Ulubey (Uşak) Cam Teras-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Ulubey Cam Teras
Ulubey Cam Teras

Ulubey, Uşak il merkezine 30 km uzaklıkta yer alan, güneyinde Denizli ili ile sınırı bulunan tarihi bir ilçedir. İçbatı Anadolu’nun dalgalı düzlüklerinden oluşan ilçe toprakları ilin güney kesiminde yer alır. Bu topraklarda önemli bir yükseltiye rastlanmamaktadır. İlçe ekonomisi tarıma dayanan Ulubey’de başlıca buğday, arpa, üzüm, yulaf ve nohut yetiştirilir. Az miktarda armut, elma, fasulye ve susam da yetiştirilmekte; ilçenin ikincil gelir kaynağını hayvancılık oluşturmaktadır.

Tarihimizde önemli bir yere sahip Ulubey, 11.yüzyıl sonlarında Anadolu Selçuklarının yönetimine giren yöre, daha sonra Saruhanoğulları ve Germiyanoğullarının egemenliğinde kalmıştır. 1429’da Osmanlı topraklarına katılmış, Cumhuriyet döneminde Kütahya ilinin Uşak ilçesine bağlı bir bucak olarak yönetilmiştir. İlerleyen yıllarda Uşak il yapılınca ilçe durumuna getirilerek Uşak’a bağlanmıştır. Geçmişten bugüne aktif olarak yerleşim yeri olarak kullanılması nedeniyle pek çok tarihi kalıntı barındırmaktadır.

Cam Teras

Cam Teras, ABD’deki Grand Kanyonu’ndan sonra dünyanın en uzun ikinci kanyonu olarak bilinen Uşak’taki Ulubey Kanyonu’na yapılan dünyanın en büyük cam terasıdır. Ulubey kanyonunda ilerleyen zamanlarda yamaç paraşütü ve doğa turizmi yapılması planlanıyor. Ulubey Kaymakamlığı tarafından 2015 yılında hizmeye açılan Kanyon Cam Teras Park, 135 metrekare büyüklüğünde camdan oluşan bir seyir terası ile ziyaretçileri karşılamaktadır. Cam terasta metrekareye düşen ağırlık 801 kilogram olup, camlar 30 mm kalınlığında ve kurşum geçirmez özelliğe sahiptir.

Ulubey Cam Teras Nerede, Nasıl Gidilir?

Açık adresi ‘Dilaver Mahallesi,Ulubey/UŞAK’ şeklindedir. Ulubey Kanyonu’na gidebilmek için öncelikle Ulubey ilçesine gelinmelidir. Burada her gün otobüs seferleri düzenlenmektedir. Diğer bir alternatif ise Manisa-Alaşehir yolunu kullanmaktır. Kısacası ulaşım oldukça kolaydır. Seyahat planınız doğrultusunda cam terasın bulunduğu kanyonu yürüyerek gezebilir, kanyonun yüksek tepelerinde kamp kurabilirsiniz. Ziyaret edilmesi önerilen en uygun zaman, bahar ve yaz aylarıdır.

Ulubey Cam Teras Giriş Ücreti,Ziyaret Saatleri

Cam teras giriş ücreti yalnızca 3 TL’dir. Kanyon Cam Teras Park’ta bulunan 300 metrekarelik kafeteryada eşsiz manzarayı izlerken keyif yapabilirsiniz. Cam Teras Projesi, bölgenin turizme açılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda kanyonda alışveriş yapılabilecek bir çok yöresel hediyelik eşya dükkanı,eğlence parkları olduğunu söyleyebiliriz. Kanyona yakın turistler için konaklama alanları da proje kapsamında bulunmaktadır. Kanyon Cam Teras Park, hafta boyunca her gün 08:00-01:00 arasında faaliyet göstermektedir.

Ulubey Konaklama

Ulubey Uşak iline bağlıdır. Bu şirin ilçede doğa turizmi aktiviteleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Doğa yürüyüşü ve treking bunlardan bazılarıdır. Kanyon vadisinde gezinti, derin vadiler boyunca manzara eşliğinde yürüyüşler, dağ yürüyüşü ve tırmanışları gibi çeşitli atvitilerle gününüzü eğlenceye dönüştürebilirsiniz. Çeşitli doğal güzellikleri gezdikten sonra konaklama amacıyla tercih edebileceğiniz otellerden bazıları Yücel otel ve Otel Dulgeroğlu tercih edilebilir. Özellikle Dulgeroğlu otel otantik havasıyla farklı bir konaklama tercihi olacaktır. Uygun otel fiyatları bakımından Yücel Otel müşterilerini memnun etmekte ve yüksek kalitede hizmet sunmaktadır.

Ulubey Cam Teras Resimleri

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*