Tuzla Halk Plajı Nerededir? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadardır?

İstanbulluların ve civar illerdeki insanların denize girecekleri alanlardan bir tanesi olan Tuzla Halk Plajı, çok büyük ilgi görmekte ve her yıl açılacağı tarih heyecanla beklenmektedir. İşgalden kurtarıldıktan sonra bir takım düzenlemeler yapılan bölgede, deniz suyunun temizlenmesi için de çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların ardından İstanbul, denize girilebilecek yeni bir nokta daha kazanmıştır.

Anadolu yakasında yer alan plaj halka açılmadan bir takım düzenlemeler yapılmış ve söz konusu düzenlemeler kapsamında plaj içerisine, insanların bir takım ihtiyaçlarını giderebilecekleri alanlar yapılmıştır. Bu düzenlemeler kapsamında plaja yapılanlar şu şekildedir:

  • 29 tane Soyunma Kabini
  • 3 tane Bay – 2 tane Bayan WC
  • Büfe
  • Cankurtaran Kulesi
  • Yüzer (Platform) İskele
  • 7 Duş

İstanbul’un en nezih plajlarından bir tanesi olma hedefiyle yola çıkan Tuzla Halk Plajı’nda bayanlar için özel günler vardır. Geçtiğimiz yıllarda bayanlara olan özel gün sayısı üçe çıkarılmıştır. Bu uygulamanın bundan sonra sabit bir şekilde devam edeceği açıklandı. Bu kapsamda Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri plaja sadece bayanlar alınmaktadır.

Tuzla Halk Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan Tuzla Halk Plajı, Taksim Meydanına sadece 45 km uzaklıktadır. Tuzla ilçesindeki yarımadada bulunan plaj, İstanbul Boğazı ve adalardan hemen sonra gelmektedir. Tuzla ilçe merkezine ise 20 dakika uzaklıkta yer alır.

Tuzla Halk Plajına gelmek için farklı toplu taşıma seçenekleri vardır. İstanbul’un farklı noktalarından binilecek olan İETT ve dolmuşlarla buraya gelmek mümkündür. Bazı noktalardan tek bir araç ile buraya gelinirken bazılarından ise birkaç araç değiştirilmesi gerekir.

Özel araçları ile buraya gelecek olanların izleyeceği yol ise son derece basittir. İstanbul ya da çevredeki diğer illerden gelecek olan kişilerin D100 karayolunu kullanması gerekiyor. İstanbul’da gelirken Okan Üniversitesi Hastanesi’nin bulunduğu kavşaktan sağa dönülmesi ve tabelaların izlenmesi gerekiyor. Diğer taraftan gelirken ise aynı şekilde sola dönülmelidir.

Tuzla Halk Plajı Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Tuzla Belediye tarafından işletilen bu plaja giriş ücretsizdir. İnsanlar istedikleri yerden gelerek buraya ücretsiz olarak giriş yapabilirler. Fakat plajda alınması gereken bir takım mecburi hizmetler vardır ve bunlar için mutlaka ödeme yapılması gerekir. Ayrıca yine plajın içerisinde yer alan büfede satılan yiyecek içecekler için de farklı miktarlarda ödeme yapılması gerekiyor. Söz konusu ücretlerden bazıları şu şekildedir:

Şezlong: 10 TL
Şemsiye: 10 TL
Balık Ekmek: 7 TL
Kutu İçecek: 2,5 TL
Su: 1 TL
Şalgam: 2 TL
Simit: 2,5 TL
Poğaça: 1,25 TL
Soda: 1,5 TL
Kaşarlı Tost: 4 TL
Limonata: 2 TL

Plajdaki fiyatların son derece uygun olduğunu söylemek mümkündür.

Tavsiyeler

Tuzla Halk Plajı’na gelmeden önce ne zaman açılacağının bilinmesi gerekiyor. Yaz mevsimiyle birlikte sıcaklar Haziran ayından itibaren başlamasına karşın, Tuzla Halk Plajı Temmuz ayının ilk haftasında açılmaktadır. Ayrıca bazı günlerin sadece bayanlara özel olması da dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir.

Tuzla Halk Plajı’nda keyifli zaman geçirmek için şezlong, şemsiye ve soğuk içecekler neredeyse zorunludur. Dolayısıyla da gelenlerin maddi olarak hazır gelmesi gerekir.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*