yazılı kanyon tabiat parkı

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı; Isparta’nın Sütçüler ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır ve doğal güzelliğiyle adeta bir cenneti andıran Yazılı Kanyon Tabiat Parkı; buz gibi suyundan; günübirlikçiler için piknik alanlarına, doğal yürüyüş parkurlarından; eşsiz güzelliklerine kadar ülkemiz sınırları içerisinde bulunan ziyaret edilesi yerlerden bir tanesidir.


Yazılı Kanyon Tabiat Parkı‘nın içerisinde bulunan derenin suyu bir hayli soğuktur ve eğer buz gibi suya girmekten çekinmiyorsanız yanınızda şort veya mayo getirmeniz sizin için iyi olacaktır.

Bölge günübirlik piknikçilere de muhteşem güzeliği ile ev sahipliği yapmaktadır. Eğer Yazılı Kanyon‘a piknik yapma amaçlı gelecekseniz ihtiyacınız olan tüm malzemeleri yanınızda getirmeniz gerekir çünkü bölgeye yakın bir yerde herhangi bir işletme bulunmamaktadır.

Ayrıca bölgede doğa yürüyüşleri yapılabilen bir parkur mevcuttur. Eğer bu eşsiz manzara eşliğinde doğa yürüyüşü yapmak isterseniz tek ihtiyacınız olan bir spor ayakkabı, yürüyüş ayakkabısı olacaktır.


Bölgede macera ve dağcılık aktiviteleri için gelenler için de zorlu bir doğa parkuru bulunmaktadır. Kimi yerleri ise profesyonel dağcıları dahi zorlayabilecek niteliktedir.

Yazılı Kanyon‘da aynı zamanda fotoğraf meraklıları için özel yapılmış kuş gözlem bölgeleri de bulunmaktadır. Bölge belediyesi tarafından kuşlar için ağaçlar üzerine kuş evleri yapılmış. Bu doğal güzellikler içerisinde fotoğraf merağınız olmasa dahi bir kaç fotoğraf çekmekten kendinizi alıkoymanız mümkün olmayacaktır.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’na Nasıl Gidebilirim?


Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, Isparta ilinin Sütçüler ilçesine bağlı Çandır Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Isparta’ya yaklaşık olarak 70 km kadar uzaklıkta bulunan bu tabiat parkına gitmek için iki farklı güzergâh bulunmaktadır. Birinci güzergah; Isparta-Sütçüler-Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, ikinci güzergâh ise; Isparta-Eğirdir-Sütçüler-Yazılı Kanyon Tabiat Parkı şeklindedir.

Bölgeye otobüs ile gitmek mümkün olmadığı için özel turların otobüsleri ile bölgeyi ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz. Eğer Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’na kendi aracınızla gitmek istiyorsanız biraz önce belirttiğimiz 1. güzergâhı tercih etmeniz sizin için en iyi yol olacaktır. Ancak “Ben Yazılı Kanyon’a gitmişken, Kovada Gölü Milli Parkı’nı da görmek istiyorum.” diyorsanız eğer bu kez 2. güzergâhı kullanmanız daha doğru olacaktır.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Yol Tarifi

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir