Uzungöl Tarihi

uzungöl tarihi
uzungol-tarihi

Bir doğa harikası olan uzungölümüzün tarihi araştırmalarımıza göre 1683 yılına kadar uzanmaktadır.Osmanlı imparatorluğunun arşivleri incelendiğinde uzungöl bölgesinden vergi alındığı yani şerah bölgesinden vergi alındığı ancak bu bölgede insanların yaşamadığını görmekteyiz.Yine osmanlı imparatorluğu arşivini incelediğimizde 1643 yılı itibarıyla çaykara ilçesinde 26 ailenin yaşadığını alınan vergilerden tespit etmekteyiz.

Uzungölden alınan vergilerin kısaca anlamı şöyle yani bugün yaylaları düşünelim hane var fakat yeleşik hayata geçilmiş değil. Buna ek olarak uzungöl de 1643 senesinde yerleşik nufus gözükmezken 1681 senesinde uzungöl de 12 hanenin yerleşik olarak osmanlı imparatorluğuna vergi verdiğini  görmekteyiz. Bu 12 hane köseli şerah ve şekersu bölgelerinde yaşadığınıda buradan anlayabiliriz. Burada bir farklı ayrıntı da yine bu nüfusun çaykara nüfusundan uzungol’e yerleştiğini öğrenmekteyiz. Evet arkadaşlar kısaca uzungol tarihini özetleyecek olursak daha osmanlı imparatorluğu zamanından buyana uzungol de yaşam vardır insanlar belli bir donem yayla mezra olarak kullansalar da en sonunda yerleşik olarak yaşamaya başlamıştır. Bur yerleşik hayat serüveni yıllarca artarak devam etmiştir bu işleyişin ardından burada yaşayan girişimciler ve devlet destekli konaklama ve yetiştirdikleri o değerli alabalıkları insanlara tattırmaya başlamışlardır. Cumhuriyet dönemiyle birlikte artık uzungol bambaşka bir doneme girmiştir artık türkiyenin en önemli turizm bölgeleri arasına kendisini sokmayı başarmıştır. İlk olarak yerli halkın ziyeret etmesiyle birlikte kısa zamanda yurt dışından ziyaretçilerde gelmeye başlamıştır. Yurt dışından gelen misafirler ilk yıllarda çoğunlukla arap yarım adasından gelmektedir. Genellikle arap yarım adasından gelen misafirler yaz aylarında bu güzel diyarı ziyaret etmektedir . Zaman geçtikçe bu turizm faaliyeti Avrupaya da sıçramış Avrupa ülkelerinden de turistler gelmeye başlamıştır Avrupalı turistler çoğunlukla kış aylarında muhteşem kar eşliğinde bu güzel doğa harikası uzungolümüzü ziyaret etmektedirler.

Şimdiler de artık uzungöl bambaşka yerlere yükselmiş tamamen turizm faaliyetleri içerisine girmiş türkiyenin gelişmiş turizm bölgeleri arasına girmiştir. Şimdiler de turist sayısı oldukça yükselmiş adeta uzungöl de yaz aylarında yürümek bile güçlenmiştir. Gelen turistlerin sayıları yerli ve yabancı oranıyla neredeyse eşittir. Evet değerli arkadaşlar sizleride bu cennetten bir köşe olan uzungölümüze beklemekteyiz. Uzungöl hakkında öğrenmek istediğiniz her türlü bilgiye web adresimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*