Yedigöller Nasıl? Yedigöllerde Kamp

yedigöllerde kamp

Ankara’da uzun yıllar yaşamama rağmen Yedigöller‘e hiç gitmemistim. Sonunda düştük yollara. Ankara’ya 223 km. Yolları çok iyi değil. Aracın tabanının değmemesı için bazı yerlerden dikkatli geçmek gerekiyor. Yol boyunca gözleme yapan ablalar var. Ve buranın kaymağı meşhurmuş.


Giderken kaymak satan ve alan kişiler gördüm. Tabii haşlanmış mısır da satılıyor. Biz mısır alırken bir araba geldi, mısır satan ablaya kaymak alıp almayacağını sordu. Yani satılan kaymakların tamamı satan kişiler tarafından üretilmiyor, bilginize sunayım. Yolda koştur koştur gitmekten ziyade yolunda tadını çıkartmanızı tavsiye ederim.


Yedigöllerde cumartesi günü aracınıza iyi bir yer bulmak için çok geç kalmamak lazım. Biz saat 14:00 gibi geldik ve idare eder bir yer bulduk. Çadır önüne masa ayarlamak için de çok geç kalmamak gerekiyor. Bu sırada çocuklar (Yaşları 6-12 arası) tahminlerin ötesinde eğlendi. Kendi başlarına doğada mini tur yapıp keşfetmeleri çok hoşlarına gitti.

Hava kararmadan gölleri dolaşıyorsunuz. Balık tutan kişiler görürsünüz ama balık ile tensel temas  kuran kimseyi göremedik. Birçok farklı yem kullanan kişi gördük ama sonuç degişmedi. Sebep olarak internette göldeki balıkların yeme alıştırıldığı, bu yüzden klasik balık yemlerine gelmedikleri yazmakta. Akşam 19:00’a kadar mangal yasak, yaksanız bile ormancılar gelip hemen söndürüyor. Ama akşam 19:00’dan sonra mangalcılar serbestçe yakabiliyor.

Gece ışıklandırma çok kötü. Gece muhabbetine çay eşlik ettiği için gece boyunca tuvalete gitmek hasıl oluyor. O yüzden bir ışık kaynağı ile gitmek çok mantıklı. Sabah kalktığınızda ekmek alabileceğiniz veya kahvaltı yapabileceğiniz bir restoran var. Giderken yorgan götüren arkadaşa güldük ama gece onlar sıcacık uyurken biz üşüyorduk.  Gece konaklayanlar mutlaka soğuğu dikkate alsın. Pazar günü günübirlik turlar sebebi ile daha kalabalık oluyor. Kulak misafiri olduğum bazı sohbetlerde Yedigöller in Abant’tan daha güzel olduğu konuşuluyordu.


Çocuklu aileler için günübirlik veya çadır kampı olarak mutlaka tavsiye ederim.Tecrübesiz olanlar için söylemek gerekirse gitar ve alkol alımı gece 03:00’lere kadar devam etti, rahatsız oldugumuz kişileri de uyardık, sağolsunlar sessiz moda geçtiler. Yoksa Yedigöller’de gece uyumayan, gündüz uyuyan bir grup var. Yedigöller’in en ilginç yanı çocukların otellerde eğlenmediği kadar burada eğlenmesi idi. Ellerine birer sopa alıp etrafı hayretle keşfetmeleri idi..


Tuvaletler gündüz çok temiz iken görevlinin gittiği gece saatlerinde kirlendi.Sıvı sabun da bittiği için yanınızda  götürmek mantıklı olur.
Yedigöller mutlaka gidilmeli, görülmeli, mümkünse 1 gece kalınmalı. Düşünenler için bungalovlar da mevcut. Hele hiç görmemiş olanlar hiç durmasın derim. Yedigöllere gidecek olanlar için gece soğuğuna dikkat edilmesinin altını kalın kalemle çiziyorum.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*