Uzungöl Seyir Terası

Karadeniz Bölgesinin en önemli doğal güzelliklerinden birisi olan Uzungöl, sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerin de çok fazla ilgisini çekiyor. Yakın zamanda burada yapılan yeni düzenlemeler ile bu ilginin daha da artacağı tahmin ediliyor. Uzungöl seyir terası da bu düzenlemelerden bir tanesi olup 2017 yılının sonunda tamamlanarak turistlerin kullanımına sunulmuştur.

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl, sahip olduğu doğal güzellikler ile adeta buraya gelen insanları büyülüyor. Tamamen doğal olan göl ve çevresinde son yıllarda bazı düzenlemeler yapılarak buraya gelen turistlerin daha fazla keyif alması hedeflenmektedir. Seyir terası ise bu düzenlemelerin en önemlilerinden bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Gölün tamamının tek bir noktadan görünmesini sağlayan söz konusu teras, ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen sunuyor.

Farklı bir tatil arayanların uğrak noktalarından olan Uzungöl’deki seyir terası, çelik konstrüksiyon üzerine inşa edilmiştir. Üzeri tamamen ahşap ile kaplanarak doğal yapıyla biraz daha uyumlu olması hedeflenen seyir terasının toplam alanı ise 300 metrekaredir. Söz konusu terasın toplam maliyeti ise 510 bin TL’dir. Buraya gelen turistler, terasın üzerinden bol bol fotoğraf çekerek, Uzungöl’ün o muhteşem manzarasını anı olarak saklama imkanı yakalıyorlar. Kuşbakışı göl manzarası, turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Seyir terasının inşası esnasında çevresinde yer alan ağaçlara ve diğer doğal yapılara zarar verilmemiş olması, terasın etrafının ağaçlık olmasını sağlamıştır. Doğanın tam içerisinde bulunan söz konusu terasın bu özelliği de ayrı bir güzellik kaynağı olarak dikkat çekiyor.

Uzungöl Seyir Terası Nerede? Nasıl Gidilir?

Trabzon’un Çaykara ilçesine yaklaşık 20 km mesafede bulunan seyir terası, Uzungöl’ün çok yakın bir noktasında bulunmaktadır. Uzungöl’e gelen turistler söz konusu terasa ulaşmak için tabelaları izleyebilir. Uzungölü yüksekten görmemize olanak sağlayan iki dağın arasın yapılmış bi teras. Sadece teras, bir balkon gibi düşünün sadece gidip sayretmelik oturacak yeme içme tarzı bir yer bulunmuyor. Uzungöl’e geldikten sonra cami yanındaki köprüden geçtikten sonra tepeye doğru çıkarak 2-3 dk içinde araç ile ulaşılabilir.

Uzungöl Seyir Terası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Uzungöl seyir terasına giriş ücretsizdir. Yakın zamanda açılmış olmasından dolayı böyle bir uygulama yapıldığı iddia edilse de şimdilik ücretsiz olarak buraya girmek mümkündür. 24 saat boyunca açık olan terasa gün için çok yoğun bir ilgi gösterilmektedir.

Check Also

uzungöl müzesi

Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Çalışma Saatleri

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan ve henüz yeni açılmış bir müze olan Uzungöl Dursun Ali İnan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir