Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Uzungöl Nasıl Oluşmuştur ?

Ana Sayfa » UZUNGÖL » Uzungöl Nasıl Oluşmuştur ?

Şimdilerde bir doğa harikası olan uzungölümüzün oluşumu hakkında sizlere biraz bilgi vermek istiyorum. Uzungölümüzün bu halini alması tabikide uzun uzun yılları almıştır o zmanlarda kim bilebilirdi ki uzungöl bu hale gelecek.

Uzungöl çok talihsiz bir olay sonucu meydana gelmiştir büyük bir heyelan sonucu akarsunun önü dev toprak kalıntılarıyla kesilir ve su birikmeye başlar zaman geçtikce su iyice birikir ve heyelanla biriken toprak iyice sertleşerek bir toprak bütünü normal bir kara parçası halini alır ve insanlar o kaya parçasının üzerine yerleşik hayata geçer heyelanın çok büyük bir kütle olması bu kara parçasını suyun götürmesini engellemiştir. ve uzungöl o zamandan buyana oluşmaya ve büyümeye başlamıştır. Şimdide o heyelan sonucu oluşan su birikintisi türkiyenin en gözde turizm bölgeleri arasına girmiştir. Uzungöl öncelerde daha büyük olduğunu söyleyen eskiden uzungölde yaşayan insanlar vardı tabi bunun belgesi yok sadece rivayetten oluşmaktadır. Uzungölün oluşumu hakkında net olan tek bilgi büyük bir heyelan sonucu suyun önü kesilip gölün oluşmasıdır diğer bilgiler insanların anlattıkları doğrultusundadır. Fakat daha osmanlı zamanından beri uzungölde insanların yaşadığını osmanlı devletinden kalan vergi belgelerinden anlaşılmaktadır.

Evet değerli okurlar uzungöl nasıl oluşmuştur sorusunu sizlere açıklamaya çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Uzungöl hakkında mereka ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz her türlü bilgi için bizi takip etmeye devam ediniz. Lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin.

Uzungöl-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama-Yeme İçme-Otel Fiyatları-Neler Yapılır-Hakkında Bilgi-Yol Tarifi

Uzungöl Nasıl Oluşmuştur ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Trabzon Ortahisar

Trabzon Ortahisar 08 Haziran 2015

Trabzon Uzungöl

Trabzon Uzungöl 13 Mayıs 2015

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Uzungöl-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama-Yeme İçme-Otel Fiyatları-Neler Yapılır-Hakkında Bilgi-Yol Tarifi Keloğlan Mağarası-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri Keçiören Teleferik-Nasıl Gidilir?-Ücreti Noel Baba Müzesi – Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar? Yol Tarifi Beykoz Kaymakdonduran-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri-Mesire Yeri Bufavento Kalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti -Ziyaret Saatleri

  FACEBOOK'TA BİZ

  TemaFabrika

  İzinsiz resim veya içeriklerimiz kullanılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır.

  Tatil Fırsatları, Tatil Yerleri ve Tanıtımları - Tüm Hakları Saklıdır

  instagram türk takipçi satın al projeksiyon perdesi Olympos Divasa Hotel ankara temizlik