Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Trabzon » Uzungöl-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama-Yeme İçme-Otel Fiyatları-Neler Yapılır-Hakkında Bilgi-Yol Tarifi

Uzungöl-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama-Yeme İçme-Otel Fiyatları-Neler Yapılır-Hakkında Bilgi-Yol Tarifi

Uzungöl sadece Karadeniz’in değim tüm Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Özellikle son yıllarda aşırı ön plana çıkmış tüm dünya ülkelerinin yanı sıra orta doğu ülkelerinden milyonlarca turistin en uğrak yerlerinden birisi olmuştur. Uzungöl Trabzon ilinin Çaykara ilçesinden sonra gelen ve doğal afet sonucu oluşan bir göldür. Etrafı kara çam ağaçları ile dolu ormanlar tarafından çevrili tepelerde yemyeşil yaylaları bulunan bir doğa harikasıdır. Uzungöl turizmi yaz kış demenden sürekli olarak canlıdır. Uzungöl de konaklayabileceğiniz bir çok ahşap otel ve pansiyonun yanı sıra bungalov tarzı evlerde bulunmaktadır. Uzungöl de gölün etrafında bir çok kafeterya ve restoranlar bulunmaktadır. Uzungöl denilince ilk akla gelen o güzel alabalıklarıdır. Uzungöl de çeşitli alabalık tesisleri bulunmaktadır. Buraya gidince mutlaka canlı alabalık tüketmenizi sizlere öneririm. Ulaşım açısından da oldukça gözde bir turizm beldemiz olduğundan dolayı oldukça kolaydır. Son zamanlarda çeşitli düzenlemeler yapıldı bazıları beğendi bazıları ise Uzungöl’ün doğal yapısı bozuldu gibi cümleler kuruyor bu konuda tabi göle yakın noktalarda otel ve restoran sayısı biraz fazla onların azalması gerekir fakat bunun haricinde gerekli yol çalışmaları gölün etrafındaki dinleneme ve oturma alanları ile ilgili yapılan düzenlemeler oldukça yerinde düzenlemeklerdir. Zaten etrafınız da dağlar ile çevrili dağların tepesinde yaylalar bulunmaktadır. Aşağıda gölün etrafında yürüyüşünüzü yaptıktan sonra güzel bir de alabalık yedikten sonra yaylalara doğru tırmanabilir tamda doğal yaşamın içerisine girebilirsiniz. Uzungöl de şuanda hali hazırda yılın tamamını orada yaylacılık ve hayvancılıkla geçiren bir sürü yayla köyü bulunmaktadır. Yani demem o ki o denildiği kadar doğal yapıya müdahale edilmemiştir. Lafı çok fazla uzatmadan sizlere Uzungöl’e ulaşım, konaklama, yeme içme, yapılabilecek aktiviteler gibi diğer önemli bilgileri aktarayım.

Uzungöl’e Nasıl Gidilir?

Karadeniz’in incisi olan Trabzon ili Çaykara ilçesinden sonra gelen bir doğa harikası olan Uzungöl’e en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: Uzungöl’e toplu taşıma araçları ile gelecekseniz Trabzon tarafından ilk olarak merkezden hareket eden Çaykara tur otobüslerine binebilirsiniz. Rize tarafından gelecekseniz o zaman Rize dolmuşları ile of ilçesine gelip kalyondan ininiz daha sonra çaykara yolu üzerinde çaykara tur otobüslerini bekleyerek onlara binebilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel aracınız ile buraya gelmek isterseniz. Trabzon tarafından geliyorsanız of ilçesine giriş yaptıktan 1 km kadar sonra çaykara tabelaları karşınızda kalacak ve çaykara tabelalarına doğru yani sağdan yoldan ayrılarak direk hiçbir yere sapmadan Uzungöl’e ulaşabilirsiniz. Rize tarafından gelecekseniz. Of ilçesine giriş yaptıktan 5 km kadar sonra yine çaykara tabelaları sizi karşılayacak hemen of ilçesi sahili bitiminden sonra çaykara tabelalarına doğru sağdan ayrılar direk yolunuza devam ediniz ve Uzungöl’e ulaşmış olacaksınız. Bunun yanı sıra aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Uzungöl Konaklama-Otel Fiyatları-Yeme İçme-Neler Yapılır?

Uzungöl konaklama imkanları oldukça fazladır turizm açısından çok fazla gelişti ve çok lüks otellerin yanı sıra pansiyonlar, köy evleri ve bungalov evler gibi çeşitli konaklama imkanları bulunmaktadır.

Otel fiyatları: Uzungöl de otel fiyatları yaz aylarında yükselmektedir. Fiyatlar ortalama olarak otel konseptinde ve bungalov tarzında hesaplarsak kişi başı 80 TL ile 300 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Fakat ailece kalabileceğiniz büyük ve bir ve daha fazla odadan oluşan evlerde fiyatlar yaz mevsiminde 150 TL ile 400 TL kış mevsiminde 100 TL ile 300 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Fakat daha uygun fiyatlarda konaklamak isterseniz erken rezervasyon yaparak daha uygun yüzde olarak %30-40 oranında daha uygun fiyatlarda konaklayabilirsiniz. Bunun yanında yine çeşitli firmaların kampanyalarını takip edebilirsiniz.

Yeme içme olanakları ve fiyatları: Uzungöl de yeme içme olanakları yine oldukça geniştir bir sürü kafeterya ve restoran bulunmaktadır. Çeşitli yöresel yiyeceklerin ön plana çıktığı, Uzungöl’ün simgesi olan alabalık, balık sevmeyenlerin ise diğer Türk mutfağından tüketebilecekleri yemekleri bulunan bir çok restoran bulunmaktadır. Yeme içme fiyatları: ortalama olarak değerlendirecek olursak kişi başı 15 TL ile 50 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Uzungöl de Neler Yapılır: Uzungöl de bir çok aktivite yapabilirsiniz. Bunun başında harika bir doğa yürüyüşü, dağ tırmanışı, bisiklet turu, atv turu, helikopter turu, canlı Karadeniz müziği eşliğinde yemek yiyebilir ve toplantılar yapabilirsiniz, yaylalarda çadır kurabilirsiniz ve bunu gibi daha bir çok eğlenceli aktiviteler yapabilirsiniz. Üstelik bunlar için size bir rehber de gerekmiyor.

Evet değerli tatilciler sizlere Karadeniz bölgesinin en gözde mekanlarından olan Uzungöl hakkında bilgi vermeye çalıştım. Trabzon ve Karadeniz gezinizde gezilecek yerler ile ilgili daha detaylı bilgiler için bizi takip etmeye devam ediniz. Soru ve görüşlerinizi bizlere yorumlar kısmından bildirebilirsiniz. Aşağıda Uzungöl ile ilgili çeşitli görselleri de bulabilirsiniz. Herkese iyi tatiller dilerim.

Uzungöl Fotoğrafları

Check Also

uzungöl müzesi

Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Çalışma Saatleri

Şuraya Atla Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesinde Neler Var?Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi Nerede? Nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir