yedigoller-manzara

Yedigöller Milli Parkı Nerede?-Nasıl Gidilir?- Gezilecek Yerler

Yedigöller Milli Parkı Nerede?-Nasıl Gidilir?- Gezilecek Yerler

Bolu ili sınırları içinde yer alan, Yedigöller Milli Parkı, toplam 7 gölden oluşan bir doğa cennetidir. 1965 yılında “Milli Park” olarak ilan edilerek korumaya alınmıştır. Bölge, zambak, çiğdem, orkide gibi 236 bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Doğal orman yapısını koruyan parkta, kayın, gürgen, meşe, köknar, ıhlamur, kızılağaç gibi birçok ağaç türü bulunmaktadır. Milli park alanı içinde yaban domuzu, ayı, porsuk, sansar, tilki, kurt, sincap, tavşan, geyik gibi yaban hayvanları yaşamaktadır. Bölge kuş çeşidi açısından da zengindir. Yabani ördek, yabani güvercin, bıldırcın, ağaçkakan, keklik gibi 100’den fazla kuş cinsi bulunmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı İçindeki Göller: Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl’dür

Yedigöller Milli Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Konum olarak Batı Karadeniz Bölgesi’nde olan milli park,  Bolu’nun 42 km kuzeyindedir. Ulaşım için İstanbul-Ankara otobanından Bolu’ya ayrılan yolu takip edip, Yedigöller tabelalarını takip ederek ulaşmak mümkün. Mengen üzerinden de ulaşabilirsiniz. Kışın Bolu güzergahı karlarla kapandığından, Mengen yolu tercih edilmektedir.

Yedigöller’de Nerede Kalınır? Konaklama ve Kamp Seçenekleri

Konaklama tercihlerinin başında göllerin kenarında çadır kurarak kamp yapmak gelmektedir. Doğa ile baş başa, huzur dolu bir atmosfer için kamp kurmak harika bir seçimdir. Arkadaş ortamı içinde, kamp ateşi çevresinde eğlenceli saatler sizi bekliyor. Diğer konaklama çeşitleri içinde pansiyon ve bungalov evler bulunmaktadır. Aile pansiyonu olarak hizmet veren Yedigöller pansiyonu, size konforlu bir hizmet sunmaktadır. Ayrıca Bungalov evlerde de konaklama imkanı vardır.

Yedigöller’de Gezilecek Yerler

Bir ressamın fırça darbelerinden çıkmış gibi harika manzaraya sahip olan Milli Park’ta, kayın, meşe, gürgen gibi ağaçlarla çevrilmiş gölün manzarasını, Kapankaya manzara seyir terasından seyredip, fotoğraflayabilirsiniz. Milli Park’ın sayısız doğal güzellikleri arasında, anıt ağaç, Pisagor ağacı, gülen kayalar, dilek çeşmesi, şelaleler bulunmakta. Geyik üretme istasyonu da gezilecek yerler arasında.

Yedigöller Milli Parkı’nda Neler Yapılır?

Muhteşem doğası ile sessizlik ve huzur veren bu cennette, piknik, uzun doğa yürüyüşleri yapılabilir, eşsiz güzellikteki manzaranın fotoğrafları çekilebilir. Çadır, karavan veya Bungalovlarda konaklama yapabilirsiniz. Balık tutmak isteyenler, her yıl Mayıs ve Eylül dönemlerinde Büyükgöl ve Deringöl’de ücret ödeyerek olta balıkçılığı yapabilirler.

Yedigöller Gidiş Fiyatları

Otobüse binerek gelenler iki kişi için yaklaşık olarak 200 TL yol parası + 200 TL yeme-içme toplamda 400 TL civarı bir fiyatla milli parkı gezme fırsatı bulabilirler.

Her şey dahil turlarla gelenler ise, kişi başı 150 TL gibi bir ücret ödeyerek, mükemmel bir park turu yapabilirler. Rehberleriniz size, görmeniz gereken tüm yerleri gezdirmekte ve açıklayıcı bilgiler sunmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı Giriş Ücreti

Araçla 12 TL, Otobüs ile 45 TL ücret alınmaktadır. Parkın girişinde araçlar için park yeri bulunmaktadır.

İstanbul ile Yedigöller arası kaç saat sürer? Kaç km?

Ortalama 310 km olup, araçla 4-5 saat sürede ulaşmak mümkündür.

Aşağıdaki Haritadan Yol Tarifi Alabilirsiniz:

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir