Valla Kanyonu Seyir Terası

Ülkemizin en önemli kanyonlarından birisi olan Valla Kanyonu üzerine yakın zamanda seyir terası inşa edildi. Valla Kanyonu Seyir Terası, kanyonun bütün güzelliklerine yüksek bir noktadan bakma imkanı veriyor. Yükseklik korkusu olan kişiler için uygun olmayan terasa gelenler, gördükleri manzaradan çok fazla etkilenmektedir.

Valla Kanyonu, dünyanın en derin ikinci kanyonu olma özelliğine sahip ve bu özelliği yaklaşık 1,1 km’lik derinliğe sahip olmasıyla kazanmıştır. Yaklaşık 12 km uzunluğa sahip olması ise burayı özel yapan bir başka husus olarak dikkat çekiyor. Valla Kanyonu ülkemizin gizli kalmış güzelliklerinden birisidir ve ilk defa 1994 yılında yaşanan bir olay ile dikkatleri çekmiştir. 4 İTÜ öğrencisi buraya gelmiş ve kaybolmuştur. 14 gün sonra kanyonun diğer ucundaki Cide ilçesinde çıktıklarında kanyonun tanıtımını da dolaylı olarak yapmışlardır.

Valla Kanyonu Seyir Terası, camdan değil ahşaptan yapılmıştır. Çelik konstrüksiyon üzerine giydirilen ahşap denilmesi daha doğru olacaktır. Kanyon tabanından yaklaşık 720 metre yükseklikte yer alan seyir terası, kanyona gelen turist sayısını olumlu bir şekilde etkilemiştir. Kanyonun barındırdığı tehlikelerden dolayı böyle yapıya ihtiyaç vardı ve yakın zamanda inşa edilerek insanların kullanımına sunuldu. Fakat ahşap yerine camdan yapılması çok daha uygun olurdu şeklinde eleştiriler de yapılmaktadır bu seyir terası için.

Seyir terasına çıkan kişileri, kanyonun ihtişamlı yapısıyla birlikte sesiyle adeta insanların ürpermesine neden olan rüzgar karşılamaktadır. Çok yüksek bir noktada yer almasından dolayı rüzgar son derece etkilidir. Buna karşın manzarası, buraya gelmek için tek başına yeterli bir sebeptir.

Valla Kanyonu Seyir Terası Nerede? Nasıl Gidilir?

Valla Kanyonu Seyir Terası, Kastamonu’ya bağlı olan Pınarbaşı ilçesi sınırları içerisindedir. Bu ilçenin Muratbaşı Köyü ise terasa en yakın yerleşim birimidir. Seyir terasının ilçe merkezine uzaklığı 11 km iken il merkezine olan uzaklığı ise yaklaşık 120 km’dir.

Buraya gelmek için öncelikle Muratbaşı Köyü istikametinde ilerlenmeli daha sonra ise tabelaların takip edilmesi gerekir. Yolların tam bir köy yolu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bundan dolayı yağışlı havalarda buraya gelinmemesi, ziyaretçilerin güvenliği açısından son derece önemlidir. Yükseklikten dolayı yağışlar burada çok etkilidir. Fakat normal havalarda özel araçlarla seyir terasının yanına kadar gelinebilir. Bu sayede engelli vatandaşlarımız da bu muhteşem terasın özelliklerinden istifade ederek keyifli zamanlar geçirebilir.

Valla Kanyonu Seyir Terası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Valla Kanyonu Seyir Terası için ücret ödemeye gerek yoktur. Fakat ilerleyen dönemlerde ücret alınması söz konusu olabilir. Terasa her saatte giriş yapılabilir fakat burası Küre Dağları’nın ortasında bir yerdir ve buna bağlı olarak yaban hayat oldukça aktiftir. Dolayısıyla da güneş battıktan sonra buraya gelmek tehlikeli olabilir. Küre dağlarını görmediyseniz, görmek için birkaç gününüzü ayırın. Ayırdıysanız, Valla kanyonuna da gelin. Terasına çıkın. Ürperin. Doğanın ihtişamını hissedin. İki yönden yol var. Biri asfalt, diğeri stabilize ama ikisi de yeterli iyilikte. Köyde arabayı park edip 20 dk yürüyüşle geliniyor. Sadece bu yürüyüş güzergahı bile insana iyi ki gelmişim dedirtir.Kanyona giriş için veya otopark için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Tavsiyem Ilıca Şelalesi’ni gördükten sonra burayı gezmeniz. Zaten levhalar sizi yönlendiriyor. Yalniz benim yaptığım gibi navigasyona güvenip de giderseniz çok dik ve taşlı bir rampadan inmek zorunda kalırsınız. Arabasını seven insanlar bunu hiç istemezler. Ilıca Şelalesi yolundan Valla kanyonu levhasını takip ettikten sonra küçük valla kanyonu levhasını takip edin. Hemen sizi otoparka götürecektir. Sizi eğer çocukla gitmiyorsanız kolay denecek bir parkur bekleyecek. Yaklaşık 1~2 km bahçe ve orman içinden geçerek teras merdivenlerine ulaşacaksınız. Cam teras olmamasını eleştirenleri açıkçası anlayamıyorum.Çünkü bu seyir terası gayet sağlam ve güzel olmuş. Yaklaşık 700 800 metre yüksekliğin keyfini sürüyorsunuz. Kısacası mutlaka görmeniz gereken yerler arasına ekleyin.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir