Vizesiz Gidilecek Balkan Ülkeleri

vizesiz-yurtdisi-turlari-1490269069

Vizesiz Gidilecek Balkan Ülkeleri

Osmanlıdan günümüze tarihi ve kültürel bağlarımızın olduğu, Avrupa’nın güneydoğu tarafında yer alan Balkanlar, dağlık ve engebeli bir coğrafyadır. Karadeniz ve Adriyatik Denizi arasında bulunmaktadır. Balkan ülkeleri ise, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Karadağ, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Slovenya ve Slovakya’dır.

Vize istemeyen Balkan ülkeleri hangileri?

Schengen vizesi ile rahat şekilde gezebileceğiniz Balkan ülkelerinden bazılarına vizesiz de gitme imkanı bulunmakta. Türkiye’den vize istemeyen Balkan ülkeleri arasında Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Kosova, Makedonya ve Sırbistan bulunmaktadır. Mesafe olarak ülkemize yakın konumda olan Balkan ülkelerinin her biri, kendine özgü tarihi ve doğal güzellikleri ile gezip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Makedonya

Vize istemeyen Balkan ülkelerinden olan Makedonya, yemyeşil doğası, mükemmel yemekleri ve güleryüzlü ve sıcakkanlı insanlarıyla mutlaka gezi rotanızda olması gereken bir ülke.

Makedonya’da Neler Yapılır?: Üsküp, Manastır ve Ohrid şehirleri görülmeye değer harika şehirleridir. Tarihi güzellikleri ve eşsiz mimarideki eserleri mutlaka görülmeli. Kendine özgü yemekleri ve uygun otel seçenekleri ile Makedonya sizleri bekliyor.

Makedonya vize istiyor mu?: Türk vatandaşlarına Makedonya’yı 90 güne kadar vizesiz ziyaret etme hakkı verilmektedir.

Sırbistan

Bozulmamış doğa güzellikleriyle sizi karşılayan Sırbistan, gelişmiş bir şehir kültürüne sahip başkent Belgrat ile Avrupa’nın en çok turist çeken yerleri arasındadır.  Eğlenceyi sevenler için sayısız bar ve gece kulübünün olduğu ülke, muhteşem doğal güzellikleriyle de huzuru ve dinginliği sunuyor.

Sırbistan’da Gezilecek Yerler:  Frusko Gora Milli Parkı, Kosova sınırındaki Novi Pazar, Golija Ulusal Parkı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Sırbistan vize istiyor mu?: Sırbistan’da 180 gün içinde 90 günü aşmadan, vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz.

Bosna Hersek

Osmanlı’dan kalan bir miras olan bu güzel ülke, Balkanlarda kültür zenginliği açısından en önde gelen yerlerden. Üç büyük dinin mensuplarının kardeşçe yaşadıkları bu güzel ülkede, geçmişten yadigar muhteşem eserler bulunmakta.

Bosna Hersek’te görülecek yerler: Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna’da bulunan Başçarşı mutlaka görülmeli. Tarihi Mostar Köprüsü ise nadide bir eser gerçekten. Mimari alanda yapılan en zarif örneklerden. Yemek kültürü hayli zengin olan bu ülkede kendinizi hiç yabancı biriymiş gibi hissetmeyeceksiniz.

Bosna Hersek vize istiyor mu?: Türk vatandaşlarına 60 gün vize şartı uygulanmıyor.

Karadağ

Kotor şehri ve Budva kıyılarıyla ünlü olan Karadağ, aynı zamanda gece hayatı ve casinolarıyla ünlü bir ülke. Deniz turizmi açısından da oldukça cazip.Temiz kumsalları, masmavi deniziyle en güzel Balkan ülkelerinden birisidir.

Karadağ’da görülecek yerler: Denizi, sahili ve gece hayatı ile ünlü Budva, Hawaii kadar güzel St. Nikola Adası, Körfezi ile meşhur Kotor ve tarihi eserleri ile ünlü Cetinje mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Karadağ vize istiyor mu?: Karadağ 180 günlük süre zarfında 90 günü geçmeyen gezilerde Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Arnavutluk

İtalya’ya komşu olan Arnavutluk, kendine özgü bir kültüre sahip, güzelliklerle dolu bir ülke. Doğal güzellikler açısından zengin olan ülkede, harika kumsallar mevcut.

Arnavutluk’ta Gezilecek Yerler: Herkes tarafından bilinmeyen bu güzel ülkede, çok ucuza tatil yapabilirsiniz. Başkent Tiran şehrinde bulunan Saat kulesi, İskender Bey heykeli ve Ethem Bey Camii mutlaka görülmeli. Osmanlıdan kalan mimariyi koruyan Elbasan şehrini ziyaret ederek, Elbasan tavasından yemelisiniz.

Arnavutluk vize istiyor mu?:Arnavutluk, Türk vatandaşlarına 90 güne kadar seyahatlerinde, vize istememektedir.

Kosova

Çok uzun bir süre Osmanlı hakimiyetinde kalan Kosova, 2008 yılında bağımsızlığını elde etmiştir. Savaşın acılarını yeni yeni saran bu güzel ülke, mutfak kültürü ve mimari zenginlikleriyle, Türk kültürü ile ortak değerler taşımakta.

Kosova gezilecek yerler: Başkent priştine, camileri, kiliseleri ve saat kulesiyle göz dolduruyor.

Kosova vize istiyor mu?: Türk vatandaşları 180 gün süre dahilinde, 90 güne kadar vizeden muaf tutulmaktadır.

 

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*