Yalova Termal Kaplıca Tesisleri Nerede, Nasıl Gidilir? Konaklama Ücretleri

Yalova’nın Armutlu ve Termal ilçelerinde bulunan kaplıcalar, Türkiye’nin en özel yerleri olarak kabul edilmektedir. Yeraltı sularının fazla olmasından dolayı, ilçelerden bir tanesinin adı Termal’dir ve bu ilçede çok sayıda kaplıca vardır. Yalova il merkezine sadece 12 km uzaklıkta yer alan Termal ilçesinde bulunan kaplıcalara olan ilgi sadece ülkemizden değil yurtdışından da duyulmaktadır. Saman Dağı’nın yamaçlarında yer alan kaplıcaların kalitesi son derece yüksektir ve buraya gelmek isteyenlerin ulaşımlarını daha rahat bir şekilde sağlaması için yollar asfalt ile kaplanmıştır.

Termal ilçesinde yer alan tesislere giderken Yedi Havuzlar adı verilen çağlayanlar bulunmaktadır. Sonradan yapılan ve renklendirilen bu çağlayanlar, tesislere gelenlere görsel bir şölen sunar. Ayrıca ilçede yer alan çok özel ağaçlar ve ortancalar da buraya gelen kişilerin dikkatini çeker. Termal tesislerde zaman geçirdikten sonra doğa manzarasını izleme fırsatı bulan kişiler, bu durumdan büyük keyif almaktadır.

Termal ilçesinde bulunan kaplıcaların milattan önce 2000 yılında meydana gelen bir deprem sonrasında ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu dönemden sonra sürekli ilgi odağı olan Termal ilçesi, özellikle Romalılar döneminde çok daha meşhur olmuştur. Farklı kaynaklarda yer alan bilgilere göre yerin altından çıkan sıcak su ve buhar, o dönemki insanların burada yeraltı tanrısı yaşadığına inanmasına neden olmuştur. Romalıların ardından Bizans hakimiyetine giren Termal ilçesine ilk hamam bu dönemde yaptırılmıştır.

Osmanlı döneminde ise özellikle Sultan Abdülhamit tarafından kaplıcalara verilen önemden Termal ilçesi de nasibini almıştır. Bu dönemde yaptırılan analizlerde, kaplıca suyunun faydaları ortaya çıkınca buraya hamam yaptırılmıştır. Osmanlı’dan sonra Atatürk tarafından da buraya ayrı bir önem verilmiş ve hem mevcut tesisler geliştirilmiş hem de kazılar yapılarak bazı tarihi eserler gün yüzüne çıkarılmıştır.

Yalova’nın Termal ilçesinde bulunan kaplıcalara gelmek isteyenlerin tercih edebilecekleri farklı alternatifler vardır. İstanbul’dan deniz yolu ile sadece 1 saatte gelinen kaplıcalara, İzmit ve Bursa gibi çevre illerden karayolu ile gelmek mümkündür. Yalova kent merkezine gelen kişiler ise otogara giderek toplu taşıma araçlarını kullanabilirler. Özel araçları ile buraya gelmek isteyen kişilerin öncelikle Çınarcık tarafına gelmesi ve ardından tabelaları takip etmesi yeterli olacaktır.

Yalova’da Hangi Termal Tesisler Var?

Yalova’da bulunan doğal güzellikler ve kaplıcalar, insanların buraya olan ilgisini üst seviyeye çıkarmıştır. Bu da bölgeye çok sayıda otel açılmasına neden olmuştur. Kaplıcadan çıkan sıcak suyun otellere verilmesiyle birlikte, insanlar buraları da etkin olarak kullanabilmektedir. Bölgede yer alan termal tesis ve oteller şu şekildedir:

 • Yalova Termal Kaplıcaları
 • Limak Thermal Boutique Hotel
 • Thermalium Wellness Park Hotel
 • Thermal Park Hotel
 • Termal Elit Hotel
 • Green Termal Otel

Yalova Termal Tesisleri Nerede?

Yalova’nın ilçelerinden Termal ve Armutlu, kaplıcaların yoğun olarak bulunduğu bölgelerdir. Termal ilçesinin Adnan Menderes Mahallesi sınırları içerisinde termal tesis ve bu hizmetin olduğu oteller bulunur. Kış aylarında da Yalova Termal Kaplıca’larını tercih edebilirsiniz. Daha sakin ve bence daha güzel oluyor.

Yalova Termal Kaplıca Fiyatları

Termal kaplıcalardan yararlanmak isteyenlerin iki seçeneği vardır. Bu seçeneklerin ilkinde insanlar otellere giderek konaklayabilir ve böylece otellerin sunmuş olduğu imkanlardan yararlanabilir. Diğer seçenekte ise oteller ya da termal tesislere günübirlik olarak gidilebilir. Günübirlik olarak gidildiğinde insanların ödemesi gereken ücretler şu şekildedir:

 • Açık Havuz: 40 TL
 • Valide Banyo: 20 TL
 • Sultan Banyo (VİP): 100 TL (2 kişi)
 • Sultan Banyo: 40 TL
 • Sıra Banyolar: 50 TL

Yalova Termal Kaplıcaları Faydaları

Kaplıcalardaki suların içerisinde birçok yararlı mineral vardır. Kalsiyum, sülfat ve florür bulunan sular, termomineral sınıfında kabul edilmektedir. Sıcaklığı 66 derece olan suların rengi yoktur ve oldukça berraktır. Tatlı olan kaplıca suyu, 1911 yılında İtalya’nın başkenti Roma’da yapılan yarışmada “Suları En Faydalı Kaplıca” ödülünü kazanmıştır. Dolayısıyla da dünyanın farklı noktalarından insanlar, buraya gelerek tedavi olmaktadır.

Yalova’da bulunan kaplıcalarının suları ile uygulanan banyo kürleri, özellikle romatizmal rahatsızlıkların tedavisinde etkili olmaktadır. Kireçlenme sorunu üzerinde belirgin bir olumlu etkisi olan kaplıcaların ağrı eşiğini yükselttiği de yapılan bilimsel çalışmalar ile ortaya konmuştur. Bunun dışında etkili olduğu hastalıklar şu şekildedir:

 • Dolaşım sistemi bozuklukları
 • İdrar yolları ve safra kesesi taşları
 • Kadın hastalıkları ve kısırlık
 • Ameliyat sonrası oluşan yaraların iyileşmesi
 • Cilt hastalıkları

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*