Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Uzungöl Tarihi

Ana Sayfa » UZUNGÖL » Uzungöl Tarihi

Bir doğa harikası olan uzungölümüzün tarihi araştırmalarımıza göre 1683 yılına kadar uzanmaktadır.Osmanlı imparatorluğunun arşivleri incelendiğinde uzungöl bölgesinden vergi alındığı yani şerah bölgesinden vergi alındığı ancak bu bölgede insanların yaşamadığını görmekteyiz.Yine osmanlı imparatorluğu arşivini incelediğimizde 1643 yılı itibarıyla çaykara ilçesinde 26 ailenin yaşadığını alınan vergilerden tespit etmekteyiz.

Uzungölden alınan vergilerin kısaca anlamı şöyle yani bugün yaylaları düşünelim hane var fakat yeleşik hayata geçilmiş değil. Buna ek olarak uzungöl de 1643 senesinde yerleşik nufus gözükmezken 1681 senesinde uzungöl de 12 hanenin yerleşik olarak osmanlı imparatorluğuna vergi verdiğini  görmekteyiz. Bu 12 hane köseli şerah ve şekersu bölgelerinde yaşadığınıda buradan anlayabiliriz. Burada bir farklı ayrıntı da yine bu nüfusun çaykara nüfusundan uzungol’e yerleştiğini öğrenmekteyiz. Evet arkadaşlar kısaca uzungol tarihini özetleyecek olursak daha osmanlı imparatorluğu zamanından buyana uzungol de yaşam vardır insanlar belli bir donem yayla mezra olarak kullansalar da en sonunda yerleşik olarak yaşamaya başlamıştır. Bur yerleşik hayat serüveni yıllarca artarak devam etmiştir bu işleyişin ardından burada yaşayan girişimciler ve devlet destekli konaklama ve yetiştirdikleri o değerli alabalıkları insanlara tattırmaya başlamışlardır. Cumhuriyet dönemiyle birlikte artık uzungol bambaşka bir doneme girmiştir artık türkiyenin en önemli turizm bölgeleri arasına kendisini sokmayı başarmıştır. İlk olarak yerli halkın ziyeret etmesiyle birlikte kısa zamanda yurt dışından ziyaretçilerde gelmeye başlamıştır. Yurt dışından gelen misafirler ilk yıllarda çoğunlukla arap yarım adasından gelmektedir. Genellikle arap yarım adasından gelen misafirler yaz aylarında bu güzel diyarı ziyaret etmektedir . Zaman geçtikçe bu turizm faaliyeti Avrupaya da sıçramış Avrupa ülkelerinden de turistler gelmeye başlamıştır Avrupalı turistler çoğunlukla kış aylarında muhteşem kar eşliğinde bu güzel doğa harikası uzungolümüzü ziyaret etmektedirler.

Şimdiler de artık uzungöl bambaşka yerlere yükselmiş tamamen turizm faaliyetleri içerisine girmiş türkiyenin gelişmiş turizm bölgeleri arasına girmiştir. Şimdiler de turist sayısı oldukça yükselmiş adeta uzungöl de yaz aylarında yürümek bile güçlenmiştir. Gelen turistlerin sayıları yerli ve yabancı oranıyla neredeyse eşittir. Evet değerli arkadaşlar sizleride bu cennetten bir köşe olan uzungölümüze beklemekteyiz. Uzungöl hakkında öğrenmek istediğiniz her türlü bilgiye web adresimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Uzungöl Tarihi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

selin08 Kasım 2014

vay be ta osmanlı zamanından beri uızungölde yaşayanlar varmöış çok ilgimi çekti muıtlaka uzungölü ziyaret edeceğim

uzungoltur.net20 Mayıs 2015

evet selin hanım osmanlıdan bu yana uzungölde ajktif yaşam mevcuttur

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Trabzon Ortahisar

Trabzon Ortahisar 08 Haziran 2015

Trabzon Uzungöl

Trabzon Uzungöl 13 Mayıs 2015

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Yuvacık Aytepe | Nerede? | Nasıl Gidilir? | Yol Tarifi Mardin’de Gezilecek Yerler-Ne Yenir?-Tarihi ve Turistik Yerleri-Gezi Rehberi Uludağa Nasıl Gidilir?-Konaklama Yerleri ve Fiyatları Fethiye Çalış Plajı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri Fethiye Kelebekler Vadisi-Nasıl Gidilir?-Konaklama-Yeme İçme Bellapais Manastırı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti

  FACEBOOK'TA BİZ

  TemaFabrika

  İzinsiz resim veya içeriklerimiz kullanılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır.

  Tatil Fırsatları, Tatil Yerleri ve Tanıtımları - Tüm Hakları Saklıdır

  projeksiyon perdesi---- Olympos Divasa Hotel---- nerede---- stainless steel plate----