Ukrayna’da Üniversite Eğitimi ve Fiyatları

Ukrayna da eğitim son dönemlerde oldukça ilgi çekmekte ve bir o kadar da rağbet görmektedir. Eğitim açısından en çok tercih edilen ülkeler arasına girmeyi başarabilen Ukrayna bu konuda oldukça düşük maliyetleri ile ön plana çıkmakta. Avrupa birliği Üniversitelerince birebir olarak denk bir açıdan kabul edilmekte Ukrayna Üniversiteleri, kalitelerini ve eğitim düzeylerini de bir o kadar kabul ettirebilmiştir. Son dönemlerde gelişmekte olan Ülkeler arası ilişkiler sebebiyle YÖK Ukrayna Üniversitelerini tanımakta olup, diplomalarına denklik sunmaktadır.

Ukrayna Üniversiteleri iyimi, Ukrayna Üniversiteleri başarılımı?

Sovyetler döneminden bellidir ülkenin en iyi eğitim sunan üniversitelerine ve akademik kadrolarına sahip olan Ukrayna, bu başarısını günümüzde de sergilemektedir. Akademik kadroları, elde ettikleri başarıları, gerçekleştirdikleri buluşları ve elde bulundurdukları potansiyelleri ile dünyaca ün salmış Kiev Politeknik, Taras Schevchenko, Uzay Üniversitesi ve Ulusal Havacılık gibi üniversiteler içerisinde bulunduğumuz bu zamanda dünyanın dört bir yanından insanları, öğrencileri Ukraynada eğitim almak adına kendine çekiyor.

Ukrayna da üniversite ve eğitim fiyatları oldukça ekonomik

Elde bulundurduğu akademik başarısı ve yaşanılabilirlik açısından sunduğu ekonomik açıdan oldukça fazla fırsat barındıran Ukrayna, öğrencileri kendilerine çekmeyi adeta başarabilmekte. Ukrayna da eğitim fiyatları, ücretleri oldukça ekonomik olup, Ukrayna da üniversite ücretleri açısından öğrenciler pek fazla zorlanmamakta. Ukrayna’da eğitim, yaşam maliyeti, konaklama, sosyal giderler, gibi bir çok unsur oldukça cazip ve düşük maliyetle tamamlanabilmekte. Ukrayna da okumak Türkiye’den eğitim almaktan daha ekonomik olarak belirtmiştik sizlere. Ukrayna da eğitim ücretleri ortalama olarak toplam yıllık maliyetleri 2,500 USD ve 3,000 USD arasında değişmektedir.

Ukrayna’da LYS derdi yok! Lise diplomanız ile kayıt olabilir, Ukraynada istediğiniz bölüme girebilir ve okuyabilirsiniz.

Soru: Ukrayna da istediğim bölümü okuyabilirmiyim? Dediğinizi duyar gibiyim.

Evet! Lise diplomanız olmadan Ukrayna da istediğiniz bölüme girebilirsiniz.

Soru: Ukrayna da  eğitim için sınav şartı varmı? Derseniz ona da cevabımız kesinlikle hayır olacaktır.

Ukrayna’da eğitim için sınav şartı bulunmamakta. Geçireceğiniz ilk yılı hazırlık eğitimi olarak tamamlayarak ardından istediğiniz herhangi üniversitede, dilediğiniz bölümü okuyarak, üniversite mezunu olabileceksiniz. Ukrayna üniversite denklik konusunda rahat olun! Diplomanıza YÖK denkliği alabilirsiniz.

Avrupa birliği ülkelerinde üniversiteler arası tanınma, üniversiteler arası işbirliği ve öğrenci değişimi mümkünlüğünü kılan Bologna anlaşmasını imzalayan ülkeler arasında Ukrayna’da yer almaktadır. Bu sebeple Ukrayna da alacağınız diploma bu anlaşmaya dahil olan tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olmakla birlikte, Türkiye’de de geçerli olacaktır. YÖK Ukrayna üniversitelerini tanımakta olup, denklik vermektedir.

Ukrayna eğitim dili nedir? Hangi dillerden veya hangi dilden eğitim alabiliriz?

Ukrayna’da eğitimizi dilerseniz Rusça olarak, dilerseniz İngilizce olarak yine dilerseniz Ukraynaca olarak alabilirsiniz. Birbirine yakın olmakta olan Rusça ve Ukraynaca dilleri aktif bir şekilde öğrenciler tarafından kullanılırken, bu iki dili kavramanız oldukça kolay olacak ve bu iki dile hakim bir şekilde mezun olacaksınız.

Ukrayna da hazırlık eğitimi

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, Kharkiv’de veya Odessa’da hazırlık eğitimi almak sizlere oldukça fayda sağlayacaktır. Ayrıca dilerseniz hazırlık eğitimi aldığınız üniversitede devam edebilir, isterseniz başka bir üniversitede eğitiminizi sürdürebilirsiniz.

Ukrayna üniversite yurt ücretleri ve ev kiraları ne kadar? Konaklama ücretleri

Ukrayna’da genellikle her üniversitenin kendine ait yurdu bulunmakta olup, yurtlar Türkiye’deki öğrenci yurtlarına kıyasla biraz daha az konfor bulundurmaktadır. Yurtlarda kalan toplam öğrenci sayısı genellikle 3 ila 4 arasında olurken, yurt ücretleri kişi başı yıllık 500 dolar ve 1500 dolar arasında değişmektedir. Ukrayna’da eğitim almayı tercih eden vatandaşlarımızın bir kısmı yurtları tercih ederken, bir kısmı kendi evlerini kiralamaktadırlar.

Ukrayna Kiev’de ev kiraları diğer şehirlere kıyasla biraz daha fazla olmaktadır. Türkiye’de yaşayan öğrenciler açısından birebir aynı fiyatlara tekabül edebilecek ve şaşırtmayacak rakamlar olacağını belirtebiliriz. Genellikle Ukrayna da ev kiraları 250 dolar ile 750 dolar arasında seyretmektedir.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir