Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Valla Kanyonu-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Neler Yapılır?-Seyir Terası ve Konaklama

Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Kastamonu » Valla Kanyonu-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Neler Yapılır?-Seyir Terası ve Konaklama

Valla Kanyonu, Kastamonu ilinin Pınarbaşı ilçesinin Muratbaşı köyünde yer almaktadır. İlçe merkezine uzaklığı 26 kilometredir. Kastamonu ve Bartın il sınırları içinde tanımlanan Küre Dağları Milli Parkı’nda yer alan kanyon, 800 metrelik derinliği ile dünyanın en derin ikinci kanyonudur. Coğrafi olarak belirtmek gerekirse, Devrekani Çayı’nın Küre Dağları’nı parçalayarak oluşturduğu, uzunluğu 12 kilometrelik kanyondur. Kuzeyinde kalan Cide’ye doğru yaklaşık 10 kilometre uzanmaktadır. Yüksek kayalık uçurumlar vardır. Kanyonun zorlu parkurlardan oluşması sebebiyle profesyonel ekiplerce ve ekipmanlı olarak geçilmesi zorunludur. Bunun dışında ancak giriş ve çıkışlarda yalnızca rehberle ekipmansız olarak bulunabilirsiniz.

Valla Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Kastamonu’ya vardıktan sonra ilk olarak 108 kilometre uzaklıktaki Pınarbaşı ilçesinin Muratbaşı Köyü’ne gidilmesi gerekir. Buraya da araçla gitmek mümkündür. Ancak kanyona kadar olan yaklaşık 1,5 kilometrelik kısımın orman içindeki patikadan yürüyerek gidilmesi gereklidir. Valla Kanyonu’nun navigasyon kullanacaklar için açık adresi ‘Muratbaşı Köyü Yolu, 37700 Muratbaşı/Pınarbaşı/Kastamonu’ şeklindedir.

Valla Kanyonu’nda Neler Yapılır? Seyir Terası ve Konaklama Olanakları

Valla Kanyonu’nda yapılacak en ideal ve zorunlu aktivite kanyona varmak için araçların kullanılamaması sebebiyle yapılacak olan 1,5 kilometrelik yürüyüş olacaktır. Doğayla iç içe bir yürüyüş fırsatı yakalamış olacaksınız. Buraya vardığınızda belediyenin destekleriyle doğa sporları ve şenlikler yapıldığını göreceksiniz. Etkinliklere katılmak için öncelikle bu konuda Jandarma’yı bilgilendirmek ve katıldığınızı bildirmek zorundasınız. Bunun nedeni ise can güvenliğinizin emniyet altına alınmak istenmesidir.

Valla Kanyonu’nda bu aktiviteler dışında yapılması önerilen, kanyonu ziyaret eden bir çok kişinin uğradığı yer olan Seyir Terası’na çıkmaktır. Muratbaşı Köyü’nün içinden gidilebilen teras yürüyerek 15 dakika sürmektedir. Teras, Devrekani ve Kanlı çayın birleştirği yerde olup kanyonun büyüklüğünü çok net bir biçimde gözler önüne sermektedir. Güzel bir yürüyüş ve harika bir manzara için tavsiye edilmektedir.

Valla Kanyonu, konumu sebebiyle konaklama için uygun bir alan değildir. En yakın konaklama yine Pınarbaşı ilçesinde mümkündür. Konaklama amacıyla bir çok işletme burada yer almaktadır. Pınarbaşı,aynı zamanda pek çok yöresel yemeğiyle de meşhur bir ilçemizdir.

Valla Kanyonu Resimleri


Gelen Aramalar:valla kanyonu seyir terası

Valla Kanyonu-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Neler Yapılır?-Seyir Terası ve Konaklama - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Bozcaada Nerede? Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler – Oteller – Vapur Saatleri Gölyazı Köyü Bursa- Gölyazı Köyüne Nasıl Gidilir? St. Hilarion Kalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti Kumbaba Plajı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri Sapanca Gölü-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama- Yeme İçme- Oteller İBB Sosyal Tesisler İftar Menüsü-Menü Fiyatları 2017

  FACEBOOK'TA BİZ

  TemaFabrika

  İzinsiz resim veya içeriklerimiz kullanılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır.

  Tatil Fırsatları, Tatil Yerleri ve Tanıtımları - Tüm Hakları Saklıdır

  projeksiyon perdesi---- Olympos Divasa Hotel---- nerede---- stainless steel plate----