Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Tuz Gölü-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Ankara » Tuz Gölü-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Tuz Gölü İç Anadolu Bölgesi’ndedir. Ankara, Konya ve Aksaray illerinin kesiştiği yerde Şereflikoçhisar’dadır. Yüzölçümü bakımından ise Türkiye’nin 3. büyük gölü özelliğini taşır. Yaklaşık olarak gölün kapladığı alan 1500 kilometrekaredir. Türkiye’nin yüzde 55 oranında tuz ihtiyacını karşılar. Kapalı bir havza olan Tuz Gölü’nün dışarıya akıntısı yoktur. Yağış bakımından beslenme olanağı azdır. Hatta Türkiye’nin en az yağış alan bir bölgesinde olduğu söylenebilir. Gölün su derinliği en fazla bahar aylarında oluşur ve 1,5 metreye ulaşır. Alan olarak da en geniş olduğu zamanlardır. Yaz aylarındaysa göl kurumaya başlar. Her yıl bu değişimler yeniden kendini tekrarlar. Tuz oranının fazla olması nedeniyle 10-30 cm aralığında tuz tortulaşmaları görülür. Bu nedenle Tuz Gölü’nde yürümek mümkün oluyor.

Tuz Gölü bembeyaz bir alandan oluşur. Üzeri tamamen tuzla kaplı bir yolda yürürsünüz. Yer yer tuz kütleleri sulanmıştır. Buralarda çıplak ayaklarla gezerek şifasından yararlanabilirsiniz. Üzerinde yürümeye devam ederek gölün olduğu bölgelere de ulaşabilirsiniz. Bu beyaz alanda gün batımını izlemek hoşunuza gidecek. Yakın çevresinde ise göller bulunmaktadır. Bu göllerde sayısız kuş türleri kuluçkaya yatar. Ayrıca bazı kuş toplulukları da yaşamlarını bu göllerde sürdürmektedir. Bazıları Tersakan Gölü, Düden Gölü, Akgöl, Eşmekaya Gölü, Bolluk Gölü’dür. Turna, yaban ördekleri, flamingo, angıt, yaban kazları gibi çeşitli canlılar topluluk halinde Tuz Gölü’de yaşamaktadır.

Tuz Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Tuz Gölü’ne Ankaradan gidecekler özel araçlarıyla Konya Devlet Yolu’nu takip edebilirler. Buradan Şereflikoçhisar ilçesine ulaşım sağlanır ve Tuz Gölü kıyısı görünmeye başlar.

Konya’dan gelecek olanlar ise Konya Kavşağının sağında kalan Cihanbeyli ilçesine gelerek Tuz Gölü’nun muhteşem manzarısını seyredebilir, tuz gölüne girebilir.

Toplu taşıma araçlarıyla ise Konya otobüsleri kullanılarak Cihanbeyli ilçesine ulaşmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Buradan Tuz Gölü’ne gelen dolmuşlar bulunmaktadır.

Tuz Gölü Giriş Ücreti

Tuz Gölü’nü ziyaret etmek de ücretsizdir. Herhangi bir ücret ödemeden buz mavisi renkte sonu yokmuş görünen gölde resim çekilebilir, gün batımının enfes görüntüsüne tanıklık edebilirsiniz. Bembeyaz bir tuz örtüsü olan Tuz Gölü’nde çıplak ayakla yürümenizi tavsiye ederim. Ayaklarınız tuzda bulunan minerallerden dolayı yumuşacık olacaktır. Alanı terk ederken ayaklarınızı yıkayacağınız çeşmeler mevcuttur. Burada sağlık ürünleriyle hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlar da mevcut. Cilt, el, ayak şikayetleri yaşayanlar için çeşitli sağlık ürünlerinin satışı yapılıyor.

Tuz Gölü Ziyaret Saatleri

Tuz Gölü’nde yürümek, fotoğraf çekmek, çıplak ayakla doğanın sağladığı şifadan yararlanmak için herhangi bir saat kısıtlaması getirilmemiştir. İstediğiniz saatte ve günde buraya gelebilir, manzaranın ve gölün güzelliklerine tanıklık edebilirsiniz.

Suyun buharlaşması sayesinde tuz çökelmiş ve adeta tuzdan bir halı oluşturmuştur. Bu halıda yürümek için ayakkabılarınızı çıkarmaya hazırlıklı olun. Suyun olduğu yerlerde tuzdan kütlelerin göl üzerinde yüzdüğüne şahit olacaksınız. Gölün tuzla kaplı olduğu bu yerde yürümek için plastik terlikler de alabilirsiniz. Ancak tuz gölüne gelmişken çıplak ayakla burada yürümek de ayrı bir deneyim olacaktır.

Tuz Gölü Konaklama

Ankara’nın güneyindeki Tuz Gölü’nü görmeye geldiğiniz ve dinlenmek için bu noktayı seçtiyseniz şehir merkezinde Hotel Abro Necatibey, Ümit Pembe Köşk Hotel tercih edebileceğiniz yerlerdendir. Daha ekonomik olsun isterseniz Başkent Hotel, Almer Hotel tesisleri de uygun otellerdendir. Lüks konaklama imkanı veren Maltepe 2000 Hotel, Angora House Hotel ve Divan Çukurhan konaklamalar da en iyileridir.

Tuz Gölü çevresinde ise çeşitli bitki toplulukları vardır. Bu bitki toplulukları ova bozkır örnekleridir. Yaşamlarını sürdürmek için zor şartlarda olsalar da bu güne kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir. Türkiye’deki bozkır bitkileri bakımından önemli bir alandır. Gölün güneybatı kıyıları ise kızıl renge boyanmış gibidir. Buna dunaliella salina isimli bir tür yosunun neden olduğu anlaşılmıştır. Bu yosun yalnızca toplu iğnenin binde bir büyüklüğünde olsa da bahsedilen bölgeye kızıl bir renk vermiştir.

Tuz Gölü Resimleri

Tuz Gölü Yol Tarifi için Aşağıdaki Haritayı Kullanabilirsiniz:

Gelen Aramalar:tuz gölü nerede, konyadan tuz gölünde yürümek, tuzgölü nerede

Tuz Gölü-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Kentpark Eskişehir-Nasıl Giderim? Kahvaltı Ücretleri? İBB Sosyal Tesisler İftar Rezervasyon Nişantaşı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ne Yenir?-Konaklama-Nişantaşı Mekanları Ankaradan Abant Gölüne Nasıl Gidilir? Elmas Kum Plajı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri Flora Garden Beach Club – Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi Giriş Ücreti?

  FACEBOOK'TA BİZ

  TemaFabrika

  İzinsiz resim veya içeriklerimiz kullanılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır.

  Tatil Fırsatları, Tatil Yerleri ve Tanıtımları - Tüm Hakları Saklıdır

  instagram türk takipçi satın al projeksiyon perdesi Olympos Divasa Hotel ankara temizlik