Uludağ Bakacak’a Nasıl Gidilir? Uludağ Seyir Terası

Bakacak Uludağ’ın en çok ziyaretçi alan bölgelerinden biridir. Muhteşem görünümüyle başınızı döndürecek adeta bir doğa harikasına şahit olmaya hazırlıklı olun. Bu bölgeye gelene kadar çeşitli güzelliklerde yol boyunca sizlere eşlik edecek. Dağ yolu ağaçlar, bitkiler ve çeşitli canlılarla sizlere unutulmaz bir güzellik sunacak. Uludağ yolu boyunca devam ederken bir mola vermenizi tavsiye ederim. Böylece tüm güzellikleri sessizlik içinde en ince ayrıntısına kadar izleme şansı yakalayacaksınız.

Yerden 1800 metre yukarıda olan Bakacak yükseklik korkusu olanlar için başta tüyler ürpertici olsa da bu durumun üstesinden geldikten sonra kendinizi doğanın güzelliğine bırakacaksınız. Rüzgarın sesini dinleyebileceğiniz, bulutların içerisinden geçerek, kuşların ve diğer canlıların sesleri eşliğinde gezinti yapacağınız bir yerdir Bakacak. Şimdi tüm ayrıntısıyla Bakacak ve ziyaretçilerin burada yapabilecekleri hakkında bilgi paylaşalım.

Uludağ Bakacak’a Nasıl Gidilir?

Bursa şehir merkezine 45 dakikalık uzaklıkta olan Bakacak, Uludağ yoluna girdikten sonra Oteller Bölgesine ise 5 km uzaklıktadır. Buraya Bursa halkından her gün ziyarete gelenler olduğu gibi, alan şehir dışından da ziyaretçi akınına uğramaktadır.

 

Uludağ Bakacak Fotoğrafları

Bakacak Seyir Terası

Uludağ’ın zirvesi olarak nitelendirilen ve en uç nokta olarak bilinen Bakacak seyir terasından tüm şehri tepeden izlemek mümkün oluyor. Yalnızca Bursa değil Marmara Denizi ve Uluabat göl manzarası da seyredilebilmektedir. Bakacak seyir tepesine yapılan demir bir platform sayesinde buranın güzelliğine şahit olmak artık daha güvenli. Tertemiz bir hava eşliğinde muhteşem bir manzaraya şahitlik etmek isteyenler için unutulmaz bir görüntü olacaktır. Şehre gündüz saatlerinde tepeden görmenin verdiği haz kadar, gece Bakacak’da tüm ışıklar söndüğünde şehirdeki evlerin ışıklarıyla aydınlanan Bursa’ya bakmak alanın bir başka güzelliği. Bursa sizi hiç bu kadar büyüleyemeyecek ve Bursa’yı başka yerden hiç bu kadar net göremeyeceksiniz. Her iki görüntü de sizleri büyülemeye yetecek güzelliktedir. Bursa’yı gezdikten sonra, yeryüzündeyken bildiğiniz, tanıdığınız Bursa’yı seyir terasından seyretmek, şehri tepeden yani gökyüzünden yeniden keşfetmeye çalışmak buranın en büyüleyici olayı da bu sanırım.

Bursa Bakacak’ta piknik yapmak ve doğayla baş başa bir gün geçirmek isteyenlerin dönmeden uğraması gereken yerlerden Seyir terası unutulmaz bir görüntüyle karşılaşmanızı sağlayacak. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelen Seyir terası sabahtan akşama kadar bıkmadan izlenebilecek bir manzaraya sahip. İlk baktığınızda bu kadar yüksekte olmanın verdiği korku ve şaşkınlık kısa sürede geçecek kendinizi şehri bir de buradan tanımaya bırakacaksınız. İçinizdeki merak duygusuyla kendinizi gün içerisinde gezdiğiniz yerlerin nerede olduğunu anlamaya çalışırken bulacaksınız. Buraya gelmişken doğanın diğer harikalarını görmek isteyenler için Softaboğan şelalesi tavsiyemizdir.

Bakacak Seyir Terası Fotoğrafları

 Softaboğan Şelalesi

Softaboğan Şelalesi Bakacak’ın güneydoğusunda bulunan Dombay çukuru vadisinde kalıyor. Yüksekten akmayan bir şelale olmasına rağmen bölgedeki en ünlü şelaledir. Çobankaya kamp alanı karşısında bulunan ve Sultan Selim çamlığının kuzeyine düşen şelaleye akan pek çok doğal havuz vardır.

Softaboğan Şelalesine ulaşmak için Çobankaya kamp alanını takip ederek asfalt yola çıkmalı ve buradan sola Bakacak istikametine doğru yürümelisiniz. Yaklaşık olarak 500 metre ileride toprak yol takip edildikten sonra buradan 850 metre kadar ileride Kırkpınar deresine ulaşacaksınız. Patikanın sağında kalan çeşmeden kuzeye doğru Sultan Selim Senaberliğinden patikaları takip ederek 1.5 km devam ettiğinizde Softaboğan şelalesine varmış olacaksınız.

Doğa yürüyüşü yapanların en çok tercih ettiği Softaboğan şelalesi günü birlik piknik yapanlar ve kamp kurmak isteyenler için muhteşem bir seçim olacaktır. Şelale çam ağaçlarıyla kaplı olduğundan kuytu bir bölge olarak karşınıza çıkar. Burada ailesiyle birlikte kamp yapan insanlarla karşılaşmanız da mümkündür. Bakacak’a gelmişken kamp kurmak isteyenler için başka alternatifler de mevcuttur.

Softaboğan Şelalesi Fotoğrafları

Bakacak Kamp Alanları


Uludağ Sarıalan Kamp Alanı

Bursa’ya uzaklığı 22 km olan Sarıalan Kamp alanı hem günü birlik ziyaretçilerini ağırlamakta hem de burada kamp kuranlara ev sahipliği yapmaktadır. Sarıalan piknik yapmak isteyenler için muhteşem bir bölgedir. Ayrıda konaklama alanında da oldukça fazla hizmet sunmaktadır. 12 tane kır evi bulunan bölgede ev kiralayarak geceyi geçirebilirsiniz. Bölge aynı anda 300 çadırın kurulabileceği bir alana sahiptir. Karavan ve motokaravan alanı ve kamp barakaları da mevcuttur. Burada kamp kuracak olanlar için iyi bir haber ortak kullanımı olan duş ve tuvalet olanakları da alanda mevcuttur.

Uludağ Sarıalan Kamp Alanı Fotoğrafları

Uludağ Çobankaya Kamp Alanı

Bursa’ya 26 km uzaklıkta olan Çobankaya, 1700 m yüksekliğinde bir alandır. Doğal güzelliği nedeniyle tercih edilen bölgede çok sayıda kamp çadırına rastlamak mümkün. Ayrıca konaklamak için ahşaptan evleri de tercih edebilirsiniz. Uludağ Ahşap evlerde bir gece konaklamanın ücreti yaklaşık olarak 250-300 TL’dir. Kamp alanında ortak tuvalet ve çok sayıda çeşme de bulunuyor. Gece olduğunda kamp ateşinizi yakacak ve sessizliğe kendinizi vereceksiniz. Bölgenin ilerisine doğru gittiğinizde daha sessiz ortamlarda doğayla baş başa kalabileceğiniz alanlarda bulunuyor. Burada konaklayarak kendinizi dış dünyadan soyutlayacak ve serin havada gökyüzünü seyredebileceksiniz.

Uludağ Çobankaya Kamp Alanı Fotoğrafları

 

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*