Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Yenice Seyir Terası

Yenice Seyir Terası

Karabük’ün doğasıyla meşhur ilçelerinden olan Yenice’de bulunan seyir terası, insanlara muhteşem manzaralar sunmaktadır. İlçenin hakim tepelerinden bir tanesi üzerine inşa edilmiş olan Yenice Seyir Terası, Yenice Kent Ormanı’nın hemen yanında yer almaktadır ki bu sayede kent manzarası dışında insanlar orman manzarası izleme fırsatı da yakalamaktadır. Yakın zamanda açılan seyir terasına ilgi her geçen gün artarken, Karabük’teki turizmin gelişmesine de olumlu bir katkı verdiği söylenebilir.

Yenice ilçesine seyir terası yapma fikri daha önceki zamanlarda gelişmesine rağmen proje 2014 yılında başlanarak 2018 yılında Karabüklülerin hizmetine açıldı. Seyir terasının olduğu bölgede kafe, restoran, dinlenme alanları, piknik yerler ve bungalov evleri gibi farklı alanlar bulunmaktadır. Dolayısıyla da burası klasik bir seyir terasından çok farklıdır. Adeta turistik bir tesisi andırmaktadır ve buna bağlı olarak gerek il içerisinde gerekse de il dışından buraya tatil yapmak için önemli sayıda insan gelmektedir.

Yenice Ihlamur Seyir Terasının olduğu bölge, normalde Orman İşletmeleri’ne aitti. Fakat geliştirilen proje nedeniyle belediyeye devredildi. Toplamda 70 bin metrekare gibi devasa bir alana üzerine inşa edilen tesislerde 29 tane bungalov evi bulunmaktadır. Evler ve diğer yapılarla birlikte projenin toplam maliyeti 8 milyon lirayı buldu. Bu rakamdan dahi projenin ne kadar büyük olduğu anlaşılabilir.

Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyen kişilerin en önemli alternatiflerinden birisi olan seyir terası, misafirlerinin huzur bulmasını sağlıyor. Ormanın içerisinde olmasından dolayı temiz havaya sahip olan seyir terasının manzarası ile kelimelerle anlatılmaz. Gündüz ve gece farklı güzellikte olan manzara, görenleri adeta mest etmektedir.

Yenice Seyir Terası Nerede? Nasıl Gidilir?

Yenice Seyir Terası, ilçe merkezinde bulunan Merkez Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezine sadece 14 km mesafede olan seyir terası, il merkezine ise 40 km mesafede yer alır. Seyir terası kentin en yüksek tepelerinden birisinde bulunmasından dolayı buraya ya özel araç ile ya da taksi ile gidilmesi gerekiyor. Özel araçları ile gidecek olan kişilerin tabelaları izlemesi ve dağ yolunu takip etmesi yeterli olacaktır.

Yenice Seyir Terası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Seyir terasına giriş ücretsizdir. Tesisin içinde konaklama imkanı olmasından dolayı, 24 saat hizmet verdiği söylenebilir. Tek kişilik kahvaltı 20 TL iken bungalov evlerinde konaklama ücretleri günlük 125 TL’den başlamakta ve imkanlara göre kademeli olarak artmaktadır.

Check Also

Alanya Dim Çayı ve Dim Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Şuraya Atla Dim Çayı’na Nasıl Gidilir?Dim Çayı Restoranları, Dim Barajı ve Dim MağarasıDim Mağarası ve Giriş Ücreti 2020 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir