızı çıkarmaya hazırlıklı olun. Suyun olduğu yerlerde tuzdan kütlelerin göl üzerinde yüzdüğüne şahit olacaksınız. Gölün tuzla kaplı olduğu bu yerde yürümek için plastik terlikler de alabilirsiniz. Ancak tuz gölüne gelmişken çıplak ayakla burada yürümek de sizler için ayrı bir deneyim olacaktır.

Tuz Gölü Konaklama

Ankara’nın güneyindeki Tuz Gölü’nü görmeye geldiğiniz ve dinlenmek için bu noktayı seçtiyseniz şehir merkezinde Hotel Abro Necatibey, Ümit Pembe Köşk Hotel tercih edebileceğiniz otellerdendir. Daha ekonomik olsun isterseniz Başkent Hotel, Almer Hotel tesisleri de değerlendirebileceğiniz otellerdendir. Lüks konaklama imkanı veren Maltepe 2000 Hotel, Angora House Hotel ve Divan Çukurhan Oteli de tercih edebilirsiniz.

OKUMALISIN  Keçiören Teleferik-Nasıl Gidilir?-Ücreti

Tuz Gölü Neden Kızıl Renge Bürünür?

Tuz Gölü çevresinde çeşitli bitki toplulukları vardır. Bu bitki toplulukları ova bozkır örnekleridir. Yaşamlarını sürdürmek için zor şartlarda olsalar da bu güne kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir. Türkiye’deki bozkır bitkileri bakımından önemli bir alandır. Gölün güneybatı kıyıları ise kızıl renge boyanmış gibidir. Buna Dunaliella Salina isimli bir tür yosunun neden olduğu anlaşılmıştır. Bu yosun yalnızca toplu iğnenin binde biri büyüklüğünde olsa da bahsedilen bölgeye kızıl bir renk vermiştir.

Tuz Gölü Resimleri

Tuz Gölü Yol Tarifi için Aşağıdaki Haritayı Kullanabilirsiniz:

Check Also

ANFA Altınpark

ANFA Altınpark, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak faaliyetlerini yürüten bir kurumdur. Faaliyet alanları ise oldukça …

2 comments

  1. Avatar

    Cihanbeyliden dolmuş falan yok siteye güvenip buraya kadar geldik ve şimdide taksiyle geçiyoruz tuzgölüne. Dolmuşa inanıp gelecekseniz hiç gelmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir