Valla Kanyonu Nerede-Nasıl Gidilir

Dünyanın en derin ikinci kanyonu olma özelliğine sahip olan Valla Kanyonu, görenlerde önce bir korkuya daha sonra ise hayranlığa neden oluyor. Küre Dağları’nın arasında yer alan kanyonun yemyeşil ormanların içerisinde yer alması, tabanından çay geçmesi ve Küre Dağları’nı adeta bir bıçak gibi yarması buranın en önemli güzelliklerindendir. Buraya ilk defa gelen kişiler adeta kendinden geçmekte ve büyülenmektedir.

Valla Kanyonu’nun uzunluğu 12 km, derinliği ise bazı yerlerde 1,1 km’dir. Dünyanın en derin ikinci kanyonu olmasının dışında geçişi de çok zordur. Bundan dolayı buraya kişilerin rehbersiz bir şekilde vadiyi geçmelerine izin verilmemektedir. Vadinin yapısı gereği geriye dönmek mümkün değildir ve bundan dolayı 12 km’lik mesafenin yürünmesi gerekiyor. Bu da ortalama 2 gün sürmektedir. Bu nedenlerden dolayı, kanyonu geçmek isteyenlerin öncelikle eğitim alması gerekiyor. Daha sonra ise rehberler eşliğinde kanyon geçilebilir.

Tehlikeli yapısını oluşturan unsurlar aynı zamanda burayı çok daha özel yapmaktadır. Kanyonun içerisinde irili ufaklı 40’tan fazla şelale bulunmaktadır ve bunlar muhteşem görüntüleriyle insanları kendilerine hayran bırakmaktadır. Ayrıca kanyonda yer yer göletler de vardır. Tüm bunların yakından görülebilmesi ise çok tehlikelidir.

Valla Kanyonu, Devrekani Çayı ve Kanlıçay tarafından oluşturulmuştur. Söz konusu çayların birleştiği noktada başlayan kanyon, Cide ilçesine doğru 12 km boyunca ilerlemektedir. Valla Kanyonu içerisinde iki farklı parkur oluşturularak turizme kazandırılmıştır. Söz konusu parkurlardan ilki rafting sporu için diğeri ise fotoğraf tutkunları için oluşturulmuştur. Fakat bu parkurlara giriş yapmadan önce resmi makamlardan izin alınması gibi bir zorunluluk vardır. Bunlarla uğraşmak istemeyenler kanyonda bulunan Valla Kanyonu seyir terasını kullanabilirler. Seyir terasından kanyonun bütün güzellikleri çok daha net bir şekilde görülmektedir.

Valla Kanyonu Nerede? Nasıl Gidilir?

Valla Kanyonu, Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesine bağlı olan Muratbaşı Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezine yaklaşık 11 km uzaklıkta bulunan kanyon, Kastamonu kent merkezine ise 120 km mesafededir.

Buraya gelmek isteyenler öncelikle Pınarbaşı ilçesine gelmelidir. Daha sonra ise tabelalar ile Valla Kanyonu bulunabilir. Küçük Valla Kanyonu tabelaları takip edilmelidir. Ayrıca özel araçlarda bulunan navigasyon yardımıyla da kanyona gelmek mümkündür. Özel araçlar için ücretsiz otopark bulunmaktadır. Otoparktan sonra kanyona ulaşmak için biraz yürünmesi gerekiyor. Çocuklar için zorlu sayılabilecek bu yol, yetişkinler için oldukça kolay geçilebilecek özelliktedir.

Valla Kanyonu Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Valla Kanyonu’na giriş ücretsiz olarak yapılmaktadır. Günün her saati açık olmasına karşın, kanyonu geçecek olan kişilerin resmi makamlardan izin alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Tavsiyeler

Valla Kanyonu’na gelecek olan kişiler bölgede yer alan Ilıca Şelalesi’ni de ziyaret edebilirler. Aynı güzergah üzerinde bulunması, bu ziyareti kolay hale getirmektedir. Ayrıca vakti olanlar Küre Dağları’nın diğer güzelliklerini de yakın görebilir.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*