Uzungölün son hali
Uzungölün son hali

Uzungöl Nasıl Oluşmuştur ?

Şimdilerde bir doğa harikası olan uzungölümüzün oluşumu hakkında sizlere biraz bilgi vermek istiyorum. Uzungölümüzün bu halini alması tabikide uzun uzun yılları almıştır o zmanlarda kim bilebilirdi ki uzungöl bu hale gelecek.

Uzungöl çok talihsiz bir olay sonucu meydana gelmiştir büyük bir heyelan sonucu akarsunun önü dev toprak kalıntılarıyla kesilir ve su birikmeye başlar zaman geçtikce su iyice birikir ve heyelanla biriken toprak iyice sertleşerek bir toprak bütünü normal bir kara parçası halini alır ve insanlar o kaya parçasının üzerine yerleşik hayata geçer heyelanın çok büyük bir kütle olması bu kara parçasını suyun götürmesini engellemiştir. ve uzungöl o zamandan buyana oluşmaya ve büyümeye başlamıştır. Şimdide o heyelan sonucu oluşan su birikintisi türkiyenin en gözde turizm bölgeleri arasına girmiştir. Uzungöl öncelerde daha büyük olduğunu söyleyen eskiden uzungölde yaşayan insanlar vardı tabi bunun belgesi yok sadece rivayetten oluşmaktadır. Uzungölün oluşumu hakkında net olan tek bilgi büyük bir heyelan sonucu suyun önü kesilip gölün oluşmasıdır diğer bilgiler insanların anlattıkları doğrultusundadır. Fakat daha osmanlı zamanından beri uzungölde insanların yaşadığını osmanlı devletinden kalan vergi belgelerinden anlaşılmaktadır.

Evet değerli okurlar uzungöl nasıl oluşmuştur sorusunu sizlere açıklamaya çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Uzungöl hakkında mereka ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz her türlü bilgi için bizi takip etmeye devam ediniz. Lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin.

Uzungöl-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama-Yeme İçme-Otel Fiyatları-Neler Yapılır-Hakkında Bilgi-Yol Tarifi

Check Also

uzungöl müzesi

Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Çalışma Saatleri

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan ve henüz yeni açılmış bir müze olan Uzungöl Dursun Ali İnan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir